تفاوت میوه ها و سبزیجات در چیست و جایگاه مهم آن ها در زندگی

میوه ها و سبزیجات جزء ضروری یک رژیم غذایی مغذی هستند. آنها حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیبر و سایر مواد مغذی هستند. اگرچه هر دو اساس رژیم غذایی مغذی را تشکیل می دهند اما به طور کلی میوه ها و سبزیجات بر اساس ساختار گیاه شناسی طبقه بندی می شوند. میوه هایی که مردم می خورند ساختار دانه دار در گیاهان گلدار هستند ، در حالی که سبزیجات از ساقه های گیاهی ، برگها و سایر اجزای گیاهی تشکیل شده است. وزارت کشاورزی به بزرگسالان توصیه می کند که 1.5 تا 2.5 فنجان میوه در روز مصرف کنند. علاوه بر میوه ، آنها باید 2 تا 4 فنجان سبزیجات بخورند. این توصیه ها بسته به سن ، وزن و جنسیت فرد متفاوت است.

تفاوت میوه ها و سبزیجات در چیست؟

میوه ها و سبزیجات شامل قسمت های مختلف گیاهانی است که از آن رشد می کنند. میوه ها از قسمت گلدار گیاه آمده و حاوی دانه ها هستند اما سبزیجات قسمت های خوراکی یک گیاه هستند مانند برگ ، ساقه ، ریشه و پیاز.

تفاوت میوه ها و سبزیجات در چیست و جایگاه مهم آن ها در زندگی

طبقه بندی میوه ها و سبزیجات

گاهی اوقات طبقه بندی میوه ها و سبزیجات موجب ایجاد سردرگمی می شود. علاوه بر این ، گیاه شناسان و متخصصان آشپزی در طبقه بندی برخی از میوه ها و سبزیجات اختلاف نظر دارند و این موضوع را پیچیده تر می کند. گیاه شناسان میوه ها و سبزیجات را بر اساس قسمتی از گیاه که از آن منشاء می گیرند طبقه بندی می کنند  با این حال ، سرآشپزها از طعم  برای تصمیم گیری در مورد طبقه بندی سبزیجات یا میوه ها استفاده می کنند. در زیر برخی از میوه ها و سبزیجات هستند که در هر دو دسته مختلف قرار می گیرند.

گوجه فرنگی

در حالی که گوجه فرنگی از نظر فنی در دسته میوه ها قرار دارد به گفته گیاه شناسان بسیاری به دلیل طعم خوشمزه ای که دارد آن را سبزی می دانند و پایگاه داده مرکزی مواد مغذی دولت ایالات متحده نیز گوجه فرنگی را به عنوان سبزیجات طبقه بندی می کند اما گوجه فرنگی از گل گیاه رشد می کند و دانه هایی دارد و در دسته میوه ها قرار می گیرد.

خیار

خیار نیز اغلب در دسته سبزیجات قرار می گیرد اما با این حال ، خیار ها از گل های گیاهان هستند و همچنین دانه هایی در سرتاسر خود دارند که این ویژگی موجب می شود آنها را به عنوان میوه طبقه بندی کنند.

لوبیا سبز

اکثر مردم لوبیا سبز را سبزیجات می دانند اما با صرف نظر از این موضوع، لوبیا سبز از گل گیاه خود رشد می کند و حاوی دانه است و این آن را به یک میوه تبدیل می کند.

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای دارای دانه های داخلی است و از گل گیاه رشد می کند و آن ها را به میوه تبدیل می کند ولی در بیشتر مواقع آنها را به عنوان سبزیجات طبقه بندی می کند.

با صرف نظر از طبقه بندی و دسته بندی همانطور که گفته شد میوه ها و سبزیجات عالی ترین منبع ویتامین ، مواد معدنی و فیبر هستند. بسیاری از کارشناسان می گویند هنگام تلاش برای پیروی از رژیم غذایی غنی از مواد مغذی ، فرد باید “خوردن رنگین کمانی” را هدف قرار دهد. این به این دلیل است که سبزیجات رنگارنگ حاوی مواد مغذی حیاتی هستند و رژیم غذایی متنوع مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی را ارائه می دهد که به افراد در رژیم غذایی مغذی کمک می کند. به عنوان مثال ، سبزیجات قرمز و نارنجی سرشار از آنتی اکسیدان و کاروتنوئید هستند. سبزیجات آبی یا بنفش غنی از منبع آنتوسیانین هستند که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی هستند و در همین حال ، سبزیجات دارای برگ تیره منابع عالی کلسیم ، فیبر و کاروتنوئیدها می باشند. میوه ها همچنین حاوی مواد مغذی مفید مختلفی هستند. به عنوان مثال ، بسیاری از مرکبات  مانند پرتقال ، گریپ فروت و لیمو دارای ویتامین C هستند ، این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که به رشد و ترمیم بافت های بدن کمک می کند.

تفاوت میوه ها و سبزیجات در چیست و جایگاه مهم آن ها در زندگی

مزایای میوه ها و سبزیجات برای سلامتی

در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای میوه و سبزیجات می پردازیم:

سلامت استخوان

انسان برای ساخت و حفظ استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارد و کلسیم به طور طبیعی در کلم بروکلی و سبزیجات برگ دار تیره مانند کلم پیچ ، کولارد سبز وجود دارد. پرتقال و انجیر خشک نیز مقدار قابل توجهی از مواد معدنی را تأمین می کنند.

سلامت سیستم ایمنی

ویتامین C نقش مهمی در توانایی بدن در ترمیم بافت های آسیب دیده ایفا می کند.

میوه های سرشار از این ویتامین عبارتند از:

گوارش

هر دو مورد میوه و سبزیجات منابع عالی فیبر هستند. با این حال ، مردم برای به دست آوردن بیشترین فیبر باید محصول را در حالت کامل  و نه به شکل آب میوه مصرف کنند. فیبر با کند کردن روند گوارش مبارزه از افزایش قند خون جلوگیری می کند و همچنین به عملکرد صحیح سیستم گوارش کمک می کند. بروکلی ، کدو ، گلابی و سیب ، در میان سایر محصولات فیبر بالاتری دارند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *