با اوزون تراپی مو و فواید بی نظیر آن آشنا شوید

اوزون یک گاز آبی رنگ و ناپایدار با بوی تند است. این گاز به طور طبیعی در جو اطراف زمین وجود دارد و به عنوان یک لایه محافظ عمل می‌کند؛ زیرا از طریق جذب تابش‌های مضر خورشید، مانع از ورود آن‌ها به محیط زمین می‌شود. اما فواید گاز اوزون تنها به محافظت از زمین ختم نمی‌شود! بلکه این گاز می‌تواند برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مو و پوست سر مفید باشد. به همین دلیل اوزون تراپی مو و پوست سر روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.

اما اوزون تراپی چگونه انجام می‌شود و چه فوایدی برای مو و پوست سر دارد؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، هر آنچه که باید درباره اوزون تراپی بدانید را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

اوزون تراپی چیست

اوزون تراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم، اوزون تراپی یک روش درمانی برای مشکلات مو و پوست سر است. در این روش از ناپایدار بودن مولکول اوزون و قابلیت اکسیداسیون بالای آن برای درمان مشکلاتی مانند ریزش مو، شکنندگی مو، شوره سر، سفیدی زودرس، نازک بودن مو و … استفاده می‌شود. این روش درمانی در اروپا محبوبیت زیادی دارد و تعداد طرفداران آن در ایران نیز رو به رشد است.

اوزون تراپی در کلینیک‌ها، مطب‌ها و سالن‌های آرایشی انجام می‌شود. به خاطر داشته باشید که باید حتماً به متخصصان معتبر مراجعه کنید. برای انجام اوزون تراپی، از دستگاهی کلاه‌مانند یا شانه‌مانند استفاده می‌شود که سر و موها درون آن قرار می‌گیرند. این دستگاه اکسیژن (O2) را به اوزون (O3) تبدیل می‌کند. سپس اوزون تولید شده را در ساقه مو پخش کرده و فولیکول‌های مو را به کمک آن تقویت می‌کند.

گاز اوزون یک مولکول ناپایدار حاوی سه اتم اکسیژن (O3) است. مولکول اوزون خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارد و به دنبال این ویژگی، در مو و پوست سر رادیکال‌ اکسیژن آزاد می‌کند. اوزون اکسید شده منجر به تشکیل پپتون در ساقه مو و پوست سر می‌شود. پپتون یک لایه محافظ است که رشته مو و پوست سر را می‌پوشاند و آن‌ها را از هرگونه آسیب و ریزش محافظت می‌کند. درست همانطور که یک لایه گاز اوزون جو زمین را پوشانده و از آن محافظت می‌کند.

فواید اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی می‌تواند فواید و خواص بی‌نظیری برای پوست سر و مو داشته باشد. از جمله:

  • گاز اوزون در اثر تماس با پوست سر و موها می‌تواند باعث جوانسازی، تغذیه و تقویت فولیکول‌های مو و پوست سر شود. این روش همچنین گردش خون را بهبود بخشیده و هرگونه عفونت میکروبی که در پوست سر و مو وجود دارد را از بین می‌برد.
  • اوزون تراپی مو نه تنها شکنندگی، نازک شدن و ریزش مو را درمان می‌کند بلکه به درمان مشکلات جدی‌تری مانند پسوریازیس، درماتیت سبورئیک، طاسی و آلوپسی سکه‌ای نیز کمک می‌کند.
  • اوزون تراپی باعث افزایش حجم و تراکم موها می‌شود. بعلاوه، تارهای مو را ترمیم و بازسازی کرده و موخوره را از بین می‌برد.
  • گاز اوزون پوست سر را تقویت می‌کند و از این رو، شوره سر را به شکلی باورنکردنی درمان می‌کند. این روش موها را بازسازی کرده و رشد آن‌ها را افزایش می‌دهد. در نتیجه، موهایی سالم، نرم و درخشان خواهید داشت.
  • یکی دیگر از فواید عالی اوزون تراپی برای مو این است که با تشکیل پپتون، پیوندهای بین تارهای مو را بازسازی می‌کند و از این طریق جلوی سفید شدن زودهنگام موها را می‌گیرد. بنابراین اگر موهایتان خاکستری شده‌اند یا فکر می‌کنید به دلایل ژنتیکی به زودی موهایتان سفید خواهد شد، می‌توانید از اوزون تراپی کمک بگیرید.

آیا اوزون تراپی عوارض جانبی دارد؟

در صورتی که برای انجام اوزون تراپی مو به متخصصان معتبر و ماهر مراجعه کنید، این روش عوارض جانبی خطرناکی به همراه نخواهد داشت. اما اگر فردی که برای انجام این روش به او مراجعه می‌کنید ماهر نباشد، احتمال بروز یک سری خطرات و عوارض جدی وجود خواهد داشت.

برای مثال، گاز اوزون در صورتی که بیش از حد مورد نیاز استفاده شود می‌تواند بسیار سمی و مخرب باشد. برای انجام اوزون تراپی مو مقدار کم و کنترل شده اوزون کفایت می‌کند. همچنین این روش درمانی برای زنان باردار و شیرده و افرادی که حساسیت پوستی شدید دارند توصیه نمی‌شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.