روش شستشو و استفاده مجدد از ماسک

روش شستشو ماسک

با توجه به شیوع گسترده‌ بیماری کرونا و کمبود ماسک،سوالی که خیلی متداول شده است،شست و شو و استفاده مجدد از ماسک است.

این باور که ماسک‌ها را می‌توان با شست و شو مجدد استفاده کرد، از اساس یک باور غلط است؛ چراکه به دلیل بازشدن منافظ الیاف موجود در ماسک و همچین تغییر درساختار فیزیکی و شیمیایی، ماسک قابلیت تاثیرگذاری خود را از دست داده و دارای آلودگی شدید میکروبی است. اما دو دسته از ماسک ها که قابلیت استفاده مجدد دارند،را در این مقاله معرفی کردیم و قصد داریم شست و شوی آن ها را با هم بررسی کنیم:

ماسک نانو

یکی از انواع ماسک نانو، ماسک‌هایی با پسوند N هستند که به دسته‌هایN۹۵، N۹۹ و N۱۰۰ تقسیم می‌شوند. عدد بعد از N در این ماسک‌ها طبق استاندارد NIOSH آمریکا نشان دهنده درصد بازده فیلتراسیون ماسک است. یکی دیگر از انواع ماسک‌های نانو، ماسک‌ها با پسوند FFP هستند که دو دسته FFP۲ و FFP۳ از آن‌ها وجود دارد. این ماسک‌ها فیلتر ثابت دارند و با استاندارد EN۱۴۹:۲۰۰۱ نام گذاری شده اند.

چگونه ماسک N۹۵ خود را تمیز کنیم؟

سه روش تمیز کردن وجود دارد که متخصصان آن را معتبر می‌دانند و شما می‌توانید به راحتی در خانه انجام دهید:

روش اول: استفاده چرخشی از ماسک

در این روش هر یک از ماسک‌ها باید حداقل ۷۲ ساعت قبل از پوشیدن بدون استفاده باقی بماند.اما کاملا واضح است که ویروس کرونا بیش از ۷۲ ساعت در میزبان غیرمستقیم، مانند سطح ماسک N۹۵زنده نمی‌ماند. بدی  این روش این است که شما حداقل به چهار ماسک احتیاج دارید تا روش چرخشی را اجرا کنید چرا که فرض بر این است که شما هر روز از یک ماسک استفاده می‌کنید.

روش دوم : جوشاندن ماسک N۹۵

جوشاندن یکی از روش‌های ضد عفونی کردن ماسک صورت N۹۵ است.  می‌گوید غوطه وری ماسک N۹۵ در بخار ۱۲۵ درجه سانتیگرادیا آب جوش به مدت ۳ دقیقه، ماسک را ضد عفونی می‌کند بدون اینکه به طور قابل توجهی راندمان تصفیه آن کاهش یابد. اگر آن را می جوشانید، ماسک را بیش از حد هم نزنید، فقط سعی کنید تا زیر آب غرق شود. اگر ماسک شما دارای لایه‌های بیرونی و درونی کاغذ است، هیچیک از روش‌های بخار یا جوشاندن توصیه نمی‌شود، زیرا جوشاندن، این لایه‌های کاغذی را که محتوی فیلتر هستند، متلاشی می‌کند.

روش سوم: داغ کردن

این روش همزمان هم  ساده است و هم سخت است. ساده است، چون به راحتی در فر، مایکروفر یا تستر قابل اجرا است و سخت است، چون وقتی شما از این وسایل برای ضدعفونی استفاده می‌کنید، خطر آلودگی مواد غذایی خود را به جان می‌خرید. گرم کردن ماسک به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۷۰ درجه سانتیگرادیک روش ضد عفونی مؤثر است. اما نه در شرایطی که مرتب از فر و مایکروفر استفاده می‌کنید.

استفاده مجدد از ماسک

ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی برای استفاده مجدد

اگر شما هم به جای خرید ماسک از بیرون از ماسک های خانگی استفاده می کنید و قصد دارید ماسک خانگی خود را بشویید این نکات و مسائل و در نظر بگیرید،تا به نتیجه ی مطلوب برسید.

دقیقا همان طور که لباس هایتان را می شویید، می توانید ماسک های صورت را با لباس هایی که رنگ مشابهی با آن ها دارند، داخل لباسشویی بیندازید و از شوینده های قوی استفاده کنید.

همچنین می توانید از پاک کننده هایی استفاده کنید که حاوی هیدروژن پراکسید هستند و هرگونه ردپایی از ویروس را از بین می برند. اگر احساس می کنیدپوست شما به این شوینده های واکنش نشان می دهد، بهتر است از شوینده های هیپو آلرژیک استفاده کنید.استفاده چند باره از ماسک صورت در طول روز بهتر از استفاده نکردن است؛ مخصوصاً زمانی که در طول روز بیشتر از چند ساعت را بیرون از منزل هستید اما باید به این موضوع دقت کنید که هر روز باید ماسک های خود را بشویید. در واقع هر زمان که ماسک صورت شما با دستتان برخورد داشت، باید آن ها را شستشو دهید.

استفاده چند باره از ماسک بدون شستن، باعث می شود که اثر بخشی آن کاهش پیدا کند. در نتیجه خودش عاملی برای انتقال ویروس کرونا می شود.صابون هنوز هم یکی از تاثیر گذارترین شوینده های کشنده ویروس کرونا می باشد. علاوه بر این که جرم و آلودگی های دیگر را نیز به خوبی از بین می برد.

روش های خانگی مثل استفاده از جوش شیرین و سرکه، خودشان به تنهایی نمی توانند ویروس را از بین ببرند. بنابراین برای شستن ماسک  حتما باید از یک شوینده قوی استفاده کنید.

گرما جرم ها و آلودگی ها از جمله ویروس کووید ۱۹ را از بین می برد. پزشکان به این موضوع اشاره کرده اند که آب داغ برای کشتن ویروس کرونا به مدت ۱۰ دقیقه کافی است اما حداقل دما باید ۶۰ درجه سانتیگراد باشد. اگر نمی توانید چنین دمای بالایی را برای شستن ماسک ها ایجاد کنید،یا از از بین رفتن رنگ آن ها نگران هستید، می توانید از ترکیبی از شوینده ها و آب داغ معمولی استفاده کنید و ویروس را از بین ببرید.

درست است که مواد سفید کننده می توانند ویروس کرونا را از بین ببرند اما استفاده بیش از حد از آن ها هرگز ایده خوبی نیست، زیرا فیبر ماسک ها را نازک و ضعیف می کند. اگر دقت نداشته باشید لباس های دیگر شما نیز سفید می شود و دیگر نمی توانید از آن ها استفاده کنید. استفاده از گزینه های پاک کنندگی مختلف پیش روی شماست پس بهتر است که سفید کننده ها را با آن ها جایگزین کنید.

اگر می خواهید از سفید کننده استفاده کنید، حتماً این اعداد را در نظر بگیرید:یک قاشق چای خوری سفید کننده را در ۴ عدد فنجان آب ترکیب کنید و ماسک خود را به مدت یک ساعت داخل این محلول قرار دهید.

خشک شدن ماسک در معرض هوای آزاد کار اشتباهی  نیست اما اگر می خواهید تاثیرگذاری و بهره وری ماسک ها را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم که از یک خشک کن استفاده کنید تا ماسک شما کاملاً خشک شود و هرگونه رطوبت محیطی از روی آن برداشته شود. اگر خشک کن ندارید، می توانیدماسک ها را بعد از این که در معرض هوای آزاد قرار گرفتند، اتو بکشید. سپس ماسک را در یک محیط جدا از لباس ها نگهداری کنید.

سخن آخر:

با توجه به اهمیت استفاده از ماسک در این دوره بحرانی،شما از چه نوع ماسکی استفاده کنید؟از چه روشی برای شست و شوی آن استفاده می کنید؟به نظر شما چه روشی تاثیرگذار تر است؟

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *