فواید مکمل کلاژن برای پوست، مو و بدن چیست؟ [راهنمای کامل]

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است. این ماده اصلی ترین ترکیب به کار رفته در بافت های پیوندی است که تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها را تشکیل می دهند. کلاژن دارای عملکردهای مهم بسیاری است؛ از ایجاد ساختار پوست گرفته تا تقویت استخوان ها. در طی سال های اخیر، مکمل های کلاژن بسیار محبوب شده اند. کلاژن موجود در این مکمل ها هیدرولیز شده و جذب آن برای بدن آسان است. اما فواید مکمل کلاژن برای پوست، مو و بدن چیست؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، خواص و فواید ناشی از مصرف مکمل کلاژن را بررسی می کنیم. همچنین با عوارض احتمالی آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

خواص مکمل کلاژن

فواید مکمل کلاژن چیست؟

فوایدی که مصرف مکمل کلاژن می‌ تواند برای بدن انسان به همراه داشته باشد عبارت اند از:

بهبود سلامت و زیبایی پوست

کلاژن یکی از اجزای اصلی پوست است. این ماده در ترمیم و جوان سازی پوست نقش مهمی دارد. با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می کند. این اتفاق منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. خوشبختانه، نتایج چندین پژوهش علمی نشان داده است که مکمل های حاوی کلاژن می توانند با کاهش چین و چروک و خشکی پوست، روند پیری را به تعویق بیاندازند.

در یک پژوهش، زنانی که یک مکمل حاوی 2/5 تا 5 گرم کلاژن را به مدت 8 هفته مصرف می کردند، در مقایسه با کسانی که مکمل مصرف نمی کردند خشکی پوست کمتری داشتند و قدرت کشسانی پوستشان افزایش یافته بود. مطالعه دیگری نشان داد زنانی که به مدت 12 هفته روزانه یک نوشیدنی مخلوط شده با مکمل کلاژن می نوشند، افزایش رطوبت پوست و کاهش قابل توجهی در عمق چین و چروک ها را تجربه می کنند.

علاوه بر این ها، مصرف مکمل کلاژن ممکن است باعث تولید پروتئین های مفید دیگری در پوست شود که به حفظ ساختار پوست کمک می کنند؛ مانند الاستین و فیبرلین. همچنین ادعاهای زیادی وجود دارد که مکمل های کلاژن به جلوگیری از جوش و سایر بیماری های پوستی کمک می کنند. اما این موارد هنوز از لحاظ علمی اثبات نشده اند.

تسکین درد مفاصل

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف ها کمک می کند. غضروف بافتی لاستیک مانند است که از مفاصل محافظت می کند. هرچه با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش می یابد  خطر ابتلا به اختلالات مفصلی تحلیل برنده مانند آرتروز نیز افزایش می یابد. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل کلاژن می تواند به بهبود علائم آرتروز و کاهش درد مفاصل کمک کند.

در یک پژوهش، 73 ورزشکاری که به مدت 24 هفته روزانه 10 گرم کلاژن مصرف می کردند در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نکردند، شاهد کاهش قابل توجهی در دردهای مفصلی بودند. در یک مطالعه دیگر، بزرگسالان به مدت 70 روز روزانه 2 گرم کلاژن مصرف کردند. دردهای مفصلی در کسانی که کلاژن مصرف می کردند کاهش چشمگیری داشت و توانستند به فعالیت بدنی بهتری دست یابند.

اگر می خواهید از مکمل کلاژن برای درمان دردهای مفصلی استفاده کنید، باید با دوز روزانه 8 تا 12 گرم شروع کنید.

جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان

استخوان ها بیشتر از کلاژن ساخته شده اند. کلاژن به استخوان ها ساختار می دهد و به استحکام آنها کمک می کند. همانطور که با افزایش سن کلاژن در بدن کاهش می یابد، توده استخوانی نیز کاهش می یابد. این ممکن است منجر به مشکلاتی مانند پوکی استخوان شود. مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل کلاژن می تواند به مهار تجزیه استخوان کمک کند.

در یک پژوهش، از گروهی از زنان خواسته شد که به مدت 12 ماه یا یک مکمل کلسیم حاوی 5 گرم کلاژن، یا یک مکمل کلسیم بدون کلاژن مصرف کنند. در پایان پژوهش، میزان پروتئین های تجزیه کننده استخوان در خون زنانی که از مکمل حاوی کلسیم و کلاژن استفاده می کردند به طور قابل توجهی پایین تر از کسانی بود که فقط مکمل کلسیم مصرف می کردند.

یک پژوهش دیگر نیز نتیجه مشابهی را نشان داد. در 66 خانمی که به مدت 12 ماه روزانه 5 گرم کلاژن مصرف می کردند، تراکم مواد معدنی در استخوان 7 درصد افزایش یافته بود.

افزایش توده عضلانی

بین 1 تا 10 درصد از بافت عضلانی بدن از کلاژن تشکیل شده است. وجود این پروتئین برای تقویت و عملکرد صحیح عضلات ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل کلاژن به افزایش توده عضلانی کمک می کند.

در یک پژوهش، 27 مرد ضعیف اندام در حالی که به مدت 12 هفته در یک برنامه ورزشی شرکت می کردند، همزمان 15 گرم کلاژن نیز مصرف کردند. آنها در مقایسه با مردانی که ورزش می کردند اما کلاژن مصرف نمی کردند، به طور قابل توجهی توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آوردند.

هنوز تحقیقات بیشتری درباره نقش کلاژن در افزایش توده عضلانی لازم است. اما محققان معتقدند که مصرف کلاژن می تواند باعث سنتز پروتئین های عضلانی مانند کراتین شود و رشد عضلات را پس از ورزش تحریک کند.

بهبود سلامت قلب

محققان این نظریه را مطرح کرده اند که مصرف مکمل کلاژن می تواند به کاهش خطر بروز بیماری های قلبی کمک کند. کلاژن در تشکیل ساختار عروق نقش دارد؛ عروق خونی که خون را از قلب به بقیه بدن می رسانند. در صورت کمبود کلاژن، عروق ممکن است ضعیف و شکننده شوند. این اتفاق می تواند منجر به تصلب شرایین (مسدود شدن رگ های خونی) شود. همچنین ممکن است حمله قلبی و سکته مغزی را رقم بزند.

در یک پژوهش، 31 بزرگسال سالم به مدت 6 ماه روزانه 16 گرم کلاژن مصرف کردند. این افراد در انتهای پژوهش کاهش قابل توجهی را در میزان سفتی و گرفتگی عروق خونی خود تجربه کردند. به علاوه، میزان کلسترول مفید HDL در خون این افراد حدود 6 درصد افزایش یافت. با این وجود، هنوز هم مطالعات بیشتری در مورد نقش مکمل های کلاژن در سلامت قلب مورد نیاز است.

سایر فواید

مکمل های کلاژن می توانند فواید دیگری نیز برای سلامتی داشته باشند؛ اما این موارد هنوز به طور کامل از لحاظ علمی اثبات نشده اند:

  • تقویت و رشد مو و ناخن: مصرف کلاژن می تواند شکنندگی ناخن ها را کاهش دهد. علاوه بر آن، ممکن است رشد موها و ناخن ها را نیز تحریک کند.
  • بهبود سلامت روده: اگرچه هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد، اما برخی از پزشکان استفاده از مکمل های کلاژن را برای درمان برخی مشکلات روده توصیه می کنند.
  • حفظ سلامت مغز: هنوز هیچ پژوهش علمی نقش مکمل کلاژن در حفظ سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که مصرف این مکمل ها باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می شود.
  • کاهش وزن: برخی معتقدند که مصرف مکمل کلاژن می تواند باعث کاهش وزن و افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) شود. البته هنوز هیچ مطالعه ای برای اثبات از این ادعا انجام نشده است.

آیا مصرف کلاژن عوارض جانبی دارد؟

در حال حاضر، هنوز عوارض جانبی خاصی در رابطه با مصرف مکمل های کلاژن گزارش نشده است. با این حال، برخی مکمل ها از مواد غذایی حساسیت زای معمول مانند ماهی، صدف و تخم مرغ ساخته می شوند. افرادی که به این غذاها حساسیت دارند باید از مصرف مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد اجتناب کنند تا دچار واکنش آلرژیک نشوند.

علاوه بر این، مکمل های کلاژن پتانسیل ایجاد عوارض جانبی گوارشی مانند احساس سیری و سوزش معده را نیز دارند. اما این مکمل ها به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر هستند. پس، از آنجایی که مکمل های کلاژن به طور کلی بی خطر هستند و استفاده از آنها آسان است، قطعاً ارزش آن را دارد که از فواید آنها بهره مند شوید.

منبع: healthline

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *