درباره ترشحات قبل و بعد از یائسگی چه باید دانست

برخی از ترشحات واژن در طول زندگی فرد طبیعی است. میزان ترشحات ممکن است به دلایل مختلف در حوالی یائسگی افزایش یا کاهش یابد. بعد از یائسگی ، بدن مقدار کمتری از هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کند. سطح بسیار کم استروژن می تواند اثرات بسیاری در بدن داشته باشد.
یائسگی زمانی اتفاق می افتد که قاعدگی فرد به مدت 12 ماه متوالی متوقف شود ، اما ممکن است افراد چندین سال قبل از این در دوره ای که تحت یائسگی شناخته می شود ، متوجه تغییرات بدنی شوند.
بسیاری از افراد قبل و بعد از یائسگی تغییراتی در ترشحات واژن خود تجربه می کنند. این مقاله به بررسی این تغییرات ، معنی آنها و زمان تماس با پزشک می پردازد.

ترشحات قبل و بعد از یائسگی

در دوران یائسگی و بعد از آن

حدود 60٪ افراد علائم مربوط به دستگاه تناسلی یا سیستم ادراری را پس از یائسگی تجربه می کنند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آتروفی واژن ، یا نازک شدن یا تجزیه بافت واژن
 • آتروفی مجرای ادرار ، یا نازک شدن یا تجزیه بافت دستگاه ادراری
 • کاهش میل جنسی

علائم آتروفی واژن شامل خشکی واژن ، خارش و مقاربت دردناک است. آتروفی واژن در حدود 50٪ افراد در طی 3 سال یائسگی رخ می دهد.

برخی تحقیقات سطح پایین استروژن به نام استرادیول را با خشکی واژن مرتبط کرده اند. کاهش سطح استروژن باعث کاهش جریان خون واژن می شود که به خشکی واژن و کاهش روانکاری واژن منجر می شود.

اگرچه خشکی واژن پس از یائسگی معمول است ، اما در برخی از افراد ممکن است ترشحات واژن را افزایش دهند. در حقیقت ، در یک مطالعه 2018 ، ترشحات واژن و عفونت ها دومین علائم شایع پس از خشکی واژن بودند.

آتروفی واژن گاهی اوقات می تواند باعث ترشحات واژن شود. ترشحات همچنین ممکن است پس از تحریک موضعی ، مانند بعد از رابطه جنسی ، ظاهر شود. استروژن اضافی در دوران یائسگی نیز می تواند منجر به ترشح واژن شود.

آیا ترشحات بعد از یائسگی طبیعی است؟

واژن ترشحاتی را برای روان سازی دیواره های خود تولید می کند. برخی از افراد در دوران یائسگی افزایش ترشح و پس از یائسگی ترشحات کمتری را تجربه می کنند. ترشحات واژن اغلب طبیعی است ، اما برخی از ویژگی ها می توانند وجود عفونت یا بیماری دیگر را نشان دهند. تعیین اینکه چه زمانی ترشحات سالم است و چه موقع با پزشک تماس بگیرید بسیار مهم است.

طبق برخی تحقیقات سال 2007 ، مردم ممکن است ترشحات واژن را غیر طبیعی تلقی کنند ، در حالی که این ترشحات در واقع فیزیولوژیکی است. ترشحات واژن فیزیولوژیکی سفید یا شفاف است و با تغییر در سطح هورمون ها در بدن متفاوت است. دانستن تفاوت بین ترشحات معمول و ترشحات غیرمعمول برای افراد قبل ، در طی یا بعد از یائسگی مهم است.

ترشحات سالم به چه صورت است؟

ترشحات سالم واژن به طور معمول سفید یا شفاف است. با این حال ، میزان ، رنگ و قوام ترشحات واژن می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. ترشحات طبیعی واژن دارای مشخصات زیر است:

 • روشن یا سفید
 • به دیواره های واژن نمی چسبد
 • ترشحات واژن سالم نیز بوی بدی ندارند.
ترشحات ناسالم واژن

ترشحات ناسالم چگونه است؟

افرادی که یائسه شده اند ممکن است به دلیل افت سطح استروژن ، دچار آتروفی واژن شوند که باعث نازک شدن دیواره های واژن می شود. آتروفی واژن گاهی اوقات می تواند باعث ترشحات واژن شود ، به ویژه پس از تحریک واژن در مواردی مانند تماس جنسی.

اگر ترشحات نازک ، آبکی و زرد یا خاکستری به نظر برسد ، ممکن است نشان دهنده افزایش قلیائیت و رشد بیش از حد باکتری ها در واژن باشد. این باکتری ها می توانند منجر به عفونت و التهاب واژن شوند.
افراد مبتلا به عفونت های باکتریایی واژن ممکن است ترشحات واژن سفید ، پنیری و دارای بوی بد و ماهی مانند را گزارش کنند.

عفونت های مخمری یکی دیگر از دلایل ترشح ناسالم واژن است ، اما بعد از یائسگی نادر است. ترشحات گاهی اوقات می تواند حاوی خون باشد ، اما این همیشه خونریزی پس از یائسگی نیست.

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

اگر شخصی نگران ترشحات واژن خود باشد و اینکه نشان دهنده مشکلی است یا خیر ، بهتر است با پزشک مشورت کند. ترشحات واژن با بوی بد که به رنگ زرد یا خاکستری به نظر می رسد می تواند نشان دهنده عفونت باشد.

پزشک ممکن است نمونه ای را برای آزمایش باکتری های موجود در ترشحات جمع آوری کند. همه عفونت های باکتریایی واژن به درمان نیاز ندارند.

درمان ها

پزشکان می توانند درمان های مختلفی را برای عفونت های واژن و آتروفی واژن ، که دو دلیل احتمالی ترشح واژن در حوالی یائسگی است ، ارائه دهند. افراد می توانند واژینوز باکتریایی را با آنتی بیوتیک درمان کنند. درمان عفونت های مخمری شامل کرم ها یا پمادهای ضد قارچ است. برخی از گزینه های درمانی برای آتروفی واژن عبارتند از:

 • هر چند روز یکبار از مرطوب کننده واژن بدون نسخه برای روان نگه داشتن واژن استفاده کنید ، که از تحریک جلوگیری می کند.
 • استفاده از روانکاری واژن در هنگام مقاربت جنسی برای کاهش اصطکاک
 • مصرف داروهای تجویز شده برای درمان خشکی واژن ، که می تواند شامل کرم های استروژن ، ژل باشد.

جلوگیری

برای سلامت مطلوب واژن ، پزشکان ممکن است توصیه کنند که افراد از استفاده از مواد محرک مانند صابون های معطر خودداری کنند.همچنین باید هنگام استفاده از محصولات بهداشتی مانند دستمال مرطوب ، پودرها و اسپری ها محتاط باشند ، زیرا این موارد ممکن است باعث ایجاد مزاحمت در محیط طبیعی باکتریایی واژن شود.

دوش واژن ممکن است خطر واژینوز باکتریایی را افزایش دهد ، بنابراین بهتر است از این موارد اجتناب کنید. افرادی که علائم آتروفی واژن را تجربه می کنند ، اغلب می توانند با استفاده از روش های درمانی برای خشکی واژن ، مانند محصولات استروژن ، ناراحتی را کاهش دهند.

خلاصه

در دوران یائسگی ، خشکی واژن و ترشحات دو شکایت شایع هستند. با تغییر در سطح هورمون هایی که در دوران یائسگی رخ می دهد ، افراد ممکن است علائم مختلفی از جمله ترشحات واژن را تجربه کنند. مهم است که بدانید چه موقع ترشحات واژن طبیعی و چه زمانی غیرطبیعی است. ترشحات واژن زرد یا خاکستری ، غلیظ و بوی بد نشان می دهد که فرد باید به پزشک مراجعه نماید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.