آیا استفاده از ضد آفتاب برای کودکان خوب است؟

شنا و بازی در ساحل و پارک و پیاده‌روی در خیابان‌ها جزئی جدایی‌ناپذیر از تابستان کودکان است. کودکان مثل ما درک علمی و دقیقی از تاثیرات اشعه ماوراءبنفش و شدت تابش خورشید در بین ساعت‌های 11 صبح تا 15 بعدازظهر ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند بازی کنند و شما نمی‌توانید با منطق یک بزرگسال آن‌ها را توجیه کنید. بنابراین اکثر آن‌ها در سفرهای تابستانی یا با بازی در پارک، آفتاب‌سوخته می‌شوند. 

اما چند نفر از والدین می‌دانند که باید از کرم ضد آفتاب برای فرزند خود استفاده کنند؟ چند نفر از والدین می‌دانند که از چه نوع ضد آفتابی باید برای پوست حساس کودک خود استفاده کنند؟ کدام‌یک از والدین می‌دانند که غیر از تابستان در فصل‌های دیگر نیز باید از کرم ضد آفتاب برای محافظت پوست کودک استفاده کرد؟

چطور از پوست کودکان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟

بهترین راهکار برای محافظت از پوست کودکان در برابر آفتاب، استفاده از ضد آفتاب مناسب و پوشیدن کلاه و عینک است. البته برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی می‌توانید کودک خود را در سایه قرار دهید. چون به‌دلیل حساس بودن پوست، آن‌ها زودتر و شدیدتر از بزرگ‌ترها دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند و از طرفی درد آفتاب‌سوختگی برای آن‌ها بیشتر خواهد بود.

چرا کودکان باید ضد آفتاب بزنند؟

کودکان به محافظت ویژه در برابر آفتاب نیاز دارند. چون زمان لازم است تا بدن انسان‌‎ها دفاع طبیعی در برابر اشعه‌های ماوراءبنفش خورشيد ایجاد کند و کودکان هنوز این مکانیسم‌های محافظتی را به‌صورت‌کامل توسعه نداده‌اند. این مکانسیم‌ها شامل ملانین‌ها و فرایند بازسازی سلولی بدن هستند. روند بازسازی سلولی پوست بدن ما نیاز به زمان دارد تا توسعه پیدا کند. به‌همین‌دلیل است که این مکانیسم در بدن کودکان به‌خوبی عمل نمی‌کند. بنابراین زمانی‌که کودکان دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند، علاوه‌بر احساس درد بیشتر ممکن است زمان بیشتری تا بهبودی به‌طول انجامد.

اگر چه قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای دریافت ویتامین D ضروری است اما قرار گرفتن بیش‌ازحد و محافظت‌نشده می‌تواند منجر به آسیب شدید شود. کارشناسان براین‌باور هستند که ملانوما، جدی‌ترین نوع سرطان پوست، به‌صورت‌مستقیم با آفتاب‌سوختگی شدید در دوران کودکی و قبل از 20 سالگی مرتبط است.

به‌طورکلی، پوست کودکان بسیار نازک‌تر و حساس‌تر از بزرگسالان است، بنابراین آن‌ها باید از کرم‌ ضد آفتاب‌های مخصوص کودکان استفاده کنند، حتی کودکانی که دارای پوست تیره‌تری هستند.

روش‌های دیگر محافظت از پوست کودکان

کودکان از چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کنند؟

به‌صورت‌کلی 2 نوع ضد آفتاب وجود دارد که شامل ضد آفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی هستند. ترکیبات ضد آفتاب‌های شیمیایی برای پوست حساس کودکان مناسب نبوده و FDA نیز هنوز در حال بررسی تاثیر آن‌ها روی پوست کودکان است. در‌حال‌حاضر دو ماده اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم که در ضد آفتاب‌های فیزیکی استفاده می‌شوند برای کودکان بی‌خطر هستند. بنابراین برای کودک خود از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان یا کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنید.

آیا کودکان می‌توانند از کرم ضد آفتاب بزرگسالان استفاده کنند؟

کرم‌های ضد آفتابی که کودکان می‌توانند از آن استفاده ‌کنند باید بر پایه مواد معدنی باشد. این کرم ضد آفتاب‌ها با موادی مانند اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم فرموله شده‌اند. کرم‌های ضد آفتاب کودکان باید از پوست آن‌ها در برابر اشعه‌های ماوراءبنفش UVA و UVB محافظت کرده و حداقل SPF30 داشته باشد. برخی از انواع کرم ضد آفتاب‌های فیزیکی بزرگسالان طبق دستور پزشک قابل استفاده برای کودکان نیز خواهند بود.

چه روش‌های دیگری برای محافظت از پوست کودکان وجود دارد؟

هنگامی که دانش کافی در مورد اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید داشته باشید، بهتر می‌توانید از فرزندان خود در برابر آسیب‌های خورشید محافظت کنید. چند راه مختلف برای دستیابی به بهترین محافظت برای کودکان در برابر آفتاب وجود دارد که به شرح زیر هستند.

سایه فراهم کنید

از آنجایی‌که کودکان پوست بسیار حساسی دارند، باید تا حد امکان از قرار گرفتن آن‌ها در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کرد. به‌خصوص در زمانی که اشعه‌های خورشید در قوی‌ترین وضعیت خود هستند که معمولا بین ساعت 11 صبح تا 15 و 16 بعدازظهر است. بهترین راه برای انجام این کار، پرهیز از قرار گرفتن کودکان در معرض آفتاب ظهر، ماندن در خانه یا ماندن در سایه در بیرون از خانه است. برای ایجاد سایه می‌توانید یکی از کارهای زیر را انجام دهید.

وقتی به ساحل و پارک می‌روید از چترهای آفتابی استفاده کنید.

وقتی در باغ هستید زیر سایه درختان یا سایبان قرار بگیرید.

از آفتاب‌گیر کالسکه یا کریر استفاده کنید.

در ماشین از آفتاب‌گیر استفاده کنید.

وقتی صحبت از محافظت در برابر آفتاب می‌شود، شاید خیلی از افراد به ساحل فکر می‌کنند. اما این محافظت باید در پارک، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و در ماشین کنار پنجره نیز اتفاق افتد. روزهای خنک یا ابری باعث ایجاد نور مرئی می‌شوند که می‌‌تواند به‌راحتی به پوست نفوذ کرده و باعث آسیب شود. پس هر روز از ضد آفتاب برای کودک خود استفاده کنید.

به کودک لباس محافظ بپوشانید

لباس محافظ می‌تواند شامل کلاه و عینک آفتابی و لباس‌های خنک و بلندی باشد که تمام بدن را می‌پوشانند.

داروهای مصرفی کودکان را بررسی کنید

محافظت از کودکان در برابر آفتاب فراتر از آن چیزی است که روی بدن آن‌ها قرار می‌دهید تا اشعه‌های مضر خورشید به آن نرسند. برخی از داروها می‌توانند حساسیت پوست کودک به نور UV را بیشتر کنند. در صورت مصرف این داروها باید با پزشک کودک خود مشورت کنید. این داروها شامل برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدآکنه و همین‌طور داروهای بدون نسخه‌ای هستند که برخی از والدین از داروخانه خریداری می‌کنند.

تفاوت بین کرم ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان

چطور بهترین ضد آفتاب را برای کودکان انتخاب کنیم؟

کودکان بدون توجه به داشتن ضد آفتاب بازی می‌کنند این ممکن است باعث پاک شدن ضد آفتاب از روی پوست آن‌ها شود. پس برای خرید ضد آفتاب کودکان به نکات زیر توجه کنید.

ضد آفتاب کودکان باید پوشش وسیعی داشته باشد و از پوست آن‌ها در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کند.

برای ساحل و پارک، کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که ضدآب باشد.

SPF ضد آفتاب کودکان باید بالاتر از 30 باشد. بنابراین نباید از کرم ضد آفتاب با SPF15 استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب کودکان باید تنها حاوی ترکیباتی مانند اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم باشد که تنها در کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی یافت می‌شود.

چه تفاوتی بین کرم ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان وجود دارد؟

کرم ضد آفتاب‌هایی که مخصوص کودکان تولید شده‌اند معمولا این سوال را ایجاد می‌کنند که آیا بچه‌ها می‌توانند از ضد آفتاب کودکان استفاده کنند یا بالعکس؟

تفاوت بین ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان به حساسیت پوست کودکان برمی‌گردد. استفاده از کرم ضد آفتاب بزرگسالان زمانی به کودکان آسیب می‌رساند که شامل ترکیباتی مانند آووبنزون، اکسی بنزون و اکتیوکسات که در ضد آفتاب‌های شیمیایی استفاده می‌شوند برای پوست حساس کودکان مناسب نخواهند بود. بنابراین اگر والدین می‌خواهند از کرم‌های ضد آفتاب خود برای کودکانشان استفاده کنند بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب کودکان و محافظت از پوست حساس آن‌ها

همان‌طور که اشاره شد، پوست کودکان بسیار حساس‌تر از ما بزرگ‌ترها است چون هنوز فرآیند بازسازی سلولی پوست آن‌ها کامل نشده است و دچار آفتاب‌سوختگی‌های شدیدتری می‌شوند. بنابراین محافظت از پوست آن‌ها با ضد آفتاب مخصوص کودکان ضروری است. مدیسه با هدف محافظت از پوست حساس کودکان امروز و جوانان آینده ایران در فروشگاه آنلاین خود مجموعه‌ای از بهترین و معتبرترین برندهای کرم ضد آفتاب کودکان را ارائه کرده است. پس قبل از بروز آسیب جدی به پوست فرزندان خود کرم ضد آفتاب کودک یا SPF مناسب خریداری کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *