روش صحیح شستن مو در حمام

روش صحیح ستن مو در حمام

برای داشتن موهایی سالم، تمیز و زیبا باید از روش صحیح شستن مو در حمام آگاهی داشته باشید. شستن مو در حمام نیز مانند هر کار دیگری دارای اصولی است که اگر اصول آن رعایت نشود، موهایی شکننده و آسیب‌دیده خواهید داشت. پس با ما در مجله‌ی “زیبا بمان” همراه باشید تا از روش صحیح شستن مو در حمام با شما سخن بگوییم.

شانه کردن موها

شانه زدن موها پس از خیس کردن آن‌ها در حمام، باعث آسیب جدی به موهای شما می‌گردد. بنابراین، قبل از ورود به حمام، موهای خود را شانه کنید؛ زیرا موهای گره‌خورده بسیار راحت‌تر از هم باز می‌شوند. از دیگر مزایای شانه کردن مو، گردش بهتر خون در کف سر و در نتیجه تغذیه بهتر ریشه‌ی مو است. شانه زدن همچنین باعث جلوگیری از تجمع چربی در کف سر و پخش آن می‌شود. به این ترتیب هم موهای درخشان تری خواهید داشت و هم کف سر دچار شوره نخواهد شد. یک شانه‌ی دانه درشت بهترین انتخاب می‌تواند باشد.

استفاده از ماسک مو

در صورتی که زمان کافی دارید می‌توانید قبل از ورود به حمام از ماسک‌های مو مانند روغن نارگیل ، روغن زیتون ، روغن کرچک ، روغن بادام و… برای تقویت موهای خود و درخشندگی آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از آب  ولرم

اگر چه برخی افراد مایلند با آب داغ دوش بگیرند، ولی گرمای بیش از اندازه به موها آسیب وارد می‌کند. بنابراین، برای شستن موهای خود از آب  ولرم استفاده کنید.

شامپوی موها

برای انتخاب شامپوی مناسب، باید ساختار موی خود را بشناسید. موها به سه دسته‌ی چرب، معمولی و خشک طبقه‌بندی می‌شوند که برای هر کدام از این موارد، می‌توان شامپوی مناسبی را در مراکز بهداشتی یافت. شامپوهایی را برای شستشوی موی خود انتخاب کنید که فاقد سولفات باشند. روش صحیح شامپو کردن موها نیز بدین‌گونه است که با مقدار کمی شامپو کف فراوان درست کرده و آن را به پوست سر خود بزنید و به آرامی آن را ماساژ دهید. هنگام شستشو با آب، شامپو با حرکت در امتداد ساقه‌ی مو، موها را نیز تمیز می‌کند. از شامپوی جداگانه‌ی ساقه‌ی موها پرهیز نمایید.

استفاده از آب سرد

در انتهای شستشو، موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید تا علاوه بر تقویت کوتیکول مو که خارجی‌ترین بخش ساقه‌ی مو است و یک لایه‌ی محافظتی به شمار می‌رود، موهای درخشانی داشته باشید.

خشک کردن موها

حوله‌ای سبک و از جنس نخ را دور سر خود بپیچید و به آرامی روی موهای خود فشار دهید تا رطوبت موها گرفته شود. از چلاندن موها که باعث کشیده و ضعیف شدن آن می‌شود خودداری کنید. از سشوار کردن موها برای خشک کردن آن به صورت مداوم پرهیز نمایید؛ زیرا ریزش، خشکی و شکنندگی موها را به دنبال دارد. در صورتی که مجبور به استفاده از سشوار هستید، موهای خود را به دو قطره روغن آرگان یا روغن هسته‌ی انگور آغشته کنید و حرارت سشوار را روی درجه‌ی پایین قرار دهید.

استفاده از یک نرم‌کننده‌ی طبیعی

در صورتی که مایل به استفاده از یک نرم‌کننده‌ی طبیعی و گیاهی هستید، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا را با یکدیگر ترکیب کنید. پس از آن که آب اضافی موی خود را با حوله گرفتید، ساقه موها را به آن آغشته کنید. این نرم کننده برای موهای خشک و معمولی عالی است و تاثیر آن تا شستشوی بعدی روی موهای شما می‌ماند.

توجــــــه کنید که شستشوی روزانه‌ی موها همراه با شامپو کردن آن، آسیب جدی به موها وارد می‌سازد؛ زیرا موها برای سالم ماندن به چربی طبیعی تولید شده توسط ریشه‌ی خود نیازمندند و شامپو چربی طبیعی ریشه‌ی مو و پوست سر را از بین می‌برد. موهای چرب بین ۲ تا ۳ بار در هفته، موهای معمولی بین ۱ تا ۲ بار و موهای خشک تنها یک بار در هفته بهتر است شسته شود. در صورتی که عادت دارید روزانه دوش بگیرید، در هر بار دوش گرفتن  از شستشوی موها با شامپو خودداری کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • selmane6588@gmail.com

    سلام من هر دعفه میرم حمام بعد ۲ ساعت الی ۳ ساعت موهام پف میشه من میخوام تمیز لخت وایسته چیکار کنم ؟

    ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *