کوکامیدوپروپیل بتائین : موارد استفاده و ایمنی

کوکامیدوپروپیل بتائین ، یا به اختصار CAPB، یک عنصر در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی، از جمله برخی برندهای شامپو، شستشوی بدن، و صابون است. سازندگان همچنین از آن برای فرمولاسیون پاک‌کننده‌های خانگی و شوینده‌های لباسشویی استفاده می کنند.

CAPB یک سورفکتانت است که از روغن نارگیل به دست می آید. سورفکتانت‌ها موادی هستند که روغن و گریس را بالا می‌برند و امکان حذف آسان‌تر را فراهم می‌کنند. اگرچه CAPB خطر کمی برای تحریک پوست دارد، اما برای اکثر افراد یک ماده ایمن است. هر چند این نگرانی وجود دارد که ممکن است برای محیط زیست مضر باشد. این مقاله با جزئیات بیشتری به کوکامیدوپروپیل بتائین از جمله خواص، کاربردها، ایمنی و اثرات زیست محیطی آن می‌پردازد.

کوکامیدوپروپیل بتائین

کوکامیدوپروپیل بتائین چیست؟

CAPB یک سورفکتانت و تقویت‌کننده کف است که در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی وجود دارد. مخلوطی از اسیدهای چرب حاصل از روغن نارگیل را با پروپیلن گلیکول که یک ترکیب مصنوعی است، ترکیب می کند.

تولید کنندگان از CAPB در محصولاتی استفاده می کنند که پوست و مو را تمیز می‌کند، زیرا توانایی آن در لیفت و از بین بردن چربی است. برخی از شرکت‌ها از CAPB به عنوان جایگزینی برای سدیم لوریل سولفات (SLS) استفاده می‌کنند که همچنین یک سورفکتانت و عامل کف‌کننده است. برخی افراد SLS را یک سورفکتانت خشن و خشک کننده می دانند، در حالی که CAPB می‌تواند خفیف‌تر باشد.

کاربردها و خواص CAPB

کوکامیدوپروپیل بتائین دارای چندین ویژگی است که آن را در محصولات مختلف مراقبت شخصی و خانگی مفید می‌کند:

سورفکتانت: CAPB به آب و روغن – دو ماده ای که معمولاً یکدیگر را دفع می کنند – اجازه می دهد تا با هم تعامل داشته باشند. این باعث می شود تا روغن را با آب از بین ببرید و آن را از روی پوست یا مو بلند کنید.
تقویت کننده کف: در شامپوها و شوینده های بدن، CAPB می تواند به ایجاد کفی غنی در تماس با آب کمک کند.
ضخیم شدن: CAPB به محصولات ویسکوزیته می افزاید و آنها را ضخیم تر و خامه تر می کند. این در محصولاتی مانند نرم کننده های مو مفید است، زیرا باعث می شود احتمال چکه کردن آنها کاهش یابد.
محصولاتی که می توانند حاوی CAPB باشند
برخی از محصولاتی که ممکن است حاوی CAPB باشند عبارتند از:

شامپو بدن
پاک کننده صورت
شامپو
نرم کننده
محصولات حالت دهنده مو
کیت های رنگ آمیزی مو
کرم اصلاح
دهانشویه
آرایش پاک کن
صابون مایع
خمیر دندان
پاک کننده های خانگی
پودر لباسشویی

آیا CAPB ایمن است؟

آیا CAPB ایمن است؟

با استفاده مناسب، محصولات حاوی CAPB باید برای اکثر افراد بی خطر باشند. CAPB یک عنصر ملایم است که تولیدکنندگان ممکن است در محصولات نوزادان و نوزادان بگنجانند. اما برای محصولاتی که روی پوست باقی می‌مانند، مناسب نیست. باقی ماندن CAPB روی پوست ممکن است باعث تحریک شود.

گروه کاری محیطی (EWG) خاطرنشان می کند که CAPB با سرطان، سمیت رشدی یا سمیت تولید مثلی مرتبط نیست. با این حال، این نگرانی وجود دارد که ممکن است از طریق تماس باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. بهتر است قبل از استفاده از هر محصول جدید در ناحیه وسیعی از پوست، آزمایش پچ انجام دهید.

عوارض جانبی و خطرات CAPB

اگرچه CAPB معمولاً به خوبی تحمل می شود، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند.

ناراحتی پوستی

برخی از افراد به CAPB حساس هستند و ممکن است پس از استفاده از آن علائم مرتبط با پوست زیر را تجربه کنند:

تنگی
خارش
التهاب
کهیر
اغلب، زمانی که فرد استفاده از محصول را متوقف می کند، این علائم به خودی خود برطرف می شوند. با این حال، اگر آنها بهبود نیافتند، توصیه می شود به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

برخی شواهد نشان می‌دهد که افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک، شایع‌ترین نوع اگزما، ممکن است به CAPB حساس باشند. به همین دلیل، افراد مبتلا به اگزما ممکن است بخواهند از استفاده از محصولاتی که آن را به عنوان یک ماده تشکیل می‌دهند خودداری کنند.

سوزش چشم

برخی از محصولاتی که ممکن است با چشم در تماس باشند، مانند محلول لنزهای تماسی، حاوی CAPB هستند. افرادی که به CAPB حساس هستند ممکن است متوجه شوند که چشمانشان هنگام استفاده از این محصولات دردناک، خارش یا قرمز می‌شود.

در صورت بروز این علائم، شستشوی چشم ها و پوست اطراف آن در زیر آب جاری تمیز بسیار مهم است. اگر سوزش برطرف نشد، فرد باید با پزشک صحبت کند.

واکنش آلرژیک

دانشمندان در ابتدا معتقد بودند که CAPB یک آلرژن بالقوه است. با این حال، طبق یک بررسی در سال 2012، این ناخالصی‌های حاصل از فرآیند تولید هستند که ممکن است باعث واکنش شوند. این محرک‌ها آمیدوآمین ها و 3،3-دی متیل آمینو پروپیلامین هستند.

به نظر می‌رسد محصولاتی که حاوی این ناخالصی ها نیستند، واکنش های آلرژیک مشابهی ایجاد نمی کنند. با این حال، دشوار است که بدانید کدام محصولات این ناخالصی ها را دارند و ندارند. بنابراین، بهتر است افراد مبتلا به این آلرژی‌ها از CAPB اجتناب کنند.

اثرات زیست محیطی

CAPB ممکن است تأثیر منفی بر محیط زیست داشته باشد. EWG به این نگرانی اشاره می کند که CAPB ممکن است برای آبزیان سمی باشد. به طور مشابه، کتابخانه ملی پزشکی آن را به عنوان بسیار سمی برای آبزیان فهرست کرده است.

با این حال، در سال 2013، یک دانشمند ارزیابی خطر آبزیان را انجام داد و دریافت که CAPB برای محیط آبی ایمن است. همچنین از آنجایی که تصفیه خانه های آب فاضلاب را پردازش می کنند و CAPB به شدت تخریب می شود، در محیط انباشته نمی شود.

به طور کلی، تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا CAPB برای محیط زیست مضر است و اگر چنین است، چقدر مضر است لازم است.

جایگزین‌های CAPB

از آنجایی که CAPB حاوی اسیدهای چرب است که از نارگیل به دست می آید، گاهی اوقات در محصولاتی که از “شستشوی سبز” استفاده می کنند، ظاهر می شود. این اصطلاح شرکتی را توصیف می کند که تلاش می کند خود یا محصولاتش را دوستدار محیط زیست بیش از آنچه واقعا هستند نشان دهد.

برچسب محصول ممکن است عباراتی مانند “طبیعی” یا “دوستانه محیط زیست” روی آن باشد. با این حال، شایان ذکر است که CAPB همچنان حاوی پروپیلن گلیکول است که یک ترکیب مصنوعی است.

اگر فردی ترجیح می‌دهد از CAPB اجتناب کند، می‌تواند به دنبال محصولاتی باشد که در عوض حاوی کوکو بتائین است که روی پوست بسیار ملایم است.

کوکو بتائین نیز یک سورفکتانت است که از نارگیل به دست می آید. با این حال، برخلاف CAPB، گیاهی است و اسیدهای چرب روغن نارگیل را با بتائین چغندر ترکیب می کند.

خلاصه

کوکامیدوپروپیل بتائین ترکیبی از اسیدهای چرب نارگیل و پروپیلن گلیکول است. تولیدکنندگان از آن در محصولات بهداشت شخصی و خانگی مختلف استفاده می کنند. این ماده به عنوان یک سورفکتانت عمل می کند و به چسبیدن آب با خاک و روغن کمک می کند و تمیز کردن را آسان تر می کند.

برای بسیاری از افراد، CAPB یک عنصر غیر تحریک کننده است. با این حال، برخی از افراد می توانند به آن یا ناخالصی های ناشی از فرآیند تولید حساس باشند. این نگرانی وجود دارد که CAPB ممکن است برای آبزیان نیز مضر باشد.

یک جایگزین غیر مصنوعی به نام کوکو بتائین دارای بسیاری از خواص مشابه CAPB است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *