چه عواملی می تواند باعث درد گردن و شانه شود؟ + درمان

درد گردن و شانه

به دلایل مختلف افراد می توانند دچار درد گردن و شانه شوند. در بسیاری از موارد ، ممکن است یک درد ساده به دلیل ضربه یا جراحت باشد. گاهی اوقات ، می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی ، مانند بیماری عروق کرونر باشد.

در این مقاله ، به بررسی علل مختلف درد گردن و شانه می پردازیم. همچنین در مورد گزینه های درمان و استراتژی های پیشگیری صحبت خواهیم کرد.

دلایل درد گردن و شانه

در ادامه پنج دلیل درد همزمان گردن و شانه ، همراه با درمان های مناسب آورده شده است:

اسپوندیلوز گردنی

معمولا اسپوندیلوز گردنی را به عنوان آرتروز گردن می شناسند. با افزایش سن ، دیسک ها و مفاصل گردن تحلیل می روند. بیش از 85٪ افراد 60 ساله و بالاتر اسپوندیلوز گردنی را تجربه می کنند. شایع ترین علائم درد و سفتی گردن است ، اما برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند.
سایر علائم اسپوندیلوز گردنی عبارتند از:

 • سردرد
 • بی حسی و ضعف در دست ها ، بازوها یا انگشتان
 • مشکل راه رفتن
 • از دست دادن تعادل
 • ضعف در پاها
 • اسپاسم عضله در گردن و شانه ها

درمان

بیشتر افراد برای درمان اسپوندیلوز گردنی نیازی به جراحی ندارند. گزینه های درمان عبارتند از:

 • فیزیوتراپی
 • داروهایی مانند استامینوفن ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی یا شل کننده های عضلانی
 • پوشیدن گردن بند طبی نرم
 • استفاده از کمپرس گرم و یا سرد
 • تزریقات مبتنی بر استروئید

بورسیت ساب آکرومیال (التهاب بورس)

بورسیت ساب آکرومیال یکی از دلایل عمده درد شانه است. بورس ها کیسه های مایع در اطراف مفاصل بدن هستند که به روانکاری کمک می کنند و امکان حرکت به مفاصل بدن می دهند. افراد مبتلا به بورسیت ساب آکرومیال در کیسه های داخل مفصل شانه دچار التهاب می شوند. افراد پس از انجام فعالیت های مکرر یا ضربه به شانه دچار این عارضه می شوند. برخی از افراد ممکن است گردن درد را نیز تجربه کنند.

درمان

همانند اسپوندیلوز گردنی ، بیشتر درمان های بورسیت ساب آکرومیال غیر جراحی هستند. این درمان ها شامل:

 • داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی
 • فیزیوتراپی
 • تزریق کورتیکواستروئید

رادیکولوپاتی گردنی

در رادیکولوپاتی گردنی ریشه عصب نخاعی فشرده و تحت فشار قرار می گیرند. این درد عصبی  می تواند به دور گردن گسترش یابد و ممکن است به قسمت های زیر برسد:

 • بازو
 • سینه
 • بالای کمر
 • شانه ها

در افراد جوان ،رادیکولوپاتی گردنی هنگامی اتفاق می افتد که دیسک های غضروف بین مهره های گردن  بیرون زده شوند یا ضربه ببینند. در افراد مسن ، رادیکولوپاتی گردنی معمولاً نتیجه یک بیماری است.

درمان

شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد جراحی برای این عارضه مزایای بیشتری نسبت به درمان های غیر جراحی دارد. پزشکان می گویند بیش از 85٪ موارد حاد رادیکولوپاتی گردن  بدون هیچ گونه درمانی در طی  12 هفته برطرف می شود. با این حال ، درمان های غیر جراحی می توانند به کاهش التهاب ریشه عصب کمک کنند که شامل:

 • داروهای خوراکی ضد التهاب
 • فیزیوتراپی
 • تزریق استروئید در امتداد ستون فقرات

وضعیت خوابیدن

گاهی اوقات ، افراد با احساس درد در گردن ، شانه یا پشت خود از خواب بیدار می شوند. هیچ تحقیقی وجود ندارد که به طور گسترده رابطه وضعیت خواب و درد را بررسی کند. با این حال ، بهتر است افراد وضعیت خواب خود را اصلاح کنند تا ببینند آیا به کاهش درد گردن آنها کمک می کند یا خیر.

تشک ها ، بالش ها و وضعیت خواب می توانند فشار روی گردن ، شانه و ستون فقرات فرد را در هنگام خواب تحت تأثیر قرار دهند.

درد شانه

بیماری عروق کرونر

افرادی که دچار درد ناگهانی گردن و شانه هستند ممکن است دچار یک عارضه قلبی شده باشند و باید به اورژانس مراجعه کنند. ممکن است علائم آنژین (درد قفسه سینه) داشته باشند که یک علامت شایع بیماری عروق کرونر ، که با قطع خون از قلب تحریک می شود.

برخی از افراد ممکن است علائم دیگری را تجربه کنند که در مکانی متفاوت از بدن نسبت به علائم اصلی رخ دهد. به عنوان مثال ، درد ناشی از آنژین ممکن است به شانه ها ، بازوها ، گردن ، فک یا کمر گسترش یابد. گاهی اوقات ، ممکن است افراد درد در ناحیه معده نیز داشته باشند.

درمان

هر کسی که فکر می کند دچار آنژین شده است باید به فوریت های پزشکی مراجعه کند. افرادی که سابقه آنژین یا بیماری عروق کرونر دارند ممکن است اسپری نیتروگلیسیرین داشته باشند که می تواند به تسکین درد کمک کند

ورزش و کشش

افرادی که به دلیل انجام کارهای تکراری دچار درد گردن و شانه می شوند باید برای هر ساعت کار 5-10 دقیقه استراحت کنند. ورزش ها و کشش هایی که افراد می توانند در محل کار خود انجام دهند عبارتند از:

 • بالا انداختن شانه ها
 • شل کردن گردن
 • کشش قفسه سینه

روش های پیشگیری از درد

در تحقیقی که در مجله Pain منتشر شد ، محققان درد بیش از 12000 کارگر از 18 کشور مختلف را بررسی کردند. بیشتر این افراد پرستار ، کارمند مطب و سایر کارگرانی بودند که با دستانشان کارهای دستی را انجام می دادند.

محققان دریافتند که درد موضعی در گردن بیشتر در کارگرانی دیده می شود که استفاده طولانی مدت از صفحه کلیدهای رایانه را گزارش کرده اند. درد موضعی شانه با مشاغلی همراه است که در آن افراد مدت طولانی دست خود را بالا می برند.

برای جلوگیری از درد گردن و شانه در محل کار ، کارفرمایان و کارمندان باید در هر یک ساعت کار به استراحت پرداخته و از ورزش های گردن استفاده نمایند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هنگامی که افراد بدون دلیل مشخص درد گردن و شانه را تجربه می کنند ، باید به پزشک مراجعه کنند ، تا پزشک  علت آن را بررسی کند.
اگر داروهای مسکن بدون نسخه موثر نیستند ، افراد می توانند برای تشخیص و برنامه درمانی با یک پزشک متخصص صحبت کنند.
در کسانی که درد گردن و شانه همزمان دارند ، تشخیص تفاوت بین مشکل شانه یا گردن برای پزشکان چالش برانگیز است.ئدر این موارد ، پزشکان باید یک شرح حال پزشکی کامل را انجام دهند و یک معاینه کامل بدنی را انجام دهند. برخی از افراد ممکن است به تصویربرداری پزشکی نیاز داشته باشند. از دیگر ابزارهای پزشکان برای تشخیص درد در ناحیه گردن و شانه می توان به الکترومیوگرافی و تزریق انتخابی ریشه عصب اشاره کرد.

خلاصه

درد گردن و شانه به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل پزشکان تشخیص علت آن را چالش برانگیز می دانند. متخصصین پزشکی برای یافتن عوامل محرک درد گردن و شانه باید یک معاینه کامل انجام دهند. وقتی علت اصلی را بیابند، می توانند یک برنامه درمانی را تجویز کنند.
برخی از دلایل درد گردن و شانه با افزایش سن رخ می دهد ، در حالی که سایر موارد ممکن است مربوط به ضربه یا کارهای تکراری در محل کار باشد. در برخی شرایط ، درد گردن و شانه ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی تر باشد ، مانند آنژین یا حمله قلبی.

هر فردی که درد ناگهانی در گردن و شانه را تجربه کند باید به اوژانس مراجعه کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *