طرز تهیه دمنوش گلو درد و سرفه

دمنوش گلو درد و سرفه

فصل زیبا و دلنشین پاییز در حال آغاز است این فصل رنگی شروع حساسیت فصلی در پاییز و بیماری برای برخی از افراد می باشد .استفاده از دمنوش ها به خصوص دمنوش گلو درد بسیار در این فصل تاثیر گذار است.

از مشکلات بزرگ و علائم این بیماری ها در طول این فصل گلودرد و سرفه است که دچار شدن به آن  آزار دهنده خواهد بود. به خصوص که در این فصل با آغاز مدارس ارتباط با دیگران افزایش پیدا کرده است. از طرف سرایت بیماری ها نیز بیشتر شده است.

گلو درد منجر به سرفه خواهد شد. در ادامه ی این نوشتار دمنوش هایی قرار داده شده که مشکل مزمن سرفه و گلو درد که در فصل های سرد سال بسیار زیاد است برطرف می کند. استفاده از دمنوش ها و غذا های خانگی موثر ترین و سریع ترین راه برای خلاصی از این عارضه محسوب می شود.

چند دمنوش گلو درد خانگی و ساده

به دانه : به دانه گیاهی شناخته شده برای تسکین سرفه است لعاب دانه های به برای نرم کردن سینه کاربردیست و خلط آور است که به تسکین سرفه و گلو درد کمک میکند. برای تهیه ی جوشانده ی به دانه ، ابتدا دانه های به را از آن خارج کرده و بشویید.

سپس این دانه ها را در آب جوش بریزید که برای مدت 24 ساعت صبر کنید تا  حالت ژله ای پیدا میکند . سپس از آن استفاده کنید. برای مصرف آن می توانید از عسل استفاده کنید.

معجون عسل : معمولا برای افرادی که سرفه خشک و گلو درد دارند این معجون توصیه می شود. این معجون بسیار موثر است. برای تهیه آن مقداری عسل را با آب جوش و لیمو و دارچین ترکیب کنید و روزی دو لیوان از آن استفاده کنید . در کمتر از 48 ساعت متوجه تاثیر شگرف آن خواهید شد.

آب نمک غرغره کنید

آویشن : آویشن خاصیت دارویی فراوانی دارد و مصرف گسترده ای در زمینه ی درمان سرفه داشته برای تهیه ی دمنوش به چند گرمی از پودر آویشن خشک شده نیاز است که آن را باید در آب جوش ریخت و به مدت ۲۰ دقیقه دم کرد. می توانید این دمنوش را با عسل یا نبات میل کنید. همچنین این دمنوش به رفع خستگی و بی خوابی شما نیز کمک خواهد کرد.

گل خطمی : گل خطمی لعاب دار و خلط آور است و به صورت دم کرده از آن برای تسکین سرفه میتوان استفاده کرد. مقداری از گل را در آب جوش بریزید و ۱۰ دقیقه دم کنید برای اثر بخشی بهتر  این دمنوش میتوانید آن را با عسل میل کنید. 

گل بابونه : از گیاهان عالی برای درمان سرفه بابونه است این گیاه را به صورت دم کرده استفاده کنید و با ترکیب عسل با آن تاثیر این دمنوش را افزایش دهید.

زنجبیل : مصرف چای زنجبیل یک ترکیب مناسب کاهش درد گلو سرفه است زنجبیل به قدری تاثیر گذار بوده که در چین آن را همراه با عسل و پیازچه جوشانده و برای رفع سرفه مصرف میشود.

نشاسته : از زمان های دور ترکیب نشاسته و آب جوش یک درمان مفید برای سرفه به ویژه سرفه های خشک بوده و از دیگر راه های نرم کردن سینه است.

روش های خانگی رفع گلو درد

  • آب فراوان بنوشید ! این کار باعث نرم تر شدن گلو و خلط خواهد شد. البته از آب ولرم استفاده کنید.
  • هوای خانه را مرطوب نگه دارید . برای اینکار می توانید از دستگاه بخوراستفاده کنید. هوای خشک سرفه را تشدید می کند.
  • سیگار نکشید.
  • از موادی که در شما حساسیت ایجاد می کند ، دوری کنید. مواد شیمیایی ، مواد شوینده و …
  • از مصرف غذاهای چرب و فست فود ها تا درمان کامل بپرهیزید.
  • از میوه ها و آبمیوه های تازه استفاده کنید .آناناس ، پرتغال از جمله این میوه ها هستند.
  • استراحت کنید

مصرف خودسرانه گیاهان ممنوع !

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *