امگا 3 برای رشد مو | آیا امگا 3 برای رشد مو مفید است؟

اسیدهای چرب امگا 3 گروهی از مواد مغذی است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که امگا 3 می تواند به رشد و ضخامت مو کمک کند ، اما شواهد موجود در این باره محدود است. افراد می توانند امگا 3 را از غذاهایی مانند ماهی های روغنی و برخی روغن های گیاهی و همچنین مکمل ها دریافت کنند. این مقاله بررسی می کند که آیا امگا 3 می تواند برای مو مفید باشد. در این بخش از مجله “زیبا بمان” به بحث درباره امگا 3 برای رشد مو میپردازیم. 

امگا 3 برای رشد مو

امگا 3 چیست ؟

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی ماده مغذی در غذاهای خاص است. به گفته مراکز بهداشت، آنها در عملکرد بدن نقش مهمی دارند.

انواع اصلی امگا 3 عبارتند از:

 • اسید آلفا-لینولنیک (ALA)
 • ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
 • اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA)

ALA از روغن های گیاهی مانند روغن های کانولا و بذر کتان حاصل می شود. ماهی و سایر غذاهای دریایی منابع EPA و DHA هستند.

آیا امگا 3 برای ریزش مو مفید است؟

دامنه تحقیق امگا 3 برای رشد مو و تأثیر آن بر سلامت مو محدود است. با این حال ، چند مطالعه نشان می دهد که امگا 3 می تواند به رشد مو کمک کند. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که منبع اصلی امگا 3 – روغن ماهی – موجب رشد مو در حیوانات آزمایشگاهی را تحریک می کند. به این صورت که محققان فولیکول های سبیل موش را جدا کرده و آنها را با روغن ماهی تخمیر شده از ماهی خال مخالی که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است ، درمان کردند. بعد از 14 روز ، فیبرهای موی فولیکول های درمان شده بیشتر از فولیکول های درمان نشده بودند. سرانجام ، محققان اثرات روغن ماهی تخمیر شده و DHA را به طور خاص بر روی نوع خاصی از سلول کنترل رشد فولیکول مو بررسی کردند. هر دو ماده رشد این سلول ها را تحریک می کنند.
مطالعه ای دیگر در سال 2015 بر روی انسان بررسی اثر مکمل حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 بر ریزش موی زنانه. از 120 شرکت کننده ، نیمی از آنها مکمل را 6 ماه مصرف کردند ، در حالی که نیمی دیگر این مکمل را انجام ندادند. دانشمندان دریافتند که گروه درمانی موهای بیشتری در مرحله رشد فعال نسبت به گروه شاهد دارند.

آیا امگا 3 به ضخامت مو کمک می کند؟

مطالعه سال 2015 همچنین نشان داد که شرکت کنندگان مکمل های امگا 3 و امگا 6 موهای ضخیم تری نسبت به گروه کنترل داشتند. تقریباً 90٪ از شرکت کنندگان در گروه گزارش کردند که موهایشان ضخیم تر است و کمتر شاهد ریزش مو هستند.

فواید امگا 3

دانشمندان باید بیشتر در مورد تأثیرات این اسیدهای چرب بر سلامت مو تحقیق کنند. با این حال ، از آنجا که امگا 3 فواید دیگری برای سلامتی دارد و عوارض جانبی کمی نیز دارد ، بعید است مضر باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که امگا 3 نیز ممکن است مفید باشد:

سلامت قلب : فردی که 1-4 بار در هفته غذای دریایی می خورد ، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهد. 

آرتروز : مکمل های امگا 3 ممکن است به تسکین علائم آرتریت روماتوئید کمک کنند.

عملکرد مغز : خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که امگا 3 از غذاهایی مانند ماهی دریافت می کنند کمتر است. اما همه مطالعات به این نتیجه نرسیده اند.

بینایی : یک رژیم غذایی غنی از امگا 3 ممکن است خطر تخریب ماکولای مرتبط با سن را کاهش دهد ، که می تواند باعث کاهش بینایی شود. به نظر نمی رسد مکمل های امگا 3 پیشرفت بیماری را متوقف کنند.

امگا 3 برای مو

نحوه مصرف امگا 3

انجمن قلب آمریکا (AHA) خاطرنشان می کند که دریافت امگا 3 از خوردن ماهی و غذاهای دریایی به طور کلی مفیدتر از استفاده از مکمل ها است. برای افرادی که بیماری قلبی ندارند ، آنها توصیه می کنند حداقل دو بار در هفته ماهی حاوی امگا 3 بخورند. اگر فردی مکمل امگا 3 را انتخاب کند ، اگر آن را همراه با غذای حاوی چربی مصرف کند ، آن را بهتر جذب کند. مکمل های امگا 3 متفاوت هستند ، حاوی انواع مختلف امگا 3 در نسبت های مختلف و از منابع مختلف. همیشه مهم است که برچسب های مکمل را با دقت بخوانید و از مراکز معتبر خریداری کنید.

منابع غذایی امگا 3

هر کسی که رژیم غذایی گیاهی داشته باشد می تواند از جلبک دریایی و جلبک ها DHA و EPA دریافت کند. ماهی های روغنی ، مانند موارد زیر ، منابع خوبی از EPA و DHA هستند:

 • ماهی سالمون
 • ماهی تن
 • ساردین
 • ماهی خال مخالی
 • شاه ماهی

توجه به این نکته مهم است که برخی از ماهی ها حاوی جیوه هستند. سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می کند بیش از 2-3 وعده از گونه های کم خطر ماهی در هفته مصرف نکنید. بدن نمی تواند ALA درست کند ، بنابراین باید از طریق غذا تهیه شود. غذاهایی که نسبتاً غنی از ALA هستند عبارتند از:

بدن ممکن است مقدار کمی ALA را به EPA و DHA تبدیل کند. با این حال ، تکیه بر منابع گیاهی ALA برای تأمین تمام امگا 3 در رژیم غذایی ممکن است بدن را از دریافت EPA و DHA کافی باز دارد.

اثرات جانبی امگا 3

مکمل های امگا 3 گاهی عوارض جانبی ایجاد می کنند. اینها معمولاً خفیف هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • طعم بد دهان
 • بوی بد دهان
 • عرق بوی نامطبوع
 • سوزش معده یا سوهاضمه
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • اسهال

هر کسی که در هنگام مصرف مکمل امگا 3 عوارض جانبی دارد ، باید مصرف آن را قطع کند. مشخص نیست که آیا مکمل های روغن ماهی برای افرادی که آلرژی به ماهی دارند یا از غذاهای دریایی بی خطر هستند یا خیر. احتیاط کنید و از دستورات پزشک پیروی کنید. همیشه قبل از استفاده از هرگونه مکمل جدید با پزشک مشورت کنید. این امر به ویژه برای افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که روی لخته شدن خون تأثیر می گذارند بسیار مهم است.

خلاصه

مقدار کمی شواهد نشان می دهد که امگا 3 می تواند به بهبود ضخامت و رشد مو کمک کند. با این وجود ، محققان برای تأیید این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری دارند. اگر فردی بخواهد امگا 3 را برای سلامت مو امتحان کند ، بهترین راه برای دریافت بیشتر منابع غذایی مانند ماهی های روغنی است. قبل از امتحان مکمل امگا 3 با پزشک صحبت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *