چه عواملی باعث درد کشاله ران سمت چپ در زنان می شود ؟

دلایل زیادی ممکن است موجب درد کشاله ران چپ در زنان شود. بیشتر موارد به دلیل یک بیماری خوش خیم مانند عضله کشیده یا عفونت جزئی است. با این حال ، برخی از دلایل می تواند جدی تر باشد و نیاز به درمان دارد.
در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد درد در سمت چپ کشاله ران در زنان ، از جمله برخی از دلایل احتمالی و گزینه های درمان آنها ، ارائه می شود.

درد کشاله ران چپ در زنان

درد کشاله ران چپ در زنان

آسیب به بافت نرم

آسیب به ماهیچه ها ، تاندون ها یا رباط ها می تواند باعث درد در کشاله ران سمت چپ شود. بافت های نرمی که بیشتر مردم آسیب می بینند ، رباط ها ، عضلات و تاندون ها است. این امکان وجود دارد یکی از رباط ها ، عضلات یا تاندون های تشکیل دهنده ناحیه لگن رگ به رگ شود ، بکشد ، یا آن را تحت فشار قرار دهد. آسیب می تواند به دلیل حرکات ناگهانی ، کشش بیش از حد باشد.

درمان

بسته به شدت آسیب ، پزشک می تواند استراحت ، فیزیوتراپی ، یخ ، کشش یا داروهای ضد التهاب را توصیه کند.

استخوان شکسته

علت شایع دیگر درد در کشاله ران یا لگن یک یا چند شکستگی استخوان است. شکستگی استخوان لگن می تواند باعث دردی شود که به کشاله ران منتقل می شود.
از دلایل احتمالی شکستگی لگن می توان به سقوط از ارتفاع قابل توجه یا تجربه یک حادثه برخورد شدید مانند تصادف ماشین می توان اشاره کرد.

درمان 

درمان های استاندارد برای آسیب های خفیف لگن شامل داروهای مسکن برای تسکین درد و استراحت در بستر است. برای شکستگی های جدی لگن ، درمان اغلب شامل جراحی است.

عبور سنگ کلیه

وقتی سنگ کلیه از سیستم داخلی فرد عبور می کند ، می تواند باعث درد در کشاله ران شود. وقتی سنگ از مثانه به مجرای ادرار می رود ، درد ناشی از سنگ کلیه می تواند در کشاله ران ایجاد شود.

درمان 

فرد می تواند با نوشیدن مایعات فراوان و مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) بدون نسخه (OSA) به تسکین درد کمک کند.
اگر درد از بین نرود ، فرد باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کند.

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت ادراری زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها به مجرای ادرار و مثانه منتقل شوند. عفونت ادراری می تواند باعث احساس سوزش ، درد ، نیاز به دفع ادرار بیشتر و کاهش ادرار شود.

درمان

درمان معمولاً شامل مصرف آنتی بیوتیک در دوره ای کوتاه است. برای عفونت های شدیدتر ، ممکن است فرد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک برای مدت طولانی تری داشته باشد.

فتق اینگوینال (فتق وابسته به کشاله ران)

از دلایل درد کشاله ران چپ در زنان فتق وابسته به کشاله ران است که وقتی ظاهر می شود که محتوای شکم از ناحیه ضعیفی در دیواره شکم برآمده باشد. این فتق می تواند در دو طرف کشاله ران ایجاد شود.

درمان 

روش های جراحی رایج ترین روش درمانی است. آنها می توانند از طریق یک برش کوچک جراحی باز یا جراحی کم تهاجمی داشته باشند.

درد کشاله ران چپ در زنان در حاملگی

کیست های تخمدان

کیست تخمدان کیسه های پر از مایعی است که روی تخمدان رشد می کند. طبق دفتر بهداشت زنان (OWH) ، کیست تخمدان شایع است و اغلب در طی تخمک گذاری تشکیل می شود. کیست های تخمدان می توانند مسائل مختلفی از جمله درد در لگن و درد در هنگام رابطه جنسی ایجاد کنند.

درمان 

برای کیست های کوچکتر ، پزشک ممکن است به افراد پیشنهاد کند که از داروهای ضد درد استفاده کنند یا از هورمون کنترل بارداری استفاده کنند. در بعضی موارد ، ممکن است جراحی برای برداشتن کیست لازم باشد.
OWH فقط حدود 5-10٪ کیست ها به جراحی نیاز دارند. از این کیست ها ، حدود 13-21٪ سرطانی هستند.

بزرگ شدن غدد لنفاوی

گره های لنفاوی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند. آنها به جمع آوری ویروس ها و باکتری ها از بافت های مختلف بدن کمک می کنند. به همین علت آنها حاوی مواد زائد بدن و همچنین مایعات هستند.
غدد لنفاوی زیادی در ناحیه کشاله ران وجود دارد. غدد لنفاوی ممکن است به دلیل سرطان متورم شوند ، اما در بسیاری از موارد ، تورم ناشی از آسیب ، عفونت یا بیماری است.

درمان 

اگر فردی غدد لنفاوی بزرگی داشته باشد ، ممکن است کمی درد یا فشار در گردن ، کشاله ران یا زیر بغل خود احساس کند. علت اصلی تورم ، نوع درمان را تعیین می کند.

در دوران حاملگی

علائم بارداری می تواند شامل درد در کشاله ران باشد. در بسیاری از موارد ، دلیل بروز درد در رباط گرد (round ligament) است. درد در این رباط زمانی اتفاق می افتد که رباط های اطراف رحم کشیده یا ضعیف شوند. این امر اغلب با بزرگ شدن رحم در سه ماهه دوم و سوم بارداری اتفاق می افتد.
کشش و انقباض این رباط ها می تواند منجر به گرفتگی و همچنین دردی شود که ممکن است حاد باشد و باعث احساس کشش شود.

درمان

فرد ممکن است با حمام گرم یا خوابیدن به پهلو و بالش بین پاها درد را تسکین دهد. آنها همچنین می توانند استامینوفن OTC مصرف کنند ، اما بهتر است قبل از انجام این کار با پزشک یا ماما صحبت کنند.
اگر فرد علاوه بر درد در کشاله ران ، کمر درد ، تب ، لرز یا علائم دیگری را تجربه کند ، باید با یک متخصص بهداشت نیز صحبت کند.

هنگام راه رفتن

اگر هنگام راه رفتن ، دویدن یا انجام فعالیت های دیگر که در قسمت تحتانی بدن قرار دارد ، درد در کشاله ران رخ دهد ، احتمالاً یک یا چند عضله یا تاندون هایی که در لگن قرار دارند را کشیده شده است. 
درمان کشیدگی عضلات می تواند شامل یخ ، استراحت ، کمپرس ، تمرینات خانگی و فیزیوتراپی باشد.

درمان در منزل : درمان های خانگی بسته به علت درد می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد ، استراحت از فعالیت بیشتر می تواند کمک کند. فرد اغلب می تواند با داروهای تسکین دهنده درد ، استراحت و کمپرس درد را درمان کند.
اگر فردی در ناحیه کشاله ران خود دردی احساس کرد که نمی تواند توضیح دهد ، باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک می تواند فرد را معاینه کند و به تعیین و درمان علت کمک کند.

حرف آخر

درد کشاله ران در سمت چپ اغلب جای نگرانی نیست . علل شایع شامل کشیدگی عضله ، شکستگی استخوان لگن یا سنگ کلیه است. از علل دیگر می توان به عفونت ادراری ، کیست تخمدان ، بزرگ شدن غدد لنفاوی و بارداری اشاره کرد. علت درد گزینه های درمان را تعیین می کند. درد کشاله ران سمت چپ اغلب به دلیل کشیدگی یا عفونت های جزئی است. در بسیاری از موارد ، فرد می تواند درد را در خانه با داروهای OTC ، استراحت و کمپرس درمان کند. فرد باید با پزشک خود در مورد درد غیر قابل توضیح یا مداوم صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *