آیا بارداری می‌تواند ظاهر خال ها را تغییر دهد؟

افراد باردار ممکن است خال‌های جدید یا سایر علائم روی پوست خود ایجاد کنند. اکثر آنها بی‌ضرر هستند. با این حال ممکن است در دوران بارداری ملانوم ایجاد شود، بنابراین از پزشک بخواهید علائمی را که باعث نگرانی می‌شود بررسی کند. خال‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که گروه‌هایی از سلول‌ها به نام ملانوسیت، ملانین، رنگدانه‌ای که پوست را رنگ می‌کند، بیش از حد تولید می‌کنند. کتابخانه ملی پزشکی اشاره می‌کند که افراد در هر سنی می‌توانند خال‌های جدید ایجاد کنند و تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد خال‌های جدید شود.

این مقاله به بررسی ارتباط بین بارداری و خال می‌پردازد. همچنین به سایر تغییرات پوستی رایج در دوران بارداری و اینکه چرا مهم است در مورد هر گونه تفاوت در ظاهر خال با یک پزشک متخصص تماس بگیرید، بررسی می‌شود.

آیا بارداری می‌تواند ظاهر خال ها را تغییر دهد؟

آیا بارداری می تواند باعث ظاهر شدن خال شود؟

خال ها می‌توانند در هر زمانی تشکیل شوند. معمولاً در دوران کودکی و بلوغ و گاهی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ظاهر می‌شوند.

آیا خال ها در دوران بارداری ناپدید می‌شوند؟

خال ها می‌توانند در طول زندگی فرد محو شوند یا به طور کامل ناپدید شوند.

آیا بارداری روی ظاهر خال‌ها تاثیر می‌گذارد؟

آکادمی اروپایی درماتولوژی و ونورولوژی گزارش می‌دهد که بارداری به طور قابل توجهی ظاهر خال‌ها را تغییر نمی‌دهد. اما تغییراتی در ظاهر آنها ممکن است رخ دهد.

خال‌های موجود ممکن است بیشتر قابل توجه باشند، به ویژه خال‌های روی سینه یا شکم. همانطور که پوست برای جا دادن جنین در حال رشد منبسط می‌شود، خال‌ها ممکن است گسترش یافته و بزرگتر و تیره‌تر شوند. بیش از 10 درصد از افراد باردار ممکن است متوجه شوند که این اتفاق می‌افتد. بعید است که خال‌های پشت و اندام به دلیل بارداری تغییر اندازه دهند.

ملانوما در دوران بارداری

ملانوما نوعی سرطان پوست است. همانطور که آکادمی پوست آمریکا (AAD) بیان می‌کند که بارداری خطر ابتلا به ملانوم را افزایش نمی‌دهد. با این حال، همانطور که اشاره می‌شود، ملانوما معمولاً در سال‌های باروری ایجاد می‌شود.

اگر پزشک در طول بارداری یا در عرض 12 ماه پس از زایمان، ملانوم را تشخیص دهد، پزشکان متخصص از آن به عنوان “ملانوم مرتبط با بارداری” یاد می‌کنند. این می‌تواند 10 تا 26 بارداری را در 100000 بارداری تحت تاثیر قرار دهد.

ملانوما چه تاثیری بر بارداری دارد؟

AAD می‌گوید که آزمایش ملانوما در دوران بارداری بی‌خطر است. پزشک با استفاده از یک بی‌حس کننده موضعی بیوپسی می‌گیرد که در دوران بارداری بی‌خطر است. با تشخیص و درمان زودهنگام چشم انداز هم برای فرد باردار و هم برای جنین بهتر است.

اگر ملانوم گسترش یافته باشد، پزشکان ممکن است به آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشند و باید خطرات و فواید احتمالی را توضیح دهند. برخی از آزمایشات ممکن است در دوران بارداری امکان پذیر نباشد. گزینه‌های درمانی ملانوم در مراحل اولیه در دوران بارداری بی‌خطر هستند. پزشک از یک بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کند و ملانوم را از بین می‌برد. در مراحل بعدی، گزینه‌های درمانی محدود است. پزشک ممکن است استفاده از اینترفرون، نوعی ایمونوتراپی را توصیه کند.

بهترین رویکرد برای درمان ممکن است به محل ملانوم بستگی داشته باشد. افرادی که باردار هستند و ملانوما در صورت یا گردن خود دارند ممکن است پرتودرمانی شوند. اما اگر فردی آن را برای ملانوما در اطراف شکم خود دریافت کند، ممکن است به جنین آسیب برساند.

ملانوما نوعی سرطان است که می‌تواند از جفت عبور کند. با این حال، AAD خاطرنشان می‌کند، بسیار نادر است که نوزادی با آن متولد شود، حتی زمانی که فردی که زایمان می‌کند ملانوم پیشرفته داشته باشد.

سایر تغییرات پوستی در دوران بارداری

سایر تغییرات پوستی در دوران بارداری

بدن در دوران بارداری به طرق مختلف تغییر می‌کند. ممکن است فرد دچار آکنه یا ترک‌های پوستی شود. همانطور که کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان گزارش می‌دهد، سایر تغییرات پوستی در دوران بارداری عبارتند از:

ملاسما، که لکه های تیره تر پوست روی صورت هستند.
خط سیاه، که یک خط تیره از ناف تا ناحیه شرمگاهی است.
رگ‌های عنکبوتی.
پاپول‌ها و پلاک‌های کهیر خارش‌دار، که یک بثورات خارش‌دار و تکه تکه از برجستگی‌های کوچک روی شکم، ران‌ها، باسن و سینه‌ها است.
پروریگو، برآمدگی‌های ریز، خارش‌دار و شبیه نیش حشرات است.
کلستاز داخل کبدی بارداری که به خارش کف دست و پا اشاره دارد که می‌تواند به تنه بدن سرایت کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند در مورد هر زخمی که بهبود نمی‌یابد یا هر گونه رشد جدید یا قدیمی که تغییر شکل یا اندازه دارد به پزشک مراجعه کنید. برای افرادی که نگران ملانوما هستند، CDC توصیه می‌کند از “طرح ABCDE” پیروی کنند، که شامل تماس با پزشک در هر یک از شرایط زیر است:

عدم تقارن: خال شکل غیرعادی دارد و دو نیمه متفاوت به نظر می رسند.
حاشیه: خال دارای یک لبه ناهموار و احتمالاً دندانه دار است.
رنگ: قسمت های مختلف خال رنگ های متفاوتی دارند.
قطر: خال از نخود بزرگتر است.
در حال تکامل: خال در طول هفته ها یا ماه ها تغییر می کند.

خلاصه

بیشتر خال‌ها لکه‌های بی‌ضرر پوستی با رنگدانه بالا هستند. آنها می‌توانند در هر زمانی ظاهر شوند، به ویژه در دوره‌های افزایش فعالیت هورمونی، مانند بارداری. افرادی که باردار هستند نیز ممکن است متوجه شوند که خال‌های روی قفسه سینه یا شکم در طول بارداری بزرگتر یا تیره‌تر می‌شوند.

مثل همیشه، بررسی علائم سرطان پوست، از جمله ملانوما، مهم است. باردار بودن خطر ابتلا به ملانوم را افزایش نمی‌دهد، اما می‌تواند در دوران بارداری ایجاد شود. در مراحل اولیه، درمان برای فرد و جنین او بی‌خطر است. هر کسی که نگران علامتی روی پوست خود است باید با پزشک تماس بگیرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *