آیا ماساژ سر برای رشد مو موثر است و روش های ماساژ سر

افرادی هستند که علاقه مند اند مو های پرپشتی داشته باشد و به رشد مو های خود بهبود ببخشند کم پشت شدن موها یک مسئله فوق العاده شایع است ، به طوری که بیش از 40٪ زنان دچار ریزش مو یا رشد کند می شوند. این می تواند توسط تعدادی از عوامل مانند بارداری ، درمان پزشکی ، استرس ، یا فقط ژنتیک ایجاد شود. همچنین می تواند به علت عادت های نادرست یک فرد باشد مثلا به علت قرار گرفتن در معرض حرارت حتی هنگام استفاده از بهترین سشوار یا بهترین اتوی مو. آیا تا به حال ماساژ سر و پوست سر را امتحان کرده اید؟اگر امتحان کرده باشید قطعا احساس آرامش آن را به خاطر می آورید.گفته می شود ماساژ پوست سر علاوه بر کاهش استرس و اضطراب اگر در اطراف محل رشد مو باشد ممکن است در آن تاثیر بگذارد و درواقع رشد مو های شما را افزایش دهد. در ادامه ما این موضوع را که آیا واقعا ماساژ سر برای رشد مو تاثیر گذار است یا نه را مورد بررسی قرار دادیم.

ماساژ پوست سر مشابه ماساژی است که برای گردن ، کمر یا بدن خود انجام می دهید با این حال تفاوت که ماساژ پوست سر کمی ملایم تر انجام می شود و این ماساژ را معمولاً بدون روغن انجام می دهند اما در صورتی که تمایل داشتید می توانید روغن را به این ماساژ اضافه کنید.ماساژ سر فقط با نوک انگشتان و بسیار ملایم انجام می شود.البته نوعی دستگاه ماساژ وجود دارد که همان کار نوک انگشتان دست را انجام می دهد و می توان از آن هم استفاده کرد.

عادت ها و مشکلات رایجی که به پوست آسیب می زند.

1-بستن محکم مو ها

2-شانه کردن مو های خیس

3-حالت دادن مو ها و استفاده بیش از حد اتو و سشوار و یا وسایل گرمایشی دیگر

4-شستن بیش از حد مو ها و استفاده از شامپوی زیاد یا نشست به اندازه کافی مو ها

5-شانه کردن غلط مو ها و یا شانه کردن بیش از اندازه آن ها

ماساژ سر برای رشد مو

آیا ماساژ سر به رشد مو ها کمک می کند؟

سوالی که پیش می آید این است که آیا واقن با ماساژ دادن سر می توان به رشد مو ها کمک کرد. ما میخواهیم برخی از پژوهش ها و نتیجه آن را بررسی کنیم. در سال 2016 یک مطالعه در این زمینه انجام شد که با ماساژ منظم پوست سر به این نتیجه دست یافتند که ماساژ می تواند به زخیم شدن مو کمک کند. از دیگر تحقیقاتی که انجام شده میتوان به مطالعه سال 2019 اشاره کرد که چندین نفر در این تحقیق شرکت نمودن و نتیجه اینگونه شد که ماساژ سر می تواند مشکل ریزش مو را حل کند. طبق تحقیقات ، ماساژ پوست سر با کشش سلول فولیکول های مو ، ضخامت مو را افزایش می دهد و این به نوبه خود فولیکول ها را  برای تولید موهای ضخیم تری تحریک می کند. همچنین تصور می شود که ماساژ پوست سر ممکن است به اتساع رگ های خونی زیر پوست نیز کمک کرد و در نتیجه این مسئله به رشد مو کمک خواهد کرد.با اینکه تحقیقات محدودی در این مورد وجود دارد اما همان تحقیقات اثبات کرده اند که تکرار منظم ماساژ سر در یک تایم مشخص به رشد مو ها کمک می کند.

چگونه سر خود را ماساژ دهیم

برای انجام ماساژ سر چند روش وجود دارد این روش ها شامل استفاده از ماساژ به روش سنتی ، ماساژ سر هنگام شست و شوی مو ، دستگاه یا براش ماساژ و ماساژ با روغن می شود.

ماساژ سنتی

ماساژ سر به روش سنتی تنها با نوک انگشتان و با فشار ملایم انجام می شود.ابتدا با استفاده از نوک انگشتان با هر دو دست خود در محیط های دایره ای شکل کوچک با یک فشار ملایم و متوسط دستتان را حرکت دهید.این حرکت را بر روی تمام سر خود انجام داده و تمامی پوست سر را ماساژ دهید.این کار را هر روز به مدت 5 دقیقه و فقط با نوک انگشان و فشار ملایم تکرار کنید می توانید از افرادی که ماساژ حرفه ای انجام می دهند نیز بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

هنگام شستن مو ماساژ دهید

این روش تفاوتی با روش سنتی ندارد درواقع همان روش را فقط زمانی که در حال شستن مو های خود هستید انجام می دهید. با استفاده از نوک انگشتان خود و فشار مناسب و ملایم همراه شامپو و یا نرم کننده ای که به سر خود زدید به مدت 5 دقیقه آرام موهای خود را ماساژ دهید و بعد مانند همیشه بشویید.

براش و یا دستگاه ماساژ

بسیاری از متخصصان پوست و مو ماساژ سر را به همراه ماساژور پیشنهاد می کنند اما عده ای دیگر معتقدند ماساژ با نوک انگشتان هم به همان اندازه موثر خواهد بود در نتیجه تصمیم با شماست که کدام روش را برای ماساژ سر خود انتخاب کنید. مانند بسیاری از ماساژ های دیگر این ماساژ نیز ابزار و دستگاه مخصوص خود را دارد که می توانید آن ها را خریداری و تهیه کنید.این ابزار یا درواقع دستگاه به صورت براش یا ماساژور های دتی لاستیکی است که سبک اند و همان کاری که یا دست و انگشتان انجام میدادید را نیز باید با استفاده از این براش یا دستگاه انجام دهید.

 ماساژ سر با روغن

همانطور که در قبل گفتیم این روش معمولا بدون روغن انجام می شود اما در صورتی که تمایل داشتید می توانید از روغن های اساسی استفاده کنید و با آن ها پوست سر خود را ماساژ دهید.مطالعات نشان داده است دو روغن اسطو خودوس و سوسنبر برای رشد مو ها مفید است. قبل از اینکه ازروغن ها استفاده کنید مانند بسیاری از روغن های اساسی نیاز است آن را روی قسمتی از پوستتان تست کنید تا حساسیت نداشته باشید.برای ماساژ سر خود با روغن یک یا دو قطره از روغن های نام برده را همراه یک روغن حامل مانند روغن نارگیل را مخلوط کرده و مستقیم روی پوست سر خود بمالید و با نوک انگشتان و یا دستگاه و براش ماساژ به آرامی ماساژ دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *