لمینت سرامیکی و هر آنچه باید درباره آن بدانید!

لمینت سرامیکی

ونیرهای لمینت در واقع لایه هایی بسیار نازک از سرامیک هستند که بر روی دندان ها قرار می گیرند.هدف اصلی استفاده از لمینت های سرامیکی که از پرسلین ساخته شده اند اصلاح طرح لبخند و زیباتر نمودن ظاهر دندان ها می باشد.اگر شما عیوبی در ظاهر دندان های خود می بینید مانند : زرد شدن ، پریدگی لبه های دندان ، فاصله بین دندان ها یا … می توانید بعد از نصب لیمنت های سرامیکی بر روی دندان هایتان شاهد  سفیدی ، یک دست شدن و زیباتر شدن آن ها باشید.

ونیر های سرامیکی باید توسط دندان پزشک متخصص بر روی دندان ها نصب شوند که این کار چند جلسه زمان خواهد برد. عمر مفید ونیر های سرامیکی بین 10 تا 20 سال می باشد که ارتباط نزدیکی با نحوه نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان فرد دارد. فراموش نکنید در طول این مدت لازم است که شما هر چند وقت یکبار به دندان پزشک مراجعه نموده و از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید.

جنس لمینت سرامیکی از چیست؟

پرسلین ماده ای است که در ساخت ونیر های سرامیکی استفاده می شود. پرسلین یک ماده غیر فلزی و غیر عالی بوده که شباهت زیادی با شیشه دارد. ونیر های پرسلین سازگاری زیادی نسبت به محیط دهان دارند و می توانند زیبایی زیادی به دندان ها ببخشند.

در مورد رنگ لمینت های سرامیکی باید بگوییم که دارای تنوع رنگی زیادی هستند و به کمک سایه زدن می توانند به رنگ دندان ها طبیعی بسیار نزدیک شوند.وجود حالت نیمه شفاف در این نوع لمینت ها باعث شده درخشندگی زیبایی در دندان های فرد ایجاد شود.

در ساخت لمینت های سرامیکی با توجه به نوع تکنولوژی به کار گرفته شده از سرامیک خالص یا لیتیوم سرامیک استفاده می شود.این روکش دندان ها توسط متخصصین در لابراتوار ساخته شده و سپس جهت نصب بر روی دندان ها به مطب دندان پزشک ارسال می شود.

ضخامت لمینت های سرامیکی چقدر است ؟

ضخامت لمینت های سرامیکی وابسته به تکنولوزی است که در ساخت ان به کار گرفته می شود . اما در حالت کلی لمینت های سرامیکی ضخامتی حدودا 0.5 تا 0.6 میلی متر دارند. در تکنولوژی های جدید به کار گرفته شده این ضخامت به 0.2 نیز کاهش پیدا کرده است که با نام ونیر های فوق نازک معرفی می شوند.

ونیر های لمینت دندان چه مشکلاتی را می توانند بهبود ببخشند.

از ونیر لمینت های سرامیکی جهت بهبود مشکلات ظاهری دندان ها استفاده می شود. در ادامه به چند مورد از این مشکلات اشاره می کنیم.

 • تغییر رنگ دندان به دلیل پرکردگی های وسیع
 • کوتاه شدن دندان بر اثر سایش
 • شکسته شدن یا لب پریدگی دندان ها
 • خارج شدن دندان ها از محل خود
 • کاهش فاصله میان دندان ها و ایجاد ظاهر زیبا
 • اصلاح رنگ دندان هایی که با بلچینگ و سفید کردن حالت ایده آل را به خود نمی گیرند.
 • و…

ونیرهای سرامیکی چگونه بر روی دندان ها نصب می شوند

ونیرهای سرامیکی چگونه بر روی دندان ها نصب می شوند؟

روش نصب لمینت های پرسلین به این شکل است که ابتدا دندان پزشک دندان های فرد را تراش می دهد تا به شکل دلخواه تبدیل شود. سپس قالب گیری از دندان های تراش خورده انجام می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایشگاه لمینت های مورد نیاز بر اساس قالب ارسالی ساخته شده و برای نصب به مطب دندان پزشک ارسال می شود. دندان پزشک لمینت های ارسال شده را به روش غیر مستقیم بر روی دندان های فرد نصب می کند.

البته امروزه به لطف پیشرفت علم و ورود کامپیوتر ها به علوم پزشکی می توان فرایند ساخت و طراحی را در طول یک جلسه انجام داد و لمینت های ساخته شده را  برروی دندان های فرد نصب کرد.

برای نصب لمینت های سرامیکی لازم است که حدودا 0.5 میلی متر از مینای دندان توسط دندان پزشک تراش داده شود  تا فضای لازم برای قرارگیری لمینت مهیا گردد . در واقع پیوند ایجاد شده بین مینای دندان و ونیر لمینت پرسلین می باشد چراکه اتصال بین تاج و ونیر لمینت نمی تواند استحکام کافی را ایجاد کند.

در مورد دندان های فک و دندان های پیشین نیز می توان از ونیر لمینت های سرامیکی استفاده کرد اما چون هدف اصلی از استفاده وینر لمینت ها اصلاح طرح لبخند می باشد و دندان ها عقبی تاثیر زیادی در زیبایی فرد ندارند بنابراین لزومی برای انجام این کار وجود ندارد.

عوامل موثر در موفق بودن نصب لمینت سرامیکی

امروه استفاده از ونیر لمینت ها برای بهبود ظاهر دندان ها در جامعه فراگیر شده و به یک درمانی متداول تبدیل شده است. دندان پزشک به کمک این عمل رنگ ، شکل ، طول و ظاهر دندان های بیمار را به بهترین شکل اصلاح می کند و ظاهری زیبا را برای فرد بوجود می اورد.

نصب موفق لمینت های سرامیکی ارتباط نزدیکی با تبحر  وتخصص دندان پزشک شما دارد. از طرفی دندان پزشک موظف است قبل از انجام این کار یک دید روشنی برای بیمار خود ایجاد کند تا بعد از اتمام کار با عدم استقبال وی مواجهه نشود.

در مورد عمر مفید لمینت های سرامکی همان طور که قبل تر نیز اشاره شد در صورت رعایت مراقبت های لازم توسط فرد می تواند برای مدتی طولانی استفاده شود . از همین رو درمان به کمک لمینت های سرامیکی در دسته درمانی های طولانی مدت و ایده آل قرار می گیرد.

آیا هزینه نصب ونیر لمینت از کامپوزیت بیشتر است؟ چرا؟

بله ، یکی از عمده دلایل گران بودن هزینه لمینت های سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت ها وجود ظاهری شفاف و بسیار طبیعی تر می باشد. لمینت های سرامیکی شباهت بسیار بیشتری به دندان های طبیعی فرد دارن و از مقاومت بالاتری برخوردار هستند که در نتیجه باعث افزایش قیمت آن شده است.

در چه مواردی نمی توان از لمینت های سرامیکی برای درمان استفاده کرد؟

درمان به کمک لمینت های سرامیکی یکی از بهترین روش های درمانی جهت بهبود ظاهر دندان ها می باشد.اما مواردی نیز وجود دارند که باعث شده نتوان از این روش استفاده کرد. در ادامه چند مورد از آن را برای شما آورده ایم.

 • خالی بودن جای یک یا چند دندان
 • تغییر رنگ شدید
 • تغییر زاویه بسیار زیاد
 • پوسیدگی های بسیار گسترده
 • عاداتی همچون دندان قروچه یا سیگار کشیدن
 • و…

در مورد پوسیدگی های بسیار شدید فرد باید ابتدا پوسیدگی دندان موجود را به کمک روش های درمانی بر طرف نموده و سپس توسط روکش های سرامیکی ظاهر آن را بهبود بخشد یا برای خالی بودن جای دندان ها می تواند از ایمپلنت دندان استفاده کند. در حالت کلی فرد متقاضی باید ابتدا مشکلات دندان ها خود را به طور کامل برطرف نموده و سپس برای بهبود ظاهر آن به سمت لمینت های سرامیکی رو آورد.

همچنین افرادی که در طول خواب به دندان قروچه عادت دارند نمی توانند از ونیر لمینت برای بهوبد ظاهر دندان های خود استفاده کنند. چرا که دندان قروچه موجب پریدگی لمینت ها یا شکسته شدن ان ها می شود. این افراد ابتدا باید به پزشک مربوطه مراجعه کرده و مشکل دندان قروچه خود را بر طرف نمایند و سپس برای درمان های ظاهری به دندان پزشک مراجعه کنند.

درانتها تاکید می کنیم قبل از گرفتن هر گونه تصمیمی ابتدا با پزشک متخصص مشورت نمایید و هر گونه درمانی را سر خود و بدون مشورت آغاز نکنید. در نهایت تصمیم خود را با یک دندان پزشک متخصص مطرح نموده و مراحل درمانی زیر نظر وی بگذرانید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *