آیا تزریق چربی خطرناک است؟

تزریق چربی روشی است که در آن چربی متعلق به یک قسمت از بدن، به ناحیه ای دیگر منتقل می شود. امروزه این روش بسیار محبوب شده و بسیاری از جراحان زیبایی قادر به انجام آن هستند. معمولاً از تزریق چربی برای درمان پیری صورت یا حجیم کردن سینه و باسن استفاده می شود. اما سؤالی که پیش می آید، این است که آیا تزریق چربی خطرناک است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی خطرات و عوارض تزریق چربی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خطرات تزریق چربی چیست

خطرات تزریق چربی چیست؟

به طور کلی، تزریق چربی زمانی ایمن است که توسط یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه انجام شود. تمام مراحل این کار از انتخاب ناحیه برای برداشت چربی گرفته تا تکنیک های تزریق، بسیار حائز اهمیت اند و فقط یک متخصص آموزش دیده و مجرب می تواند این اهمیت را درک کند.

با این حال، هر عمل جراحی شامل یک سری خطرات احتمالی است. افراد باید قبل از انجام هر نوع جراحی، از عوارض و خطرات آن آگاه باشند. طبیعی است که بلافاصله بعد از تزریق چربی و چند روز بعد از آن، عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

  • کبودی
  • تورم
  • احساس بی حسی موقت در ناحیه
  • ظاهر شدن جای زخم (اسکار) کوچک در محل تزریق

این عوارض موقتی بوده و خیلی زود رفع می شوند. اما تزریق چربی می تواند خطرات جدی تر و خطرناک تری را نیز به همراه داشته باشد. مانند:

تغییر ظاهر ناحیه

به طور معمول، چربی منتقل شده با گذشت زمان مقداری از حجم خود را از دست می دهد و سپس پایدار می شود. بنابراین نتیجه ای که بلافاصله بعد از تزریق مشاهده می کنید، ممکن است نتیجه اصلی نباشد. به ندرت، اگر افزایش وزن قابل توجهی را تجربه کنید، ممکن است حجم چربی منتقل شده افزایش یابد و ظاهر نامطلوبی در ناحیه ایجاد کند.

سفتی و برآمدگی

اگرچه در اغلب اوقات تزریق چربی احساس عجیبی (مانند وجود یک جسم خارجی زیر پوست) به فرد نمی دهد، اما گاهی چربی ممکن است سفت و توده ای شود. حتی اگر مقداری از سلول های چربی از انتقال جان سالم به در نبرند، ممکن است منجر به نکروز چربی (مرگ بافت چربی منتقل شده) شود و سفتی، ناراحتی و درد ایجاد کند. همچنین ممکن است در محل تزریق، کیست ایجاد شود. برای بهبود چنین شرایطی ممکن است نیاز به جراحی باشد.

عدم تقارن

اگر روش انتقال چربی صحیح نباشد، احتمال عدم تقارن ناحیه وجود خواهد داشت. عواملی مانند رنگ پوست، رسوبات چربی، برجستگی استخوانی و تن ماهیچه نیز می توانند در عدم تقارن مؤثر باشند.

از دست دادن بافت

در موارد نادر، چربی منتقل شده می تواند باعث زخمی شدن پوست در ناحیه تزریق شود. در نتیجه این اتفاق، پوست و بافت اطراف از بین خواهد رفت. این ممکن است جای زخم و تغییر شکلی به جا بگذارد و حتی برای درمان آن، نیاز به جراحی باشد.

سروما

به تجمع مایع بین پوست و بافت های زیرین، سروما گفته می شود. علائم سروما شامل افزایش حجم ناحیه تزریق چربی، تورم موضعی یا تغییر شکل است. در صورت بروز این مشکل، جراح خود را مطلع کنید. رفع این مشکل مهم است و مایع باید تخلیه شود.

آسیب دیدن ناحیه اهدا کننده چربی

حذف چربی اضافه از نواحی بدن معمولاً سودمند است؛ اما گاهی اوقات برداشتن چربی می تواند باعث بروز چین و چروک و افتادگی شود. این امر به خصوص برای افراد لاغر اندام یا کسانی قبلاً عمل لیپوساکشن انجام داده اند بیشتر صدق می کند.

نکروز چربی

سلول های چربی که منتقل می شوند، ممکن است زنده نمانند. بافت چربی موجود در عمق پوست نیز ممکن است بمیرد. نکروز چربی علائمی مانند سفتی پوست، احساس وجود توده زیر پوست، حساسیت، عدم تقارن و درد موضعی ایجاد می کند. اگر نکروز رخ دهد، ممکن است به یک جراحی اضافه تر برای خارج کردن بافت مرده نیاز داشته باشید.

تزریق تصادفی چربی به رگ ها

بسیار نادر است که در طول تزریق، چربی به طور تصادفی به ساختارهای شریانی تزریق شود و جریان خون را مسدود کند. با این حال، این اتفاق می تواند باعث نکروز و مشکلات دیگری شود. در واقع، عواقب تزریق تصادفی چربی به رگ ها هنوز ناشناخته است.

لخته شدن خون

لخته شدن خون در نتیجه انتقال چربی در رگ های بازوها، پاها یا لگن ایجاد می شود. این لخته ها ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در رگ ها شوند؛ یا حتی ذرات چربی ممکن است به سمت ریه ها سرازیر شوند (آمبولی ریه). این اتفاق خطرناک بوده و می تواند مشکلات جدی تنفسی ایجاد کند.

عوارض ریوی و تنفسی

ممکن است در اثر لخته شدن خون (آمبولی ریوی)، عوارض تنفسی شدید رخ دهد. آمبولی ریه در برخی موارد، می تواند حتی کشنده باشد. آمبولی زمانی اتفاق می ‌افتد که قطرات چربی در ریه‌ ها به دام بیافتند. این یک عارضه بسیار نادر اما خطرناک است.

همانطور که دیدیم، تزریق چربی می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد. اما با مراجعه به یک جراح ماهر و معتبر، می توان احتمال بروز این عوارض خطرناک را کاهش داد.

منبع: aestheticcenterhawaii

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *