جراحی بینی با قیمت 4 میلیون واقعیت دارد؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می تواند اندازه، شکل و ساختار بینی را تغییر دهد. این عمل معمولاً برای زیباتر کردن چهره یا ترمیم بدشکلی های ناشی از آسیب و نقص مادرزادی انجام می شود. همچنین می توان به کمک آن بسیاری از مشکلات تنفسی را برطرف کرد. با این حال، از آنجایی که هزینه جراحی بینی بالا است، گاهی اوقات با تبلیغاتی مشابه «عمل بینی با 4 میلیون تومان!» رو به رو می شویم. اما آیا جراحی بینی با قیمت 4 میلیون واقعیت دارد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤال را خواهیم یافت. با ما همراه باشید.

عمل بینی ارزان با 4 میلیون

آیا جراحی بینی با قیمت 4 میلیون امکان پذیر است؟

اگرچه بالا بودن هزینه یک عمل لزوماً نشان دهنده خوب بودن آن نیست؛ اما اهمیت زیادی دارد. اکنون که در سال 1400 به سر می بریم، 4 میلیون تومان مبلغ بسیار اندکی برای عمل جراحی بینی محسوب می شود. از این رو، اگر چنین تبلیغی را جایی دیدید، باید به آن شک کنید.

درست است که جراح می تواند با چنین قیمتی بینی شما را عمل کند، اما مسلماً کیفیت کار او به اندازه جراحانی که رینوپلاستی را با قیمت معقول و عرف انجام می دهند، برابری نمی کند. در واقع، قیمت پایین عمل بینی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله:

  • تازه کار بودن جراح
  • انجام تعداد عمل های بالاتر در طول روز
  • انجام شدن جراحی توسط رزیدنت ها، نه جراح
  • تمایل جراح به شلوغ کردن مطب و تبلیغ بیشتر برای کار خود

چنین مواردی می تواند باعث بالا رفتن خطر ابتلا به عوارض جانبی شود؛ یا حتی ظاهر بینی فرد را به فرم دلخواه او در نیاورد. از این رو، توصیه می شود گول چنین تبلیغاتی را نخورید و هرگز برای انجام عمل جراحی، که با سلامتی و زیبایی شما سر و کار دارد، به دنبال قیمت های ارزان نباشید.

اگر برای انجام عمل بینی به افراد نامعتبر و بی تجربه مراجعه کنید، علاوه بر ناپسند شدن ظاهر بینی، احتمال بروز عوارض جانبی خطرناکی وجود خواهد داشت. مانند:

خونریزی

ممکن است بعد از انجام عمل بینی ارزان، خونریزی شدید را تجربه کنید. اگر خونریزی بعد از عمل رخ دهد، ممکن است نیاز به درمان اورژانسی برای تخلیه خون انباشته شده داشته باشید. تجمع خون در زیر پوست می تواند بهبودی بعد از عمل را به تأخیر بیندازد و باعث ایجاد جای زخم روی پوست شود. اگر فشار خون بیمار به خوبی تحت کنترل جراح قرار نگیرد نیز ممکن است باعث خونریزی در حین یا بعد از جراحی شود؛ که خطرناک است.

عفونت

عفونت بعد از جراحی بینی چندان رایج نیست؛ اما اگر به جراح مناسبی برای عمل مراجعه نکرده باشید، احتمال بروز آن بالا می رود. در صورت بروز عفونت، ممکن است به درمان هایی شامل مصرف آنتی بیوتیک، بستری شدن در بیمارستان یا جراحی ثانویه نیاز داشته باشید. شوک سمی یک نوع بسیار نادر از عفونت است که تهدید کننده زندگی است.

ماندن جای زخم و بخیه روی پوست

اگر جراحی بینی توسط یک جراح معتبر و ماهر انجام شود، جای زخم و بخیه های جراحی واضح نخواهد بود. اما انجام عمل بینی نزد یک جراح نامناسب می تواند جای زخم دائمی روی پوست بینی بر جای بگذارد. این جای زخم می تواند بسیار واضح باشد یا حتی رنگ متفاوتی نسبت به پوست اطراف داشته باشد؛ که ممکن است از نظر بسیاری از افراد نازیبا به نظر برسد.

آسیب به ساختارهای عمیق تر

در طول هر عمل جراحی، احتمال آسیب دیدن ساختارهای عمیق تر از جمله اعصاب، مجاری اشکی، رگ های خونی، ماهیچه ها، مغز و ریه ها وجود دارد. اما با توجه به عملکرد جراح، احتمال بروز آن می تواند کم یا زیاد باشد. آسیب به ساختارهای عمیق تر ممکن است دائمی یا تهدید کننده زندگی باشد.

تغییر در حس لامسه پوست

کاهش یا از دست دادن موقتی حس لامسه پوست بینی، یک عارضه رایج است. اما در صورتی که به یک جراح نامناسب مراجعه کنید، احتمال بی حسی دائمی در پوست بینی وجود خواهد داشت.

عدم تقارن

صورت انسان در حالت معمولی معمولاً نامتقارن است. اما گاهی اوقات جراحی بینی می تواند عدم تقارن خیلی واضحی به بینی بدهد؛ مانند تفاوت شکل سوراخ های بینی. ممکن است انجام یک جراحی اضافی برای اصلاح چنین عدم تقارن هایی ضروری باشد.

تغییر رنگ پوست

پوست داخل یا نزدیک محل جراحی بینی، می ‌تواند روشن ‌تر یا تیره ‌تر از پوست اطراف ظاهر شود. تغییر رنگ پوست ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند و در شرایط نادر، حتی ممکن است دائمی باشد. اگر برای عمل بینی به یک جراح ماهر و باتجربه مراجعه کنید، احتمال رخ دادن این اتفاق خیلی کمتر خواهد بود.

سروما

به تجمع مایعات در بین پوست و بافت های زیرین سروما گفته می شود. در صورت بروز این مشکل، باید جراحی ثانویه انجام دهید تا مایع تخلیه شود.

درد

اگرچه احساس کردن مقداری درد بعد از جراحی بینی طبیعی است، اما اگر به سراغ جراحان نامعتبر بروید، این درد ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند. اگر اعصاب در بافت اسکار گیر کنند، درد مزمن دائمی رخ خواهد داد.

واکنش‌ آلرژیک

یکی از عوارض انجام جراحی بینی ارزان و بی کیفیت، نشان دادن واکنش آلرژیک نسبت به مواد بخیه و چسب ‌ها، فرآورده ‌های خونی، داروهای موضعی یا مواد تزریقی است. حتی ممکن است واکنش های جدی سیستمیک از جمله شوک (آنافیلاکسی) رخ دهد؛ که تهدید کننده زندگی خواهد بود.

حساسیت پوست

پس از جراحی بینی ممکن است با مواردی همچون خارش، حساسیت یا عدم تحمل گرما و سرما توسط پوست بینی رو به رو شوید. این عوارض معمولاً موقتی بوده و پس از مدتی از بین می روند. اما در صورتی که جراح ماهر نبوده باشد، این عوارض ممکن است مزمن و طولانی مدت باشند.

سوراخ شدن تیغه بینی

وقوع این اتفاق نادر است. اما در صورتی که برای عمل بینی به یک جراح نامناسب مراجعه کنید، احتمال رخ دادن آن زیادتر می شود. در صورت سوراخ شدن تیغه بینی، ممکن است به یک جراحی اضافی برای ترمیم آن نیاز داشته باشید. حتی در برخی موارد، اصلاح این عارضه غیرممکن می شود.

تغییر در مجاری هوایی بینی

اگر جراح در کار خود ماهر نباشد، ممکن است در حین عمل تغییراتی در مجاری هوایی بینی رخ دهد. این اتفاق می تواند در عبور طبیعی هوا از بینی اختلال ایجاد کند.

واکنش نشان دادن بدن به بیهوشی

به طور کلی، بیهوشی جراحی خطر دارد. اما این خطرناک بودن در صورت مراجعه به یک جراح نامناسب، بسیار بیشتر می شود. احتمال بروز آسیب و حتی مرگ در اثر انواع بیهوشی وجود دارد.

شوک

مراجعه به جراحان نامعتبر و بی تجربه می تواند باعث بروز شوک در حین جراحی شود؛ که بسیار خطرناک و حتی کشنده است. در صورت بروز شوک جراحی، بستری شدن در بیمارستان و انجام درمان های اضافی ضروری خواهد بود.

عوارض قلبی و ریوی

انجام عمل بینی نزد جراحان نامعتبر می تواند باعث تشکیل یا افزایش لخته خون در سیستم وریدی شود. عوارض ریوی ممکن است به شکل لخته خون (آمبولی ریوی)، رسوب چربی (آمبولی چربی) یا فروپاشی نسبی ریه ها پس از بیهوشی عمومی رخ دهد. آمبولی ریوی و چربی در برخی موارد می تواند کشنده باشد. رخ دادن عوارض قلبی نیز محتمل است.

در مجموع، با توجه به عوارض جانبی خطرناکی که بررسی شد، انجام دادن عمل بینی با قیمت 4 میلیون حتی اگر حقیقت هم داشته باشد، ارزش آن را ندارد که جان خود را به خطر بیاندازیم. بنابراین توصیه می شود برای جراحی بینی، حتماً به سراغ بهترین جراحان شهر خود بروید.

برگرفته از: virginiafacialplasticsurgery

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *