هر آنچه که درباره پلاسما جت باید بدانید

پلاسما جت چیست

فیبروبلاست پلاسما یا پلاسما جت یک روش درمانی آرایشی است که جایگزینی برای درمان های جراحی تهاجمی مي باشد. فیبروبلاست در مقايسه با روش های جراحی کمترین عوارض را دارد و بدون نیاز به ابزالات جراحی مانند چاقو انجام می شود.

پلاسما یک پیشرفت نوآورانه در درمان های زیبایی به وجود اورده است. درمان با استفاده از یک قطعه الکترونیکی دستی (قلم پلاسما) انجام می شود و دستگاه پلاسما جت از یک پروب فلزی کوچک برای یونیزه کردن استفاده مي كند .بهبودي پس از یک بار درمان قابل توجه است. با بهبودی و ترمیم پوست ، خاصیت ارتجاعی و سفت شدن پوست ادامه خواهد یافت. اين عمل جراحی ماندگاری بالايی دارد.

پلاسما جت براي درمان خطوط ریز چين و چروك و زخم های پوست ،بينی و صورت و افتادگی پلک. به كار می رود و روشی کاملاً ایمن ، مناسب برای همه سنین و پوست های مختلف است ، همچنين یک درمان ایده آل برای کسانی است که می خواهند چهره ای جوان تر داشته باشند.

پلاسما چيست؟

پلاسما حالت چهارم ماده است (3 مورد اول مواد جامد ، مایعات و گازهستند). ماده هنگام تأمین انرژی و تقسیم اتمها به الکترون ، به این حالت می رسد. نتیجه الکترون های با بار منفی و یون ها ، رادیکال ها و مولکول های دارای بار مثبت است.  ذرات باردار تشکیل شده ، پلاسما نامیده می شود.

فیبروبلاست پلاسما یک روش آرایشی و بهداشتی پوست (یا یک روش جراحی) است که پوست  و چهره را بدون جراحی جوان سازی مي كند ، این روش درمانی نوآورانه نتايج عالي دارد.

جت پلاسما Atmospheric یک دستگاه ساده برای تشکیل پلاسما در فشار اتمسفر است كه پلاسما تولید شده توسط دست قابل لمس است و می تواند برای کاربردهای بیولوژیکی پزشکی ، کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم جراحی پلاسما جت برای بهره گیری از خواص منحصر به فرد پلاسما ايجاد شده است و به جراحان توانایی انجام جراحی بدون لمس را می دهد .در واقع پلاسما جت یک وسیله ایمن ، موثر و با کاربرد آسان است که برای انواع جراحی ها طراحی شده است.سیستم جراحی پلاسما جت با استفاده از انرژی جنبشی و اثرات حرارتی کنترل شده برای درمان بافت هاي بدن به كار مي رود.

در چند سال گذشته ، پزشکی پلاسما به یک حوزه خلاقانه مبدل شده است و پتانسیل بالایی در بين پزشكان دارد. در حالی که مدت زمان طولانی است که پلاسماهای حرارتی در زمینه های مختلف پزشکی برای موارد استریلیزاسیون  و وسایل پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است .

مزایای درمان پلاسماجت

فیبروبلاست پلاسما به دلیل مزایای زیادی که دارد مورد محبوبیت قرار گرفته است.یکی از مهمترین مزیت های پلاسما این است که جایگزین جراحی های گران قیمت و طولانی مدت است.

 • عملا درمان بدون درد است
 • بدون برش پوست و بخیه
 • نیازی به بیهوشی عمومی نیست
 • از يك کرم بی حسی موضعی در طول عمل استفاده مي شود
 • حداقل عوارض جانبی و زمان کم
 • بهبودی سریع زخم
 • عوارضی آن نسبت به عمل جراحی كم است
 • بر خلاف جراحی معمولی ، پوست نمی تواند “بیش از حد برداشته شود. اما با استفاده از اين فناوری به محض رسیدن پوست به حداکثر نقطه ،کار متوقف می شود. بنابراین تضمین می شود که فقط پوست اضافی و طبیعی ، بدون آسیب رساندن به لایه های عمیق تر پوست برداشته مي شود.
 • در صورت رعایت نکات مناسب و مراقبت ، روش خطر بسیار کم و خطر عفونت وجود ندارد.
 • به طرز قابل توجهی کم هزینه: هزینه جوان سازی پلاسما در مقایسه با روش های جراحی ميليون ها تومان کمتر است.
 • نتایج فوری و طبیعی ، این نتایج در حین انجام درمان فوری و قابل مشاهده است و در طی 12 هفته آینده قابل رويت مي باشد.

پلاسما جت برای چه مواردی به كار می رود؟

بلفاروپلاستی غیر جراحی برای سفت شدن پلک ، از جمله پلک های زیرین و پوست هاي زير پلک فوقانی به كار می رود.

پلاسما لیفت صورت براي چین و چروک های ناخواسته در صورت – خطوط اخم ، خطوط و چین و چروک های اطراف دهان و بيني و غیره به كار مي رود.

برای رنگدانه ها و لکه های پوستی در صورت یا دست ها ، زخم های آکنه و زخم های بعد از جراحی و نقص در پوست ، تبخال،سفت شدن پوست بعد از بارداری به كار می رود.

پلاسما جت بینی

پلاسما جت چگونه انجام مي شود؟

پلاسما یک نوآوری نسبتاً جدید در صنعت زیبایی در آمریکای شمالی بوده است اما چندین سال در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه آن بسیار دقیق است كه با استفاده از ولتاژ موجود بین نوک فلزی دستگاه و پوست ، برای تشکیل بار پلاسما ايجاد مي شود. 

برای درک چگونگی عملکرد  بازسازی پوست با پلاسما ، درک اساسی از ساختار پوست لازم است. به طور خلاصه، پوست متشکل از 3 لایه، اپیدرم ، درم  و زير پوست است .اپیدرم حاوی سلولهای تولید کننده رنگدانه اي به نام ملانوسیت ها است که رنگ پوست را تعيين مي كنند. درم از الیاف کلاژن و الاستین تشکیل شده است که قدرت ، استحکام ، الاستیسیته و پایداری پوست را تأمین می کند.

با افزایش سن بدن ، ظاهر و ویژگی های پوست تغییر می كند و اپیدرم نازک تر می شود ، بنابراین لکه هاي پوستي بیشتر دیده می شوند و کلاژن هاي موجود در درم به تدریج از بین می روند که به شکل خطوط چين و چروك ظاهر مي سود.

 فن آوری بازسازی پوست پلاسما در مقایسه با سایر روشهای ترمیم پوست ازجمله رادیوتراپوپلاستی از انرژی حاصل از پلاسما به جای نور یا فرکانس رادیویی استفاده می کند . پرتره با ارسال پالس های میلی ثانیه ای از پلاسماي مبتنی بر نیتروژن به پوست انجام مي شود. 

در داخل پالس ، یک ژنراتور با فرکانس فوق العاده بالا (UHF) گاز نیتروژن بی اثر است که آن را به گاز یونیزه فعال شده به  نام پلاسما تبدیل می كند. این انرژی حاوی پلاسما  روی پوست هدایت می شود. انرژی دریافت شده ، یک عمل گرمایشی را در سطح پوست ايجاد مي كنند تا سلول های قدیمی اپیدرمی با استفاده از نور و در زیر سطح پوست یا درم را از بین ببرد و  کلاژن ها را تقویت و رشد دهد.

برای رسیدن به نتایج متفاوت می توان از دستگاه پرتره در سطوح مختلف انرژی استفاده کرد. میزان انرژی از 1-4 ژول در هر پالس متغیر است. در حال حاضر ، سه پروتکل درمانی توصیه شده وجود دارد:

 • PSR1 درمان کم انرژی (1-1.2 ژول) که درمان ها سه هفته از هم فاصله دارند
 • PSR2 یک پالس پرانرژی (3-4 ژول) كه یک درمان واحد انجام می شود
 • PSR3 دو پالس پرانرژی (3-4 ژول) كه یک درمان واحد انجام می شود.

اگرچه همه پروتکل ها ، بافت و رنگدانه های پوستی را بهبود می بخشند ، اما درمان های پر انرژی براي درمان سفتي پوست / بافت موثر تر است. درمان کم انرژی که به عنوان Port Express Express به بازار عرضه می شود ، نتايج آن فوري قابل مشاهده است و افراد مي توانند مستقیماً پس از آن به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

روش درماني پلاسما يك روش کم خطر تهاجمی با ریسک بسیار کمتر و با قیمت مناسب تر از جراحی واقعی است.

تعداد درمان و نتایج بعد از آن

در بیشتر موارد ، فقط يكبار درمان كافي  است. اما بسته به ناحیه صورت یا بدن و شرایط و انتظارات فردی ممکن است یک یا دو درمان بعد از درمان اصلي نيز لازم باشد.
درمان های اضافی را می توان با اطمینان در فواصل 6 تا 8 هفته پس از انجام مراحل اولیه انجام داد. اثر مثبت درمان پلاسما فیبروبلاست در حین انجام درمان فوری قابل مشاهده است ، اما با ادامه بهبود تا 12 هفته يا 4 هفته بايد ادامه داشته باشد.

مانند هر روش جراحی یا زیبایی ، اثرات درماني پلاسما کاملاً دائمی نیست و مانع از پیری نمی شود. با این حال ، نتایج به دست آمده سالها ماندگاري  دارد.

بسته به نوع پوست و سبک زندگی فرد ، نتیجه می تواند تا دو یا پنج سال یا بیشتر ادامه دارد. انتخاب های منفی در شیوه زندگی مانند آفتاب زیاد ، استعمال سیگار ، مصرف بیش از حد الکل برای حفظ نتایج ماندگار اثرات منفي دارد.

ویژگی های برجسته پلاسما جت

 • دستگاه ساده برای تولید پلاسما در فشار اتمسفر است
 • داراي باتریهای 24 ولتي برای کاربردهای پزشکی زیستی است 
 • دستگاه پلاسما قابل حمل است. 

کاربردهای پزشکی پلاسما جت:

 • انعقاد خون
 • درمان پوست
 • تمیز کردن دندان
 • درمان انواع خاصی از سرطان ها
 • عقیم سازی

زمان درمان و بهبودی

 • بعد از درمان باعث قرمزی پوست مي شود و 2-3 روز به طول مي انجامد.  دربرخی موارد ممكنه باعث پوسته پوسته شدن پوست شود و اين به دليل جایگزینی پوست مرده با پوست جدید است.
 • در طول مرحله بهبودی و چند ماه پس از درمان ، توصیه می شود از یک ضد آفتاب و مرطوب کننده با SPF حداقل 50+ ، استفاده شود. 
 • مطالعات بالینی نشان می دهد پیشرفت نتايج درمان حداقل یک سال پس از درمان ادامه می یابد.
 • احیای مجدد پوست پلاسما دربسیاری از بیماران بسته به وضعیت پوستی و معالجه ، بیماران می توانند به طور مستقیم بعد از درمان یا روز بعد از درمان به کار خود برگردند.
 • تا به امروز ، هیچ عارضه جانبی عمده ای از اين روش درمان گزارش نشده است.
 • قرمزی و تورم تا یک هفته پس از درمان – كه می توان با استفاده از یک بسته یخ در فواصل 10 دقیقه به مدت 24 ساعت آن را درمان كرد. در بعضي موارد قرمزی تا 6 تا 8 هفته پس از درمان ادامه مي يابد.
 • لکه و تغییر رنگ پوست ( هایپرپیگمانتاسیون موقت)
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *