فولیک اسید برای رشد مو : فواید، روش مصرف، منابع غذایی

فولیک اسید نوعی ویتامین B است که نقش اساسی در حفظ سلامت موها ایفا می کند. این ماده می تواند رشد مو را افزایش داده و از سفیدی زودرس آن جلوگیری کند. اما فولیک اسید دقیقاً چیست و چگونه باید آن را برای افزایش رشد مو مصرف کرد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا با فواید، روش مصرف و منابع غذایی فولیک اسید آشنا شویم.

فولیک اسید برای مو

فولیک اسید چیست؟

ویتامین B9 یا فولیک اسید، یک ماده مغذی ضروری برای عملکرد بدن انسان است. این ویتامین یک ویتامین محلول در آب است که کمبود آن می تواند منجر به مشکلات زیادی شود؛ از جمله ریزش مو و کاهش رشد مو. این ماده در بسیاری از غذاها و سبزیجات سبز برگ یافت می شود و مصرف آن یک روش رایج برای درمان ریزش مو است.

آیا فولیک اسید برای رشد مو مفید است؟

مصرف منظم فولیک اسید رشد بافت را تسهیل کرده و همچنین به سلول ‌ها اجازه می‌ دهد تا عملکرد صحیح خود را حفظ کنند. رشد بافت‌ ها در پوست، ناخن و مو ضروری است. در واقع، این همان چیزی است که باعث رشد ناخن و مو می شود.

فولیک اسید تولید سلول های سالم را افزایش می دهد و از این رو، می تواند رشد طبیعی مو را در مردان و زنان تحریک کند. یک پژوهش جدید نشان داده است که سطح فولیک اسید در بدن افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا (کچلی سکه ای) پایین است.

سایر فواید فولیک اسید برای موها عبارت اند از:

  • فولیک اسید به سوخت و ساز پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها کمک می کند. این کار باعث جذب بهتر مواد مغذی مختلف در بدن می شود. به این ترتیب، فولیکول های مو نیز مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذاهای مصرفی دریافت می کنند.
  • این ویتامین به سنتز صحیح نوکلئوتیدهای DNA و اسیدهای آمینه کمک می کند. این ها به تغذیه فولیکول ها کمک می کنند و به موها درخشندگی و حجم می بخشند.
  • کمبود فولیک اسید ممکن است باعث سفیدی زودرس مو شود. تغییر رنگ مو در نتیجه فرآیندی به نام کم خونی مگالوبلاستیک اتفاق می افتد که در آن، تولید گلبول های قرمز خون به طور غیرطبیعی افزایش می یابد. مصرف منظم فولیک اسید به عادی سازی این تولید بیش از حد، کمک می کند.

همچنین، از آنجایی که فولیک اسید به تقسیم سلولی سرعت می بخشد، می تواند به رشد مو کمک کند.

 نحوه مصرف فولیک اسید برای رشد مو چگونه است؟

اگرچه فولیک اسید برای حفظ سلامت موها مفید و ضروری است، اما به تنهایی نمی تواند به افزایش رشد مو کمک کند. این ویتامین را باید به همراه مواد مغذی زیر مصرف کرد:

فولیک اسید و بیوتین

بیشتر مکمل های مراقبت از پوست و مو، حاوی بیوتین هستند. کمبود این ویتامین نیز منجر به ریزش مو و همچنین کاهش کیفیت بافت مو می شود. بسیاری از افراد مبتلا به کچلی، با مصرف بیوتین شاهد بهبودی رشد موهای خود هستند. بیوتین همچنین برای پوست و ناخن نیز مفید است.

اگرچه تحقیقات زیادی وجود ندارد که نشان دهد فولیک اسید و بیوتین وابسته به هم کار می کنند، اما اغلب کنار هم در مکمل ها استفاده می شوند. این ویتامین ها، غذای مو هستند و سرعت رشد موها را افزایش می دهند. در عرض چند ماه بعد از شروع مصرف مکمل های حاوی این دو ویتامین، شاهد بهبود قابل توجهی در سرعت رشد و کیفیت موهای خود خواهید بود.

با این حال، ضروری است که قبل از شروع مصرف مکمل های ویتامین، با یک پزشک متخصص مشورت کنید. تخم مرغ، آجیل، غلات کامل، گوشت و حبوبات نیز منابع غذایی غنی از بیوتین هستند.

فولیک اسید و روی (زینک)

اگر مشکل ریزش مو دارید که ناشی از کمبود روی (زینک) است، افزایش مصرف روی به همراه فولیک اسید می تواند باعث رشد موهای شما شده و ریزش را متوقف کند. با این حال، همیشه باید قبل از شروع مصرف مکمل ‌ها، تشخیص درستی داشته باشید.

تخم مرغ، آجیل، اسفناج، نخود و سیب زمینی شیرین برخی از منابع غذایی طبیعی سرشار از روی هستند که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

منابع غذایی طبیعی فولیک اسید کدام اند؟

اگر تمایلی به مصرف مکمل ندارید، می توانید به منابع غذایی طبیعی حاوی فولیک اسید روی آورید. با این کار نه تنها غذاهای سالم تری مصرف خواهید کرد، بلکه درگیر عوارض جانبی احتمالی مکمل ها نمی شوید.

بهترین منابع فولیک اسید معمولاً میوه ها و سبزیجات سبز برگ هستند. این منابع شامل مرکبات، لوبیا و سبزیجاتی مانند اسفناج است. فلفل دلمه ای، لوبیا فرانسوی، بروکلی و فلفل قرمز نیز غنی از فولیک اسید هستند. برخی دیگر از مواد غذایی سرشار از این ویتامین عبارت اند از: نان، غلات، برنج، پاستا و آرد.

کلام آخر

در مجموع، فولیک اسید یک نوع ویتامین B است که هم در غذاهای طبیعی و هم در مکمل های تغذیه ای یافت می شود. پژوهش ها نشان می دهد که مصرف منظم فولیک اسید می تواند برای رشد مو مفید باشد، فولیکول های مو را تقویت کند و به موها درخشندگی و حجم بیشتری ببخشد.

منبع: stylecraze

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *