روغن نارگیل برای پوست صورت خوبه؟

روغن نارگیل ممکن است برای پوست مفید باشد زیرا سرشار از روغن است و بسیار مرطوب کننده است. به راحتی روی پوست اعمال می‌شود و خطرات شناخته شده کمی دارد. محققان در حال بررسی روغن نارگیل به عنوان یک درمان موضعی احتمالی برای التهاب مزمن پوست هستند. با این حال، مطالعات در مورد فواید روغن نارگیل در رژیم غذایی ادامه دارد. در این مقاله به فواید پوستی احتمالی روغن نارگیل، انواع مختلف و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

روغن نارگیل برای پوست صورت

فواید روغن نارگیل برای پوست

مزایای استفاده از روغن نارگیل برای پوست متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مرطوب کننده پوست خشک، از جمله در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند اگزما
  • کاهش التهاب، که ممکن است ناشی از اشعه UVB باشد
  • ترویج بهبود زخم
  • خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی

روغن نارگیل می‌تواند به پیشگیری و درمان بثورات مانند درماتیت آتوپیک کمک کند. مطالعه دیگری نشان داد که عصاره روغن نارگیل می‌تواند عملکرد مانع پوست را بهبود بخشد و التهاب ناشی از اشعه UVB را کاهش دهد. تحقیقات دیگر در مورد روغن نارگیل همچنین نشان داده است که این روغن ممکن است دارای خواص ضد باکتریایی باشد، حتی زمانی که افراد از آن بر روی پوست استفاده می کنند. مطالعات سلولی نیز توانایی‌های ضد قارچی و ضد ویروسی احتمالی را نشان می‌دهد.

دانشمندان بر این باورند که روغن نارگیل همچنین به تقویت موانع پوستی برای نوزادان با وزن کم هنگام تولد کمک می‌کند که می‌تواند به محافظت از آنها در برابر عوارض سلامتی کمک کند. حتی ممکن است روغن نارگیل بکر تأثیر مفیدی بر ژن‌ها داشته باشد که در ایجاد التهاب نقش دارند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع ضروری است.

دانشمندان دقیقاً مشخص نکرده‌اند که چرا روغن نارگیل برای پوست مفید است، اما پلی‌فنول‌ها و اسیدهای چرب موجود در آن ممکن است به اثرات مفید آن کمک کنند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که کاربرد موضعی منبع معتبر آن می‌تواند از پوست محافظت کرده و ظاهر آن را بهبود بخشد. تحقیقات در مورد فواید استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست همچنان ادامه دارد، اما در حال حاضر خطرات کمی وجود دارد.

انواع روغن نارگیل

انواع مختلفی از روغن نارگیل موجود است و مردم آنها را براساس فرآیند تولیدشان طبقه بندی می‌کنند. دو نوع اصلی روغن نارگیل بکر و روغن نارگیل تصفیه شده هستند. روغن نارگیل بکر از نارگیل تازه ساخته شده است و ممکن است از نظر آنتی اکسیدان‌ها و پلی‌فنول‌ها غنی‌تر باشد. روغن نارگیل تصفیه شده از قسمت خشک شده نارگیل تهیه می‌شود.

روغن نارگیل تصفیه شده ممکن است مراحل بیشتری را طی کند، از جمله پرس ماشینی برای به دست آوردن روغن. برخی از تولیدکنندگان ممکن است از حلال‌های شیمیایی، خوشبو کننده و سفیدکننده استفاده کنند.

نوع روغن نارگیل نیز به تکنیک استخراج بستگی دارد. هنگامی که تولید کنندگان روغن را بدون استفاده از حرارت به دست می‌آورند، از آن به عنوان روغن نارگیل فشرده سرد یاد می‌کنند. این نوع ممکن است از نظر مواد مغذی غنی‌تر باشد. اگر در فرآیند استخراج از بخار یا گرما برای فشار دادن روغن از گوشت نارگیل تازه استفاده شود، این امر منجر به روغن نارگیل فشرده شده با خارج کننده می‌شود.

به طور کلی، انواع کم فرآوری شده روغن نارگیل، مانند روغن نارگیل بکر فشرده سرد، گزینه‌های سالم‌تری هستند. برای کمک به جامد ماندن روغن نارگیل در دمای گرم، تولیدکنندگان ممکن است آن را هیدروژنه کنند، که به معنی درمان آن با هیدروژن است. محصول به دست آمده سرشار از چربی‌های ترانس مصنوعی است. انجمن قلب آمریکا (AHA) می‌گوید که خوردن آنها خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. با این حال، به نظر نمی‌رسد که این هشدار با قرار دادن روغن نارگیل روی پوست مرتبط باشد. فرد می‌تواند از هر نوع روغن نارگیل بر روی پوست استفاده کند.

نحوه استفاده از روغن نارگیل

نحوه استفاده

یکی از شناخته‌شده‌ترین کاربردهای روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده پوست است. روش معمول این است که مقدار کمی روغن نارگیل را مستقیماً روی پوست یا مو بمالید. پوست به طور کلی روغن نارگیل را به سرعت جذب می‌کند.

اگر کسی برای اولین بار است که از روغن نارگیل استفاده می‌کند، باید قبل از استفاده از روغن نارگیل آن را در ناحیه کوچکی از بدن آزمایش کند. انجام این کار به ویژه برای افرادی که پوست حساس یا چرب دارند بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به جلوگیری از هرگونه واکنش نامطلوب کمک کند. پس از مالیدن روغن نارگیل به مو، فرد می‌تواند آن را برای مدت زمان مورد نظر بماند و سپس با استفاده از شامپو آن را بشویید.

اگر پوست چرب دارید، استفاده از روغن نارگیل به پوست توصیه نمی‌شود. برخی افراد روغن نارگیل را مستقیماً به عنوان پاک کننده یا مرطوب‌کننده صورت روی پوست می‌مالند. این ممکن است در برابر آکنه مفید باشد، اما برای افرادی که پوست بسیار چرب دارند توصیه نمی‌شود. روغن نارگیل بسیار کمدوژن است، به این معنی که می‌تواند منافذ را مسدود کند. در نتیجه، ممکن است در واقع آکنه را برای برخی افراد بدتر کند.

خلاصه

روغن نارگیل ممکن است فواید زیادی برای پوست داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که دارای خواص ضد التهابی، ضدباکتریایی و ضدویروسی است. روغن نارگیل برای پوست‌های خشک نیز بسیار مرطوب کننده است. فرد می‌تواند روغن نارگیل را مستقیماً روی پوست بمالد. قبل از در نظر گرفتن استفاده از روغن نارگیل به عنوان یک درمان خانگی، فرد باید با پزشک خود صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *