درباره خستگی چشم با کامپیوتر و روش های جلوگیری از آن بدانید

خستگی چشم با کامپیوتر

تماشای صفحه نمایش به مدت زمان زیاد می تواند منجر به بیماری به نام خستگی چشم با کامپیوتر شود. این عارضه گاهی تحت عنوان سندرم بینایی رایانه یا خستگی چشم دیجیتال شناخته می شود. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که چشمان ما هنگام مشاهده صفحه نمایش سخت مشغول هستند و استراحت نمی کنند.

بسیاری از افراد مدت طولانی را به تلفن ، تبلت ، مانیتور کامپیوتر و تلویزیون خود نگاه می کنند. مشاغل امروزی اغلب افراد را مجبور می کنند تا چند ساعت در روز روی صفحه نمایش تمرکز داشته باشند. علاوه بر این ، بسیاری از افراد برای استراحت بعد از کار به تماشای رسانه های دیجیتال یا تلویزیون می پردازند. بنابراین ، مدت کمی برای استراحت چشم وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل و علائم اصلی خستگی چشم با رایانه و همچنین برخی از تمرینات و گزینه های درمانی برای تسکین آن ، به مطالعه این مقاله از مجله زیبا بمان ادامه دهید.

علل

مشاهده صفحات دیجیتال برای مدت زمان طولانی می تواند باعث شود که چشمان فرد بیش از حد معمول کار کند. این موضوع می تواند چشم ها را تحت فشار قرار دهد ، که ممکن است منجر به ایجاد مشکلات بینایی شود.

همانطور که انجمن بینایی سنجی آمریکا گفته است، هنگام مشاهده صفحه نمایش و وقتی که کلمات چاپ شده را در صفحه می خوانیم ، چشمها بیشتر تحت فشار قرار می گیرند.این موضوع تا حدی به این دلیل است که حروف در بسیاری از صفحه نمایش ها به اندازه حروف چاپی به وضوح تعریف نشده اند. همچنین به این دلیل که کنتراست (اختلاف بین روشن ترین و تاریک ترین بخش )بسیاری از صفحه ها نسبت به صفحه چاپ شده کمتر است و تحت تأثیر انعکاس و تابش خیره کننده هستند. همه اینها باعث می شود هنگام خواندن کلمات روی صفحه ، چشمان فرد به شدت کار کن و تحت فشار باشد.
عوامل دیگر نیز می توانند در خستگی چشم کامپیوتر نقش داشته باشند. به عنوان مثال ، برخی افراد صفحه ها را از فاصله و زاویه های نامناسب مشاهده می کنند.
علاوه بر این ، یک بررسی نشان می دهد که میزان پلک زدن افراد به طور چشمگیری هنگام مشاهده صفحه نمایش کاهش می یابد. با این حال ، پلک زدن یک عملکرد بیولوژیکی مهم است که سطح چشم را تمیز و روان نگه می دارد. این کاهش پلک زدن ممکن است برخی از علائم خستگی چشم کامپیوتر را نیز توضیح دهد.

علائم خستگی چشم با کامپیوتر

موارد زیر برخی از رایج ترین علائم خستگی چشم کامپیوتر است:

  • چشمان خسته
  • درد در چشم
  • خشکی ، تحریک یا سوزش چشم ها
  • تاری دید هنگام مشاهده صفحات یا نگاه کردن به فاصله
  • مشکل در تمرکز مجدد چشم
  • حساسیت به نورهای روشن
  • سردرد
  • درد گردن و شانه
تمرینات برای خستگی چشم با رایانه

تمرینات

برخی از تمرینات ممکن است به پیشگیری و مدیریت خستگی چشم با کامپیوتر کمک کند.
به عنوان مثال ، انجمن بینایی سنجی آمریکا توصیه می کند که مردم از قانون 20-20-20 پیروی کنند. پیروی از این قانون به معنای این است که بعد از هر 20 دقیقه تماشای رایانه، به مدت 20 ثانیه به فاصله 20 فوتی (حدود 6 متری) نگاه کنید.

همچنین ممکن است صرف کمی وقت در روز برای برخی دیگر از تمرینات چشم مفید باشد. به عنوان مثال ، سعی کنید به آرامی  بر روی جسمی دور و جسمی در نزدیکی تمرکز کنید و این کار را متناوب انجام دهید (یک بار دور یک بار نزدیک).

تمرین دیگر شکل هشت (8) است.برای این کار ناحیه ای را در فاصله 2ونیم متری در نظر بگیرید. سپس ، فرد باید به آرامی چشم های خود را به شکل هشت و به مدت 30 ثانیه در یک جهت و سپس 30 ثانیه در جهت دیگر حرکت دهد.

برخی شواهد نشان می دهد که این تمرینات می توانند در خستگی چشم با کامپیوتر کمک کنند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داده است که مشاهده اشیا دور در هنگام استراحت می تواند به طور قابل توجهی علائم سندرم بینایی رایانه را کاهش دهد.

برخی دانشمندان همچنین معتقدند که تمرینات پلک زدن ممکن است در مقابله با خستگی چشم با کامپیوتر مفید باشد. برخی از افراد معتقدند که در هنگام تماشای صفحه نمایش  پلک زدن  به کاهش برخی از علائم آنها کمک می کند.

سایر درمان ها

عواملی وجود دارند که به جلوگیری و مدیریت خستگی چشم با کامپیوتر کمک می کند. به عنوان مثال ،  ایجاد تغییرات محیطی می تواند مفید باشد. مهم تریم این تغییرات کنترل شدت نور است که می تواند به کاهش تابش خیره کننده از صفحه مانیتور کمک کند.

همچنین افراد مختلف برای کار به شدت های مختلف نور نیاز دارند. به عنوان مثال ، افراد بالای 50 سال ممکن است به دو برابر  یک فرد 20 ساله نور نیاز داشته باشند. همچنین چشم یک فرد باید از صفحه رایانه خود حدود 35-40 اینچ فاصله داشته باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هر کسی که علائم خستگی چشم با رایانه باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجهی در آنها شده است ، باید به پزشک مراجعه کند یا معاینه چشم انجام دهد..

عینک

برخی از علائم خستگی چشم با کامپیوتر ممکن است به دلیل یک مشکل بینایی ایجاد و یا بدتر شود. ممکن است افراد خاصی از این مشکلات اطلاع نداشته باشند. اگر شخصی مشکوک به یک مشکل بینایی باشد ، باید به یک متخصص چشم مراجعه کند. یک متخصص چشم می تواند بینایی فرد را ارزیابی کند و در صورت لزوم انواع عینک یا لنزهای اصلاحی را متناسب با نیازهای شخص تجویز کند.

خلاصه

خستگی چشم با کامپیوتر نوعی بیماری است که احتمالاً در آینده شیوع بیشتری پیدا خواهد کرد ، زیرا مشاغل بیشتری به سمت استفاده از کامپیوتر رفته اند.
تحقیقات نسبتاً کمی برای این عارضه، پیشگیری و مدیریت آن انجام شده است.  شاید تنها چیزی که می توان به آن اطمینان داشت این است که کاهش زمان  مشاهده به مانیتور به درمان این بیماری کمک خواهد کرد.
افراد می توانند تمریناتی مانند قانون 20-20-20 را امتحان کنند ، اما اگر مشکل همچنان ادامه داشت ، باید به پزشک مراجعه کنند. ممکن است بیماری زمینه ای جدی تری وجود داشته باشد.

برگرفته از : خستگی چشم

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *