آیا می دانید عوارض عمل بینی چه عواقبی به دنبال دارد ؟

عوارض عمل بینی

به دنبال زیبایی بودن از دیر باز در ذات انسان وجود داشته است . یکی از عضو های بدن که تاثیر زیادی در چهره فرد دارد بینی است . انجام عمل بینی برای جذاب شدن باعث شده است تا بسیاری به عوارض عمل بینی توجهی نداشته باشند. تا به حال فک کرده اید که این عمل چه عوارضی را می تواند به دنبال داشته باشد. تصمیم به انجام جراحی پلاستیک بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا این عمل و قبول کردن خطرات آن قابل قبول است یا خیر.

جراحی زیبایی بینی با خطرات زیادی همراه است زیرا انتظارات بیمار و پزشک همیشه مطابقت ندارد.باید بدانید این عوارض و خطرات گاهی دائمی و گاهی موقتی هستند .اما وجود دارند و فقط با انجام برخی کار ها می توان آن ها را کاهش داد. در این بخش از مجله زیبا بمان قصد داریم تا شما را با این عوارض و راه های برطرف کردن آن ها آشنا کنیم.

عوارض خطرناک عمل بینی چیست ؟

قبل از توضیح درباره عوارض عمل بینی به یاد داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی است که شما را تا حدودی از برخی از این عوارض ها دور نگه می دارد. عمل جراحی زیبایی بینی نیاز به درک کاملی از یک هنر و علم دارد. جراح پلاستیک شما در مورد خطرات مرتبط با جراحی به طور مفصل برایتان توضیح خواهد داد .

قبل از عمل از شما خواسته می شود كه فرم های رضایت را امضا كنید تا از درک كامل این روش و هرگونه خطرات یا عوارض احتمالی اطمینان حاصل كنید. مهم است که تمام سؤالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید. خوشبختانه بیشترین عوارض جراحی زیبایی بینی شناخته شده و به اندازه کافی قابل پیشگیری است.

عوارض تنفسی

یکی از مهم ترین عوارض این جراحی مشکلات تنفسی است که بعد از عمل به وجود می آید . در چنین شرایطی بیمار مجبور است از طریق دهان تنفس داشته باشد. علت اصلی این مشکل برداشت بیش از حد غضروف های جانبی است. بنابراین میتوان گفت به وجود آمدن این عوارض تا حدود زیادی به مهارت پزشک بستگی دارد. البته این عارضه در برخی موقتی است و بعد از رفع ورم وکبودی ها بهبود می یابند . امامتاسفانه بار ها مشاهده شده که برخی دیگر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و مجبور به انجام عمل ترمیمی می شوند.

مشکلات بویایی و بی حسی

افرادی که عمل بینی انجام می دهند تا مدت ها حس بویایی بسیار ضعیفی دارند. این عارضه تا سال ها باقی می ماند و حتی ممکن است دائمی باشد. این افراد نمی توانند به درستی بو های مختلف را از هم تشخیص دهند.

بی حسی دائمی بینی از دیگر عوارض این عمل است. فرد در ناحیه بینی خود به خصوص در داخل بینی چیزی را احساس نمی کند. این مورد باعث می شود تا هنگامی سرماخوردگی یا سایر بیماری های آلرژیک متوجه آبریزش بینی خود نشوید. این مورد نیز به مهارت جراح و تکنیک او بستگی دارد.

نیاز به جراحی ترمیمی

از مشکلات بعد از عمل بینی می توان به انحراف بینی و ایجاد سوراخ بر روی بینی یا ناهماهنگی پره های بینی اشاره کرد. در چنین افرادی که به نتایج دلخواه خود دست نیافتن مجبور به انجام عمل ترمیمی هستند. در این عمل تلاش می شود تا مشکلات ایجاد شده در عمل قبلی بر طرف گردد. انتخاب یک جراح خوب شما را از صرف هزینه و وقت بیشتر  بی نیاز می کند.

تورم و کبودی و درد و خونریزی

همه افرادی که این عمل را تجربه می کنند با  این عارضه های موقت روبرو خواهند شد. برای کاهش درد قطعا جراح دارو های مناسب را تجوی خواهد کرد. برای کاهش تورم و کبودی ها از کمپرس آب سرد استفاده کنید. بهتر است اینکار را در هفته اول بعد از عمل دو بار در روز انجام دهید. اگر میگرن یا سر درد دارید کمپرس یخ موجب تشدید آن می شود . بهتر است در چنین شرایطی منتظر بمانید تا کبودی ها خود به خود بر طرف شوند.

خونریزی اندک بعد از عمل طبیعی است و برای کاهش خونریزی و تورم ، بعد از عمل باید در رختخواب استراحت کنید و سرتان بالاتر از قفسه سینه باشد. به یاد داشته باشید که برای دیدن نتیجه اصلی جراحی باید حداقل شش ماه صبر کنید. رعایت مراقبت های بعد از عمل به کاهش تورم و کبودی و درد و خونریزی کمک شایانی می کند.

بیشتر بخوانید : مراقبت های بعد از عمل بینی

برخی دیگر از عوارض جراحی بینی شامل :

  • ایجاد زخم بر روی بینی
  • عفونت ها
  • باقی ماندن محل بخیه ها بر روی بینی
  • عوارض مربوط به داروی بیهوشی
  • تهوع
  • انسداد بینی
  • پوست پوست شدن بینی

برای چند روز اول بعد از بیهوشی ، ممکن است دچار افت حافظه ، کاهش زمان واکنش و اختلال حواس شوید. بنابراین یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را ترتیب دهید تا یک شب یا دو شب با شما بماند تا در هنگام بهبودی از عمل ، در انجام کارهایتان به شما کمک کند.

اگر سیگار می کشید ، کشیدن آن را برای دو ماه متوقف کنید. سیگار کشیدن روند بهبودی بعد از عمل را کند می کند و احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر می کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *