جراحی بینی با لیزر | آیا جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است؟

ظاهر بینی به عواملی مانند ژنتیک و هرگونه آسیب یا شکستگی وابسته است و بر این اساس، شکل و اندازه‌های مختلفی به خود می‌گیرد. برخی از افراد به طور خدادادی بینی خوش فرمی دارند؛ در حالی که برخی دیگر به دنبال بهترین روش‌ها می‌گردند تا قوز بینی خود را از بین ببرند یا آن را کوچک‌تر کنند. تغییر شکل بینی با روش‌های غیرجراحی به یک بحث داغ در دنیای زیبایی تبدیل شده است. کوچک کردن بینی به کمک پلاسماجت و تزریق فیلر دو نمونه از این روش‌ها هستند. اما اخیراً این سوال را نیز زیاد می‌شنویم: آیا جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، صفر تا صد عمل بینی با لیزر را بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

عمل بینی با لیزر

جراحی بینی با لیزر چگونه است؟

در ابتدا باید گفت که چیزی تحت عنوان جراحی بینی با لیزر وجود ندارد. اگرچه لیزرهایی که امروزه به کار می‌بریم نسبت به نمونه‌های قدیمی بسیار پیشرفته‌تر و قوی‌تر شده‌اند، اما هنوز پزشکان به فناوری جراحی بینی از طریق لیزر دست نیافته‌اند. در حال حاضر، لیزر فقط می‌تواند تغییرات جزئی در ظاهر بینی به وجود بیاورد؛ اما قابلیت تغییر شکل استخوان، غضروف و بافت بینی را ندارد.

پس اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر بینی‌تان قوز، برآمدگی، انحراف یا مشکلاتی از این قبیل دارد لیزر هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. اما در صورتی که از بزرگ بودن بینی خود ناراضی هستید و دوست دارید بینی‌تان کمی «جمع‌تر» شود، می‌توانید از لیزر برای تغییر شکل بینی خود استفاده کنید. برای اینکه بفهمید لیزر دقیقاً چه تأثیری روی ظاهر بینی شما خواهد داشت، لازم است توسط پزشک معاینه شوید.

از آنجایی که بسیاری از افراد بعد از انجام جراحی باز بینی دچار یک سری عوارض آزاردهنده می‌شوند، توصیه می‌شود در صورتی که بینی‌تان مشکل خاصی مانند قوز یا انحراف ندارد حتماً قبل از رفتن زیر تیغ جراحی، از پزشک خود درباره اثر لیزر روی بینی‌تان سوال کنید. چرا که لیزر کبودی و خونریزی ندارد و بعد از انجام آن بینی گچ گرفته نمی‌شود. تغییر شکل بینی با لیزر حدود 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد و افراد می‌توانند بعد از یکی دو روز به زندگی روزمره خود برگردند.

یکی از بهترین و مشهورترین دستگاه‌های لیزر که می‌تواند در ظاهر بینی تغییر ایجاد کند لیزر CO2 است. این لیزر می‌تواند بدون ایجاد برش روی بینی، ضخامت پوست خارجی آن را کاهش داده و از این طریق بینی را کمی باریک‌تر و صاف‌تر نشان دهد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان در کنار جراحی، از لیزر CO2 نیز برای تغییر شکل بینی بیمار استفاده می‌کنند.

جمع بندی

در مجموع، می‌توان گفت که در حال حاضر جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست. اما لیزر می‌تواند تغییراتی جزئی در پوست روی بینی ایجاد کرده و ضخامت آن را کاهش دهد. در نتیجه، بینی کوچک‌تر و باریک‌تر خواهد شد. از آنجایی که لیزر قادر نیست قوز، انحراف و مواردی از این قبیل را رفع کند؛ در صورتی که در بینی خود چنین مواردی را مشاهده می‌کنید لازم است به سراغ روش‌های دیگر مانند جراحی باز، تزریق فیلر و … بروید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.