طرز تهیه سوپ برای کودک : انواع سوپ برای رشد و سلامت کودک

 انتخاب مواد غذایی سالم و مقوی برای تغذیه کودک بسیار اهمیت دارد، زیرا تغذیه مناسب تاثیر زیادی بر روی رشد جسمی و ذهنی کودک در بزرگسالی می‌گذارد. سوپ یک غذای پایه ای در تغذیه کودک شماست که با برداشتن ترکیبی از مواد غذایی ارزشمند می‌توانید غذایی مفید و کامل و ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد کودک را به او برسانید. در ادامه طرز سوپ برای کودک را آموزش خواهیم داد. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید. 

طرز تهیه سوپ برای کودک

طرز تهیه سوپ برای کودک

با انواع طرز تهیه سوپ برای کودک آشنا شوید:

سوپ برنج با مرغ

مواد لازم سوپ برای کودک برای 2 وعده : ران مرغ 1 عدد، پیاز 1عدد کوچک، برنج 2 قاشق غذاخوری، نخودفرنگی 2 قاشق غذاخوری، سیب زمینی 1 عدد کوچک، گوجه فرنگی 1عدد متوسط، جعفری 1 قاشق غذاخوری، نمک به مقدار لازم.

طرز تهیه : ابتدا مرغ را بعد از شستشو با 3 لیوان آب داخل قابلمه ریخته و بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. بعد از به جوش آمدن آب، زیر گاز را کم کنید و کف های روی آب را بگیرید. سپس پیاز را پوست کنده و به 4 قسمت تقسیم کنید و درون قابلمه بریزید. بعد از اضافه کردن پیاز، هویج، گوجه فرنگی و سیب زمینی پوست بگیرید و ریز خرد کنید و به قابلمه اضافه نمایید. سپس نخود فرنگی را به همراه برنج به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید که سوپ جا بیفتد و تمامی مواد به خوبی بپزند. می‌توانید از جو پرک به جای برنج استفاده کنید. بعد از اینکه تمامی مواد به خوبی پخته شد، جعفری خورد شده را اضافه کنید و اجازه دهید برای مدت 10 دقیقه بر روی حرارت بماند. در آخر نیز می‌توانید نمک، آبلیمو ترش را نیز به سوپ اضافه نمایید. در آخر نیز می‌توانید سوپ را با گوشت کوب برقی به خوبی میکس کنید. 

سوپ جو با گوشت

مواد لازم سوپ برای کودک : گوشت گوسفند، گوساله خورد شده به اندازه 2 قاشق غذاخوری، بلغور جو یا جو پرک‌شده 1 قاشق غذاخوری، پیاز یک عدد کوچک، جعفری 1 قاشق مرباخوری، سیب‌زمینی 1 عدد متوسط، هویج 1 عدد متوسط، گوجه‌فرنگی 1 عدد متوسط، کره 1 قاشق مربا خوری، آب. 

طرز تهیه : ابتدا گوشت و پیار را با هم تفت داده و سپس به آن 2 الی 3 لیوان آب اضافه کنید، سپس هویج و سیب زمینی را ریز کنید و با بلغور یا جو به مواد اضافه کنید. اجازه دهید 30 دقیقه بر روی شعله بماند و سپس گوجه فرنگی رنده شده و کره را داخل سوپ بریزید. بعد از اینکه سوپ به قوام رسید آن را از روی شعله بردارید. می‌توانید توسط گوشت کوب برقی سوپ را میکس کنید. 

طرز تهیه سوپ نخود فرنگی

مواد لازم: نخودفرنگی 1 قاشق مرباخوری، هویج کوچک 1 عدد ، پیاز متوسط 1 عدد، 1 تکه گوشت گوسفندی یا مرغ بدون چربی، ماکارانی خرد شده 2 قاشق مرباخوری، روغن زیتون به میزان لازم، نمک به میزان لازم. 

طرز تهیه: ابتدا پیاز را نگینی خرد کنید و آن را بر روی گاز با روغن زیتون تفت دهید. سپس گوشت گوسفندی یا مرغ را  همراه با آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم بپزد. می‌توانید در این زمان هویج و نخودفرنگی ها را بخارپز کنید و بعد از اینکه خوب پخت آن را به مواد اضافه کنید. در انتها نیز ماکارانی خرد شده را به مواد اضافه کنید. بعد از اینکه تمامی مواد یک دست پخته شد، آن را میکس کنید. 

طرز تهیه سوپ کدو حلوایی

طرز تهیه سوپ کدو حلوایی

مواد لازم: هویج خرد شده 1 پیمانه، ساقه کرفس خرد شده 1 پیمانه، سیب زمینی نگینی خرد شده 1 پیمانه، پیاز نگینی خرد شده 1 عدد، نصف یک کدو حلوایی کوچک، آب مرغ، نمک و روغن زیتون به مقدار لازم.

طرز تهیه: ابتدا هویج خرد شده، ساقه کرفس خرد شده، پیاز و سیب زمینی خرد شده را به همراه مقدار مناسب روغن زیتون یا کره در یک قابلمه متوسط، روی شعله ملایم، 5 دقیقه تفت دهید. سپس آب مرغ را به مواد اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید و بر روی شعله ملایم قرار دهید. سپس کدو حلوایی را خرد کنید و به مواد در حال پخت اضافه کنید. در آخر نیز سبزیجات را به آن اضافه کنید. در آخر نیز می‌توانید مواد را با هم میکس کنید و به کودک دلبندتان بدهید که نوش جان کند. 

طرز تهیه سوپ جو پرک

مواد لازم: جو پرک و هویج خرد شده 1 پیمانه، فلفل دلمه ای زرد 1 عدد، گوجه فرنگی 1 عدد، لوبیا سبز خرد شده 1 پیمانه، سیب زمینی 1 عدد ، ساقه کرفس خرد شده 1 پیمانه، آب قلم یا مرغ، نمک، فلفل و آویشن به میزان لازم، روغن زیتون به میزان لازم.

طرز تهیه: در ابتدا آب قلم یا مرغ را تهیه کرده؛ می‌توانید مقداری ساقه کرفس، برگ بو و پیاز را هنگام پخت به آن ها اضافه کنید. می‌توانید جو پرک را با مقدار مناسبی آب برای چند ساعت خیس کنید. هویج، لوبیا سبز ، کرفس، سیب زمینی را نگینی خرد کنید و بپزید. سپس قابلمه را بر روی حرارت بگذارید و آن را با آب قلم یا مرغ بپزید. سپس سبزیجات پخته شده، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای ها را نیز به آن اضافه نمایید و اجازه دهید خوب بپزد و در آخر مرحله پخت جو پرک به آن اضافه نمایید. می‌توانید مواد را با هم میکس کنید و سپس به کودکتان بدهید تا میل کند. 

طرز تهیه سوپ گوشت و سبزیجات

مواد لازم: گوشت گوسفندی یا گوساله بدون چربی 1 -2 تکه، برنج نیم دانه 1 قاشق غذاخوری، جو پرک یا دوسر 1 قاشق غذاخوری، هویج کوچک 1عدد، گوجه فرنگی کوچک 1 عدد، سیب زمینی کوچک 1 عدد، نخود سبز 1 قاشق غذاخوری، ماش یا عدس چند عدد، جعفری، شوید و گشنیز 1 قاشق غذاخوری، پیاز کوچک 1 عدد، آب قلم یا مرغ، روغن زیتون به میزان لازم. 

طرز تهیه : برنج نیم دانه، هویج، سیب زمینی، گوجه، پیاز، ماش و جو پرک را با توجه به زمان مورد نیاز برای پخت آن ها، در یک قابلمه متوسط، روی شعله ملایم، به همراه آب قلم بریزید. سپس اجازه دهید مواد خوب پخته و نرم شوند. گوشت پخته شده و ریش ریش شده، نمک، فلفل و روغن زیتون را هم به مواد اضافه کنید و اجازه دهید مدتی همه مواد با هم پخته شوند و طعم بگیرند.

طرز تهیه سوپ برنج برای کودک

مواد لازم : برنج نیم دانه 2 قاشق غذاخوری، 2.5 نیم پیمانه آب قلم یا مرغ.

طرز تهیه: برای تهیه این سوپ برنج نیم دانه را با آب قلم خوب بپزید تا له شود و سپس میل کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *