فواید پپتید برای پوست صورت و بدن چیست؟

اگر پیگیر اخبار جدید دنیای مراقبت از پوست باشید، می‌دانید که هر چند وقت یک بار ماده‌ای جدید به روتین پوستی افزوده می‌شود. برخی از این مواد فقط ترندهای زودگذر هستند و تأثیر چندان مثبتی بر روی پوست نمی‌گذارند؛ اما برخی دیگر واقعاً ارزش امتحان کردن را دارند. یکی از موادی که می‌تواند تأثیر شگفت انگیزی بر روی پوست شما داشته باشد پپتید است. پپتید معمولاً به شکل سرم استفاده می‌شود تا حداکثر فواید ممکن را برای پوست صورت و بدن فراهم کند.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با فواید بی‌نظیر پپتید برای پوست آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

فواید پپتید برای پوست صورت چیست

پپتید چیست؟

پپتیدها که پلی پپتید نیز نامیده می‌شوند، به طور طبیعی در پوست وجود دارند. اما آن‌ها را در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند سرم‌ها و کرم‌ها نیز می‌بینیم. در واقع، پپتیدها آمینو اسیدهایی هستند که پروتئین‌های خاص مورد نیاز پوست را تشکیل می‌دهند.

به عنوان مثال، کلاژن که یکی از پروتئین‌های کلیدی و مهم پوست است از سه زنجیره پلی پپتیدی ساخته شده است. بنابراین افزودن پپتیدها به روتین پوستی می‌تواند پوست را به تولید کلاژن بیشتر تحریک کند. هرچه کلاژن بیشتر باشد، پوست جوان‌تر، سفت‌تر و زیباتر به نظر خواهد رسید.

همانطور که می‌دانید، بدن انسان به طور طبیعی کلاژن می‌سازد. اما با افزایش سن و قرار گرفتن پوست در معرض عوامل محیطی و داخلی مخرب، تولید کلاژن کاهش می‌یابد. این باعث می‌شود پوست چروکیده‌تر، افتاده‌تر و کدرتر به نظر برسد. پس با تأمین پپتید مورد نیاز پوست می‌توان تولید کلاژن را دوباره افزایش داد.

فواید پپتید برای پوست چیست؟

مولکول کلاژن یک مولکول درشت است. این ویژگی بزرگ بودن، باعث می‌شود تا کلاژن از روی سطح پوست به خوبی جذب نشود. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از کرم‌های حاوی کلاژن، از مکمل‌های خوراکی کلاژن استفاده کنند.

اما مصرف مکمل خوراکی کلاژن تنها راه افزایش تولید آن در پوست نیست! در واقع، پپتیدها می‌توانند به راحتی جذب پوست شوند و برای کلاژن سازی مورد استفاده بدن قرار بگیرند. از این رو، گنجاندن پپتید در روتین مراقبت از پوست فواید زیادی برای پوست خواهد داشت. از جمله:

ترمیم سد محافظتی پوست

سد محافظتی پوست اولین خط دفاعی بدن در برابر باکتری‌ها، اشعه ماورا بنفش خورشید، آلودگی و سموم محیطی دیگر است. متأسفانه این سد می‌تواند در اثر لایه برداری بیش از حد، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سایر آلودگی‌ها، و حتی خواب ناکافی آسیب ببیند. استفاده از محصولات حاوی پپتید به قوی‌تر شدن سد محافظتی پوست و ترمیم آن کمک می‌کند.

کاهش چین و چروک

کلاژن می‌تواند پوست را پر کند و این طریق چروک‌ها و خطوط ریز را از بین ببرد. حتماً می‌دانید که پوست کم‌حجم و صورت لاغر افتاده‌تر و چروکیده‌تر به نظر می‌رسد.

مقابله با افتادگی پوست

پپتیدها علاوه بر کلاژن، پروتئین مهم و کلیدی دیگری به نام الاستین را نیز تشکیل می‌دهند. این پروتئین باعث می‌شود پوست سفت و محکم به نظر برسد. در نتیجه، از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری خواهد شد.

تسکین التهاب

پپتیدها می‌توانند به کاهش التهاب، ترمیم پوست آسیب دیده و یکدست شدن رنگ پوست کمک کنند. بنابراین اگر پوست حساس و ملتهبی دارید می‌توانید از محصولات حاوی پپتید برای تسکین پوست خود استفاده کنید.

درمان جوش و آکنه

برخی از پپتیدها خاصیت ضد میکروبی دارند؛ به این معنا که می‌توانند باکتری‌های ایجاد کننده جوش و آکنه را از بین ببرند. در نتیجه، پوستی صاف و بدون جوش خواهید داشت. پپتیدها می‌توانند با تشکیل کلاژن فرورفتگی جای جوش را نیز پر کرده و برخی از انواع جای جوش را از ببرند.

آیا استفاده موضعی از پپتیدها عوارض جانبی دارد؟

پپتیدها می‌توانند به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کنند؛ بنابراین به جای اینکه در سطح پوست باقی بمانند عمیق‌تر فرو می‌روند. پپتیدها به طور طبیعی در پوست وجود داشته و می‌توانند تولید پروتئین‌های مهمی مانند کلاژن و الاستین را افزایش دهند. از این رو، معمولاً استفاده از آن عوارض جانبی به همراه ندارد.

با این حال، یک سری نکات وجود دارد که لازم است به آن‌ها توجه داشته باشید:

  • محصولات حاوی پپتید اغلب گران قیمت هستند.
  • تحقیقات دانشمندان هنوز تکمیل نشده است و تاکنون، خاصیت ضد پیری مواد دیگری مانند AHA و رتینول از نظر علمی بیشتر از پپتیدها اثبات شده است.
  • انواع مختلفی از پپتیدها وجود دارد و برخی از آن‌ها هیچ تاثیری بر روی پوست ندارند. بنابراین در حین تهیه محصولات حاوی پپتید باید احتیاط کرد.
  • در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است به پپتیدها آلرژی نشان دهند.

به عنوان جمع بندی می‌توان گفت که پپتیدها آمینو اسیدهایی هستند که عنصر سازنده برخی از پروتئین‌های مهم مانند کلاژن و الاستین محسوب می‌شوند. استفاده از سرم یا مرطوب کننده‌های حاوی پپتید می‌تواند پوستی زیباتر و جوان‌تر به شما تحویل دهد. فواید پپتید برای پوست شامل ترمیم سد محافظتی پوست، کاهش چین و چروک، سفت کردن پوست، برطرف کردن جوش و تسکین التهاب است. پپتیدها به طور کلی ایمن و بی‌خطر هستند؛ اما همچنان تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی آن‌ها لازم است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.