آیا گلاب برای جوش صورت خوب است؟

در حال حاضر ، هیچ مطالعه ای ثابت نکرده است که گلاب یک درمان موثر برای آکنه و جوش صورت است. با این حال ، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که ممکن است به نفع برخی از افراد مبتلا به این بیماری باشد. گلاب یک محصول ملایم و دارای کاربردهای آرایشی فراوان است. اگر فردی بخواهد آن را برای آکنه امتحان کند ، بعید است که ضرری داشته باشد. با این حال ، سایر درمان های اثبات شده ممکن است به نتایج بهتر منجر شوند. در این مقاله شواهد استفاده از گلاب برای آکنه و جوش صورت ، به همراه خواص آن و نحوه استفاده از آن در مراقبت از پوست بررسی شده است.

گلاب برای جوش صورت

گلاب چیست؟

گلاب هیدروسولی است که تولید کنندگان با تقطیر آبی که حاوی گلبرگ های گل رز است ، تولید می کنند.  طبق مقاله ای در مجله طب سنتی و مکمل ، نوع اصلی گل رز برای ایجاد گلاب (Rosa damascena) شامل:

 • الکل فنیل اتیل
 • ژرانیول
 • سیترونلول
 • نرول

این مواد شیمیایی به گیاهان گلاب و سایر محصولات گل سرخ ، رایحه و خواص دارویی می بخشند. با این حال ، شایان ذکر است که قدرت گلاب به میزان اسانس موجود در آن بستگی دارد که می تواند بسیار متفاوت باشد.

آیا گلاب به جوش صورت کمک می کند؟

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که به طور خاص تأثیر گلاب در آکنه را بررسی کند. با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گلاب دارای ویژگی های زیر است:

 • آنتی اکسیدان
 • ضد التهاب

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که با آسیب رادیکال های آزاد مقابله می کنند ، رادیکال های آزاد اتم های ناپایدار که به سلول های بدن آسیب می رسانند. التهاب و آسیب رادیکال های آزاد ممکن است در بروز آکنه نقش داشته باشد.

مزایای گلاب

در بخشهای زیر به آنچه در تحقیقات موجود در مورد خصوصیات گلاب گفته می شود ، پرداخته می شود.

آنتی اکسیدان

یک مطالعه آزمایشگاهی روی گلاب در سال 2018 نشان داد که این ماده حاوی چندین نوع پلی فنول است که نوعی آنتی اکسیدان است. محققان موارد زیر را در نمونه های خود شناسایی کردند:

 • تانن
 • ترپنوئیدها
 • فلاوانوئیدها
 • ساپونین

این پلی فنول ها ممکن است از آسیب اکسیداتیو جلوگیری کنند.مطالعات دیگر نشان داده است که گلاب دارای اثر ضد رادیکال آزاد است – حتی بیشتر از سایر مواد محبوب مراقبت از پوست ، مانند ویتامین E و اسیدهای هیدروکسی بتا (BHAs). با این حال ، به نظر می رسید که این مزیت به دوز دارو بستگی دارد ، به این معنی که ممکن است گلاب های ضعیف تر به همان اندازه موثر نباشند.

ضد التهاب

یک مطالعه قدیمی آزمایشگاهی در سال 2011 روی فیبروبلاست ها ، سلول هایی که مسئول تولید کلاژن هستند ، نشان داد که گلاب از آسیب ناشی از پراکسید هیدروژن محافظت می کند. محققان پیشنهاد می کنند که این نتیجه خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است.گلاب پتانسیل کاهش التهاب و آسیب پوستی ناشی از چیزهای دیگر را دارد ، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته های مطالعه فوق لازم است.

ضد پیری

همان مطالعه در سال 2011 همچنین نشان داد که گلاب تولید آنزیم هایی که کلاژن و سایر پروتئین ها را تجزیه می کنند را مهار می کند. کلاژن یک قسمت کلیدی از ساختار پوست است. با افزایش سن ، میزان کلاژن در پوست کاهش می یابد ، به این معنی که پوست استحکام خود را از دست می دهد. مهار آنزیم های تجزیه کننده کلاژن ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد.

محافظت از نور

برخی از محققان استدلال کرده اند که آنتی اکسیدان موجود در محصولات گل رز ممکن است از پوست در برابر آسیب های ناشی از نور UV محافظت کند. با این حال ، هیچ آزمایش انسانی این را ثابت نکرده است. یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد که هنگامی که پوست در معرض اشعه ماورا بنفش قرار دارد ، فلاونوئیدها و ساپونین های موجود در گلاب ممکن است از ایجاد رادیکال های آزاد جلوگیری کنند. اگر درست باشد ، این می تواند به این معنی باشد که گلاب برای افرادی که آکنه آنها در اثر آفتاب بدتر می شود ، مفید است. توجه به این نکته مهم است که این بدان معنا نیست که گلاب می تواند از SPF محافظت کند. برای تأیید این نظریه ، مطالعات با کیفیت بالا در انسان ضروری است.

نحوه استفاده از گلاب برای صورت

افراد می توانند به روش های مختلفی از گلاب در مراقبت از پوست استفاده کنند. به عنوان مثال :

 • با یک پنبه یا یک پد قابل استفاده مجدد برای پاک کردن آرایش چشم (به آرامی استفاده کنید)
 • در طول روز آن را به صورت خود بزنید

اگر فردی از گلاب برای آکنه استفاده می کند ، بهتر است بعد از تمیز کردن صورت از آن استفاده کنید. با دنبال کردن این مراحل ، افراد می توانند آن را در روتین پوست خود قرار دهند که به آکنه کمک می کند:

 1. صورت را با استفاده از پاک کننده ای با pH ملایم و متعادل بشویید.
 2. با یک پارچه نرم و تمیز صورت را خشک کنید.
 3. مقداری گلاب را روی یک پنبه ای بمالید و به آرامی آن را در اطراف صورت بمالید
 4. به طور متناوب ، چشم ها را ببندید و مقداری گلاب بر روی پوست اسپری کنید.
 5. اجازه دهید گلاب کاملا خشک شود.
 6. یک مرطوب کننده سبک و غیر فدوژنیک استفاده کنید.
 7. در صورت بیرون رفتن ، از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 8. افراد می توانند این مراحل را صبح و عصر تکرار کنند.

سایر روش های درمان آکنه

اگر آکنه یک عارضه مداوم در فرد باشد ، ممکن است بخواهد سایر درمان های آکنه را در برنامه خود قرار دهد. بسیاری از محصولات بدون نسخه پزشک موثر هستند که می توانند به شما کمک کنند. به عنوان مثال ، در موارد خفیف ، افراد می توانند محصولات حاوی مواد زیر را استفاده کنند:

 • BHA ها مانند اسید سالیسیلیک
 • پراکسید بنزوئیل
 • رتینوئیدهای موضعی
 • اسید آزلائیک

برای شکستن جوش های سرسیاه، ممکن است افراد به ترکیبی از رتینوئیدها و اسیدها یا ترکیبی از بنزوئیل پروکساید و آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند. آکنه شدیدتر ممکن است از داروهای رتینوئید ، داروهای هورمونی برای رفع عدم تعادل یا اقدامات زیبایی بهره مند شود. برخی شواهد همچنین نشان می دهد که ایجاد برخی تغییرات غذایی ممکن است به آکنه کمک کند.

چه موقع با یک دکتر صحبت کنیم؟

افراد به طور معمول می توانند آکنه و جوش های خفیف را در خانه کنترل کنند. با این حال ، هرکسی که از آکنه خود احساس  اضطراب یا افسردگی  می کند می تواند درمورد درمان با پزشک صحبت کند. علاوه بر این ، برخی از شرایط دیگر می تواند مانند آکنه باشد. تماس با یک متخصص پوست می تواند به فرد کمک کند تا تشخیص دهد

خلاصه

هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از گلاب برای آکنه فوایدی دارد. با این حال ، گلاب حاوی آنتی اکسیدان است که ممکن است اثر ضد التهابی روی پوست داشته باشد. سایر روش های درمانی قابل اعتماد ممکن است نتایج بهتری را برای افرادی که آکنه مداوم یا شدید دارند ، فراهم کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.