آیا خیار می تواند برای پوست زیر چشم مفید باشد؟

برخی افراد خیار را مستقیماً روی چشم قرار می دهند تا به تسکین پف زیر چشم و کاهش تیرگی زیر چشم کمک کند. یک فرد ممکن است خیار را به صورت خام یا به عنوان موادی در محصولات آرایشی مانند مرطوب کننده های گیاهی ، لوسیون های چشم و ژل به چشم بمالد. در این محصولات از قسمتهای مختلف خیار از جمله آب آن ، عصاره دانه  استفاده می شود.
در این مقاله از مجله زیبا بمان، ما درباره اینکه آیا استفاده از خیار روی چشم می تواند به نفع پوست باش، صحبت خواهیم کرد.

خیار برای زیر پوست

چرا مردم این کار را انجام میدهند؟

قرار دادن خیار بر روی پلک ها به عنوان بخشی از برنامه های تمدد اعصاب محبوب است. مردم گاهی اوقات از خیار در کنار ماسک صورت یا هنگام استحمام استفاده می کنند. مردم از خیار روی چشم برای تسکین پف و کاهش تیرگی پوست استفاده می کنند که می تواند احساس خستگی را کاهش دهد. وقتی چشم خشک می شود ، خیار می تواند اثر آبرسانی داشته باشد ، خشکی و قرمزی را کاهش دهد.

آیا فوایدی دارد؟

خیار یا Cucumis sativus منبع بسیار خوبی از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان محافظت کننده از پوست است. تحقیقات نشان می دهد استفاده از خیار بر روی چشم می تواند به افراد در موارد زیر کمک کند:

 • دارای اثر خنک کننده بر روی پوست
 • آبرسانی به چشم ها و بافت های اطراف
 • کاهش تیرگی به دلیل مقادیر بالای ویتامین K
 • کاهش التهاب به دلیل وجود لیگنان
 • کمک به درمان آفتاب سوختگی
 • روشن شدن پوست به دلیل توانایی آن در مهار تیروزیناز ، آنزیمی که در تولید ملانین نقش دارد

علاوه بر این ، طبق تحقیقات سال 2013 ، خیار به استخراج سموم و مواد زائد کمک می کند ، مناطقی که روی آن استفاده می شود را تمیز می کند. همین تحقیق همچنین بیان می کند که اثر خنک کننده خیار باعث آرامش پوست و کاهش تحریک یا تورم اطراف چشم می شود.

تحقیقات قبلی در سال 2010 نشان می دهد که ترکیب سیلیس ، که در خیار وجود دارد ، فوایدی را برای بافت همبند ایجاد می کند ، باعث روشن شدن پوست اطراف چشم می شود. همچنین گفته می شود که خیار باعث افزایش رطوبت پوست و خاصیت الاستیسیته پوست می شود ، که در صورت استفاده فرد از آن روی پلک ها ، ظاهر پوست اطراف چشم را بهبود می بخشد.

نحوه استفاده از خیار بر روی پوست

یک مطالعه در سال 2014 نتیجه گرفت که تمام قسمت های خیار ، از عصاره دانه گرفته تا آب میوه ، برای استفاده در پوست بی خطر هستند. با این حال ، اگر فردی به خیار حساسیت دارد ، باید از گذاشتن خیار روی چشم خودداری کند. قبل از شروع ، فرد می تواند فضای راحتی را برای خوابیدن آماده کند و مطمئن شود که یک خیار در یخچال  وجود دارد. سپس آنها می توانند این مراحل را دنبال کنند:

 • صورت را بشویید و خشک کنید تا احساس تمیز و شادابی کند.
 • انتهای خیار را برداشته ، قسمت خارجی آن را بشویید و برش بزنید ، ضخامت هر یک برش حدود 1 سانتی متر باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند خیار را پوست کنند تا خطر ورود مواد شیمیایی کشاورزی مانند آفت کش ها به چشم را به حداقل برسانند.
 • در وضعیت راحتی دراز بکشید. چشم ها را ببندید ، و یک تکه خیار را روی هر چشم قرار دهید. اگر از خیار در کنار ماسک صورت استفاده می کنید ، ابتدا ماسک صورت را بزنید.
 • خیارها شروع به گرم شدن می کنند ، فرد می تواند آنها را برگرداند. طرفی که به سمت بیرون قرار دارد باید همچنان خنک باشد.

افراد همچنین می توانند از این روش برای آرامش استفاده کنند. به عنوان مثال ، در حین این کار می توانند به موسیقی یا پادکست گوش دهند.

این میوه به شرطی که فرد حساسیت نداشته باشد خطرات کمی را به همراه دارد ، بنابراین تکرار معمول به طور منظم ضرر کمی دارد. با این حال ، اطمینان از تمیز بودن خیار قبل از قرار دادن برش ها بر روی چشم ها بسیار مهم است ، زیرا باکتری های طولانی مدت خطر عفونت را ایجاد می کنند. به همین دلیل ، مردم نباید از همان برش های خیار استفاده مجدد کنند.

فوابد خیار برای پوست

سایر نکات مربوط به مراقبت از پوست

مراقبت از چشم یکی از جنبه های مهم مراقبت از خود است. مرطوب کردن پوست اطراف چشم برای حفظ سلامتی آن بسیار مهم است. طبق مقاله سال 2019 ، استفاده از کرم های دور چشم می تواند چین و چروک پوست را کاهش دهد. همچنین می تواند به کاهش پف و بهبود رنگدانه های پوست کمک کند.

در صورت امکان ، افراد باید در معاینات منظم با چشم پزشک نیز شرکت کنند و در صورت نیاز به عینک از صحت نسخه آنها اطمینان حاصل کنند. راه های دیگر کاهش فشار بر روی چشم و اطراف آن شامل خواب کافی ، پرهیز از استفاده زیاد از نمایشگر و اقدامات احتیاطی مناسب هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

خطرات ناشی از اشعه ماورا بنفش به چشم به طور گسترده ای شناخته شده است. اقدامات احتیاطی برای کاهش این خطرات شامل استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه پهن و دور ماندن از آفتاب در ساعات اوج آن است.

قرار گرفتن در معرض مکرر باعث ایجاد چین و چروک و خشکی پوست در اطراف چشم می شود و فرد را در معرض خطر بیماری های جدی تر مانند آب مروارید و نابینایی قرار می دهد.

خلاصه

افراد می توانند از خیار برای کاهش پف و تیرگی دور چشم استفاده کنند. با این وجود ، کمبود تحقیق برای تأیید اینکه این روال تأثیر قابل توجهی دارد ، وجود دارد. اگرچه خیار نگرانی کمی از نظر سم شناسی دارد ، اما افراد باید در صورتی که برای اولین بار از این روش استفاده می کنند، احتیاط کنند.

توصیه می شود برش های خیار را روی مناطق کمتر حساس به پوست قرار دهید. ممکن است شخصی ندانسته نسبت به خیار حساسیت داشته باشد و چشم ها بخشی ظریف از بدن هستند. همچنین مهم است که قبل از استفاده از خیار بر روی پلک ها از تمیز بودن خیار اطمینان حاصل کنید تا خطر عفونت چشم را به حداقل برسانید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.