عوارض کلاژن سازی پوست چیست؟

این روزها، افراد مشهور مکمل‌های کلاژن را به عنوان راهکاری جادویی برای داشتن پوستی زیبا و جوان معرفی می کنند. این مکمل ها می توانند به شکل کرم و لوسیون موضعی، یا قرص خوراکی باشند. کلاژن فقط برای پوست مفید نیست؛ بلکه برای حفظ سلامت استخوان ها و مفاصل نیز مهم است. با این حال، زیاده‌روی در هر چیزی می تواند مضر باشد. آیا از عوارض کلاژن سازی پوست آگاه هستید؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با ما همراه باشید تا عوارض و خطرات ناشی از کلاژن سازی پوست را بررسی کنیم.

عوارض و خطرات کلاژن

کلاژن چیست؟

کلاژن، پروتئین اصلی در بافت‌های ساختاری و بافت‌های همبند بدن ما از جمله پوست، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها است. ساختار فیبری این پروتئین به این قسمت های بدن شکل و استحکام می بخشد. به علاوه، به بافت‌ها کمک کند تا کشش داشته باشند.

به همین دلیل است که وجود کلاژن کافی در پوست، می تواند چهره را جوان نگه دارد. بدن ما به طور طبیعی، کلاژن را از طریق فیبروبلاست‌های سلولی خود تولید می‌کند؛ با فرض اینکه آمینو اسیدها و سایر بلوک‌های سازنده تغذیه‌ای مورد نیاز آن ها را داشته باشد.

با این حال، کلاژن پوست و سایر بخش های بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد. فرایند کلاژن سازی همچنین می‌تواند توسط عوامل محیطی مانند نور خورشید، استرس و رژیم‌های غذایی با قند بالا کاهش یابد.

عوارض جانبی و خطرات کلاژن سازی پوست چیست؟

مکمل‌های کلاژن، شکل‌های تجزیه‌شده کلاژن (که از گاو، ماهی، مرغ و … به دست می‌آید) هستند. این مکمل ها به صورت لوسیون، قرص و پودر یافت می شوند. کار این مکمل ها این است که پوست را به تولید کلاژن بیشتر، تحریک کنند.

به طور کلی، پپتیدهای کلاژن بی خطر هستند و عوارض جانبی کمی دارند. با این حال، بدن هر فردی با فرد دیگر فرق دارد و به محصولات مختلف، واکنش متفاوتی نشان می دهد.

رایج ترین عوارضی که مکمل های کلاژن می توانند برای افراد ایجاد کنند، عبارت اند از:

  • طعم بد دهان: برخی افراد بیان می کنند که مصرف پودر کلاژن، طعم ناخوشایندی در دهانشان ایجاد می کند. این طعم می تواند تند یا تلخ باشد. اگر این مورد برایتان آزار دهنده است، توصیه می شود مکمل خوراکی کلاژن را با انواع شیک، اسموتی یا قهوه مخلوط کرده و سپس مصرف کنید. این نوشیدنی ها می توانند طعم بد مکمل را خنثی کنند.
  • ناراحتی معده: مکمل های کلاژن می توانند باعث اسهال و ناراحتی های شکمی مانند سنگینی معده شوند. برخی از افراد نفخ و احساس پری معده را نیز گزارش کرده اند. این ممکن است بیشتر به فرمول خاص و مواد افزودنی برند مکمل مربوط باشد؛ نه خود کلاژن.
  • آلودگی مواد غذایی: اگرچه نادر است، اما مکمل‌های کلاژن ممکن است از بافت‌های حیوانی بیمار آلوده شوند. یکی از این آلودگی ها، انتقال بیماری جنون گاوی است.
  • واکنش های آلرژیک: مصرف مکمل های خوراکی و موضعی کلاژن، می تواند در برخی افراد باعث بروز واکنش های آلرژیک از جمله کهیر، اگزما، و خس خس سینه شود. توجه به این امر به ویژه برای افراد مبتلا به آلرژی و زنان باردار و شیرده مهم تر است.

به طور کلی، مهم است توجه داشته باشید که عوارض کلاژن سازی پوست ممکن است به دلیل فرمولاسیون یک برند خاص رخ دهد؛ نه خود کلاژن. بنابراین توصیه می شود مکمل های خود را از معتبر ترین برندها تهیه کنید. اگر درباره مکملی که استفاده می کنید نگرانی یا سؤالی دارید، با پزشک صحبت کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، مستقیماً با شرکت سازنده محصول تماس بگیرید.

برگرفته از: mindbodygreen

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *