نحوه خوابیدن در بارداری ، پرسش و پاسخ های پر تکرار

نحوه خوابیدن در بارداری

در دوران بارداری بایدها و نبایدهای زیادی وجود دارد و بنابراین برای مادران سوالات زیادی در این زمینه ایجاد می شود. یکی از موضوعاتی که به آن باید توجه کرد نحوه خوابیدن در بارداری است.

آیا می توانم در دوران بارداری به پشت بخوابم؟

تحقیقات درباره نحوه خوابیدن در بارداری نشان داده است که خوابیدن به پشت در سه ماهه سوم بارداری (بعد از هفته 28 بارداری) می تواند خطر تولد نوزاد مرده را افزایش دهد. از آنجا که این موضوع اکنون در چهار آزمایش تحقیقاتی جداگانه اثبات شده است، توصیه ما این است که در سه ماهه سوم به پهلو بخوابید زیرا برای فرزند داخل شکم شما ایمن تر است. این توصیه مربوط به هر قسمت از خواب است، از جمله:

  • خوابیدن در شب 
  • خوابیدن پس از هر گونه شب بیداری
  • چرت های روزانه در هر زمان

ما نمی خواهیم شما در این مورد نگران شوید. اگر بارداری شما بدون عارضه باشد، خطر تولد نوزاد مرده کم است (از هر 200 نوزاد، 1 نوزاد مرده متولد می شود). اما خوابیدن به پهلو باعث پایین آمدن این آمار می شود.

نتایج این تحقیقات چقدر قابل اعتماد است؟

تحقیقات مرتبط با خوابیدن به پشت و تولد نوزاد مرده بسیار قابل اعتماد است. چهار مطالعه و تحقیق در رابطه با وضعیت خواب مادران و مرده زایی (که در آن اطلاعات از زنانی که فرزندان مرده به دنیا آورده اند با اطلاعاتی از زنانی که فرزند زنده به دنیا آورده اند مقایسه شده بود) انجام شده است و همه آن ها نشان داده اند که ارتباط قوی بین این دو وجود دارد.

اگر در طول شب به پشت از خواب بیدار شوم، چه می شود؟

تحقیقات بر روی موقعیت شما در هنگام خوابیدن متمرکز شده اند، نه موقعیت در طول شب. اگر به پشت از خواب بیدار شدید، نترسید و فقط به آرامی تغییر حالت دهید و به پهلو بخوابید.  

ما نمی توانیم موقعیت خود را هنگامی که در خواب هستیم کنترل کنیم. البته جای امیدواری وجود دارد که برآمدگی بزرگ شکم شما به اندازه کافی ناراحت کننده است و مانع از این می شود که شما در طول شب به پشت بخوابید. ما همچنین می دانیم که موقعیتی که می خواهیم ابتدا در آن حالت بخوابیم، موقعیتی است که بیشترین زمان را در طول شب در آن می گذرانیم.

چه عواملی می تواند باعث افزایش خطر مرده زایی شود؟

نحوه خوابیدن در بارداری در سه ماهه سوم مهم است زیرا اگر به پشت بخوابید، وزن ترکیبی جنین و رحم به سایر اندام های بدن شما فشار می آورد. محققان به طور قطعی نمی دانند که چه عواملی دقیقاً باعث افزایش خطر مرده زایی می شود، اما ما موارد زیر را می دانیم:

هنگام خوابیدن به پشت، جنین و رحم به رگ های اصلی خونی که به رحم خونرسانی می کنند فشار وارد کرده و این می تواند جریان خون و در نتیجه اکسیژن رسانی به جنین شما را دچار اختلال کند.

مطالعات اخیر نشان داده است هنگامی که زنی در اواخر بارداری به پشت دراز می کشد (در مقایسه با خوابیدن به پهلو) جنین فعالیت کمتری دارد و در الگوهای ضربان قلب او نیز تغییراتی ایجاد می شود. تصور می شود این امر به دلیل پایین آمدن میزان اکسیژن در دسترس جنین، هنگام دراز کشیدن مادر به پشت است.

نحوه خوابیدن در بارداری

آیا فرقی می کند که در بارداری از کدام طرف بخوابم؟

در دوران بارداری، مهم این است که به پشت نخوابید. خوابیدن به سمت هر دو پهلو معمولاً خوب است اما مراجع زیادی وجود دارند که به شما می گویند خوابیدن به سمت چپ در بارداری برای شما و جنین درون رحمتان بهتر است. این مساله به دلایل زیر مطرح می شود:

ورید اجوف کمی به سمت راست ستون فقرات شما متمایل می شود، بنابراین به همین دلیل گفته می شود که خوابیدن به پهلوی چپ بهترین گزینه در بارداری است. کبد شما نیز در سمت راست قرار دارد، بنابراین خوابیدن در سمت چپ همچنین کمک می کند که جنین بر کبد فشار وارد نکند.

یکی از مطالعات تحقیقاتی کوچکتر، از اوکلند، نیوزیلند، نشان داد خطر تولد نوزاد مرده در زنانی که در آخرین شب بارداری به پهلوی چپ می خوابند، در مقایسه با افرادی که به سمت راست خود می خوابند، به نصف کاهش یافته است. با این حال، همان یافته در هیچ آزمایش دیگری دیده نشده است (از آن زمان تاکنون سه مطالعه تحقیقاتی منتشر شده دیگر انجام شده است)

همچنین اثبات شده است که خوابیدن به پهلوی سمت چپ شما، به کلیه ها کمک می کند تا دفع مواد زائد و مایعات بدن را راحت تر انجام دهند.

نکاتی برای خوابیدن به پهلو در بارداری

  • بالش ها را پشت سر خود قرار دهید تا از چرخیدن به پشت جلوگیری شود. 
  • اگر موهای بلندی دارید، سعی کنید آن را به گونه ای ببندید، که اگر در خواب به پشت چرخیدید، پس از گذشت مدتی احساس ناراحتی کرده و بیدار شوید.   
  • اگر به هر دلیلی در طول شب از خواب بیدار شدید، وضعیت خود را بررسی کنید و دوباره به پهلو بخوابید.
  • اگر به احتمال زیاد در طول روز چرت می زنید، به وضعیت خواب در طول روز نیز توجه کنید و به همان وضعیتی که در طول شب دارید، بخوابید. 

آیا خوابیدن بر روی شکم در بارداری مضر است؟

در روزهای اول بارداری می توانید بر روی شکم بخوابید. برجستگی شکم و رحم شما تا سه ماهه دوم بارداری شروع نخواهد شد و بنابراین بعید است که خوابیدن روی شکم ناراحت کننده باشد. در سه ماهه سوم، شکم برجسته و بزرگی خواهید داشت و بسیار بعید است که خودتان هم بخواهید که موقعیت خوابیدن بر روی شکم را انتخاب کنید. با این حال، اگر بر روی شکم خود خوابیده بودید و از خواب بیدار شدید، نگران نباشید و فقط به پهلو بچرخید. 

استفاده از بالش چگونه می تواند کمک کند

استفاده از بالش بین پاها هنگام خواب می تواند کار شما را راحت تر کند و از کمر درد ناشی از کشیدگی پشت شما هنگام خواب جلوگیری کند. شما همچنین می توانید یک بالش پشت کمر خود قرار دهید تا مانع غلتیدنتان شود. بدین ترتیب اگر آن را در طول شب احساس کنید، حتی اگر خوابتان عمیق باشد، احتمالاً غلتیدن را متوقف خواهید کرد.

برای انجام این کار هر نوع بالشی موثر واقع می شود، اما بالش های مخصوصی نیز وجود دارند که برای خانم های باردار ساخته شده اند. آن ها ممکن است در اشکال و اندازه های مختلف باشند. بالشی را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد، حتی اگر یک بالش معمولی باشد.

منبع : .tommys.org  verywellfamily.com

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *