ونیر دندان چیست و چگونه باعث زیبایی لبخند می شود؟

شاید شما هم این روزها نام ونیر دندان را زیاد شنیده باشید. ونیر نوعی روکش‌ نازک است که بر اساس ظاهر دندان‌های هر فرد تهیه می‌شود. دندانپزشک این روکش را در قسمت جلویی دندان‌ قرار می‌دهد تا عیوبی مانند لکه، شکستگی، ناهمواری و … را پنهان کند. بنابراین اگر به دنبال راهی برای تغییر رنگ یا مخفی کردن آسیب‌های دندان خود می‌گردید، این روش می‌تواند برای شما مناسب باشد.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، شما را با ونیر دندان و تأثیر آن بر زیبایی لبخند آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

ونیر دندان چیست

ونیر دندان چیست و چه انواعی دارد؟

همانطور که گفتیم، ونیر نوعی روکش است که مخصوص هر فرد و بر اساس فرم دندان‌های او ساخته می‌شود. قرار گرفتن این روکش روی دندان باعث می‌شود تا طیف وسیعی از عیوب دندان پنهان شود. از جمله:

 • لکه‌های ناشی از سیگار، چای، قهوه و …
 • رنگ زرد یا قهوه‌ای دندان
 • ناهمواری
 • شکستگی
 • شکاف بین دندان‌ها
 • کج‌روی

ونیر می‌تواند یک راه حل فوق‌العاده‌ برای افرادی باشد که دوست دارند از شر عیوب دندان خود خلاص شوند؛ اما از روش‌هایی مانند بلیچینگ نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند.

در این روش، دندانپزشک برای قرار دادن ونیر روی دندان معمولاً مینای دندان (که همان پوشش محافظتی نازک و خارجی دندان است) را اندکی می‌تراشد. سپس روکش را روی قسمت جلویی دندان می‌چسباند.

انواع ونیر

به طور کلی، دو نوع ونیر وجود دارد: سرامیک پورسلین و کامپوزیت رزین. در ادامه ویژگی‌های هر یک از این روکش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ونیر سرامیک پورسلین

روکش‌هایی که از جنس سرامیک پورسلین ساخته شده‌اند دارای یک کلاهک نازک و محکم بوده که دندانپزشک می‌تواند آن را روی قسمت‌های بالایی و کناری دندان قرار دهد. دندانپزشک قبل از اتصال ونیر سرامیکی مینای دندان را مقداری می‌ساید. سپس روکش را روی دندان قرار می‌دهد. ونیرهای سرامیکی معمولاً همرنگ دندان‌های طبیعی هستند؛ اما اگر بیمار بخواهد دندان‌های سفیدتری داشته باشد می‌توان رنگ روکش را روشن‌تر کرد. ماندگاری این نوع ونیر چیزی حدود 10-20 سال خواهد بود.

ونیر کامپوزیت رزین

روکش‌های ساخته شده از کامپوزیت رزین تقریباً مشابه روکش‌های سرامیکی هستند؛ با این تفاوت که قیمت آن‌ها کمتر بوده و مینای دندان نیز کمتر تراشیده می‌شود. حتی گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک قبل از قرار دادن ونیر کامپوزیت مینای دندان فرد را اصلاً نساید. از دیگر ویژگی‌های روکش کامپوزیت رزین می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت شکسته شدن و خراب شدن، راحت‌تر از ونیر سرامیکی تعویض می‌شود. ماندگاری این نوع ونیر تقریباً 5-10 سال است.

به طور کلی، نوع روکش انتخابی فرد بستگی به بودجه، نیازها و سلیقه او دارد. دندانپزشک نیز می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین نوع ونیر به بیمار کمک کند.

ونیر دندان چگونه انجام می شود؟

مراحل نصب ونیر دندان به نوع روکشی که فرد انتخاب کرده بستگی دارد. در ادامه، مراحل نصب هر دو نوع ونیر را شرح می‌دهیم.

مراحل نصب ونیر سرامیک

دندانپزشک ابتدا مینای دندان را مقداری می‌تراشد و از فرم دندان یک قالب تهیه می‌کند. سپس قالب به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا روکش‌های سرامیکی متناسب با ظاهر دندان‌های فرد ساخته شود. در طول مدت زمانی که بیمار منتظر آماده شدن ونیر است، دندانپزشک ممکن است یک روکش موقتی روی دندان‌های او بگذارد. چرا که مینای دندان ساییده شده و دندان‌های فرد آسیب‌پذیر شده‌اند.

پس از رسیدن روکش‌های سرامیکی، دندانپزشک آن‌ها را آزمایش می‌کند تا ببیند که آیا با فرم دندان بیمار مطابقت دارند و به رنگ دلخواه او هستند یا خیر. در صورت لزوم، روی برخی روکش‌ها تغییراتی انجام می‌شود. در آخر پس از تأیید نهایی روکش‌ها دندانپزشک آن‌ها را روی دندان فرد قرار می‌دهد.

مراحل نصب ونیر کامپوزیت

برای نصب ونیر کامپوزیت دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را تمیز کرده و آن‌ها را صاف و مرتب می‌کند. بعد از آماده‌سازی دندان‌ها، دنداپزشک مواد کامپوزیت را روی دندان قرار داده و به آن شکل می‌دهد؛ به طوری که کامپوزیت کاملاً بخش جلویی دندان را بپوشاند و طبیعی به نظر برسد. دندانپزشک در گام بعدی از نور برای خشک و سفت شدن مواد کامپوزیت استفاده خواهد کرد. هنگامی که روکش‌ کامپوزیتی سفت شد، دندانپزشک آن را صاف کرده و صیقل می‌دهد.

نحوه نصب ونیر

مراقبت های بعد از نصب ونیر چیست؟

بعد از انجام ونیر دندان، ممکن است دندانپزشک یک نوبت معاینه برایتان ترتیب دهد تا ببیند که آیا روکش‌ها راحت هستند و سر جای خود قرار گرفته‌اند یا خیر. این یک فرصت خوب برای بیمار است تا اگر مشکلی با ونیر دارد با دندانپزشک در میان بگذارد؛ زیرا دندانپزشک تلاش می‌کند تا این مشکلات را رفع کند.

به طور کلی، فردی که به تازگی ونیر انجام داده است نیازی به پرهیز کردن از مصرف غذا یا نوشیدنی‌های خاصی ندارد. اما از آنجایی که ممکن است روکش‌ها به مرور زمان لکه دار شوند، بهتر است فرد از نوشیدن چای، قهوه و سایر مواردی که باعث ایجاد لک روی دندان می‌شوند خودداری کند. این امر ماندگاری ونیر را افزایش خواهد داد.

همچنین دندانپزشک ممکن است رعایت موارد زیر را به عنوان مراقبت های بعد از ونیر دندان توصیه کند:

 • پرهیز از گاز گرفتن اجسام سخت
 • پرهیز از جویدن ناخن
 • پرهیز از ساییدن دندان‌ها به یکدیگر (دندان قروچه)
 • پرهیز از خوردن غذاهای خیلی سفت
 • پرهیز از باز کردن درب وسایل با دندان

جالب است بدانید که افراد حتی بعد از نصب ونیر ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله دو مرتبه مسواک زدن در روز الزامی خواهد بود.

اگرچه عمر روکش‌های دندان بر اساس مواد استفاده شده توسط پزشک و همچنین مراقبت شخص متفاوت است، اما با رعایت مواردی که بالاتر گفته شد ونیر دندان حدود 10 سال ماندگاری خواهد داشت.

جمع بندی

ونیر دندان نوعی روکش است که فقط سطح جلویی دندان را می‌پوشاند. این روکش قادر است لکه‌ها، ناهمواری‌ها، شکستگی‌ها و سایر عیوب دندان را پنهان کند. بعلاوه، می‌توانند برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر و لبخندی روشن‌تر نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

ونیر می‌تواند از نظر هزینه و ماندگاری متفاوت باشد؛ اما محبوب‌ترین انواع ونیر شامل ونیر سرامیک و ونیر کامپوزیت است. روکش‌های سرامیکی عموماً مقاوم‌تر و ماندگارتر هستند؛ اما قیمت بالاتری هم دارند. در حالی که ماندگاری و استحکام کامپوزیت کمتر است اما قیمت مناسب‌تری دارد.

مهم‌ترین و آخرین نکته این است که اگر قصد انجام ونیر دندان را دارید، حتماً به یک دندانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه کنید. این روش نیاز به دقت، مهارت و سلیقه دارد و از آنجایی که مینای دندان ساییده می‌شود، جدا کردن روکش ممکن نیست. در نتیجه، پیش از نصب ونیر حتماً از تصمیم خود و مهارت دندانپزشکی که انتخاب کرده‌اید مطمئن شوید.

منبع: MedicalNews

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.