آیا کرم دور چشم باعث میلیا می شود؟

دانه های کوچک سفید یا زرد رنگی که معمولاً در اطراف چشم دیده می شوند، میلیا نام دارند. اگرچه میلیا از نظر ظاهری شبیه جوش سرسفید است، اما علت بروز و ساختار متفاوتی دارد. اگر تا به حال میلیا را در اطراف چشمان خود دیده باشید، ممکن است به کرم دور چشم خود شک کرده باشید.

اما آیا کرم های دور چشم می توانند باعث میلیا شوند؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤال را بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

کرم دور چشم و میلیا

چه چیزی باعث ایجاد میلیا می شود؟

برخلاف جوش ها که ترکیبی از چربی، باکتری و سلول های مرده هستند، میلیا در اثر رشد کراتین و تجمع سلول های مرده پوست به وجود می آید.

برخی از دلایل رایج تشکیل میلیا عبارت اند از:

  • ژنتیک
  • آسیب ناشی از نور خورشید
  • آسیب های پوستی ناشی از بثورات، ساییدگی یا موارد دیگر
  • مرطوب کننده های سنگین و مسدود کننده منافذ

بنابراین، اگرچه میلیا می تواند دلایل متعددی داشته باشد، اما کرم های دور چشم سنگین و چرب نیز می توانند باعث آن شوند. کرم‌ های سنگین برای حفظ رطوبت عالی هستند؛ اما این کار را با ایجاد یک لایه اضافی روی پوست انجام می ‌دهند. این اتفاق می تواند مانع از فرآیند لایه برداری طبیعی پوست شود و میلیا ایجاد کند.

اگر کرم دور چشمی که استفاده می کنید حاوی روغن های معدنی، موم زنبور عسل، موم گیاهی (کارنائوبا)، لانولین، وازلین، اسکوالن و دایمتیکون است، احتمال اینکه میلیا ایجاد کند بیشتر خواهد بود.

همچنین استفاده از یک کرم دور چشم سنگین در درازمدت، می تواند در پوست پلک پایینی تجمع کند و باعث پف‌ کردگی مزمن شود. این اتفاق حتی می تواند پلک پایینی را برای همیشه سنگین تر کند. که در پی آن، پلک بالایی نیز شکل اصلی خود را از دست خواهد داد. راه حل رفع این مشکل، مراجعه به جراح پلاستیک است.

ضخامت بیش از حد کرم دور چشم نیز می تواند منافذ پوست اطراف چشم را مسدود کند. ضخامت تنها به معنای سنگین و چرب بودن کرم نیست؛ بلکه استفاده بیش از حد از کرم های سبک نیز می تواند باعث میلیا شود. اگر از کرم دور چشم زیاد استفاده کنید و به درستی پاکسازی یا لایه‌ برداری انجام ندهید، منافذ پوست ممکن است مسدود شوند و کراتین ایجاد کنند. این اتفاق منجر به تشکیل میلیا خواهد شد.

میلیا معمولاً به خودی خود از بین نمی رود و فقط باید توسط یک متخصص پوست با تجربه، خارج شود.

آیا باید استفاده از کرم دور چشم را کنار بگذاریم؟

پاسخ این سؤال منفی است. راهی وجود دارد که می توانید از مزایای کرم دور چشم استفاده کنید؛ بدون اینکه به پوست حساس ناحیه اطراف چشم آسیب برسد.

کافی است از کرم های دور چشمی استفاده کنید که بافت سبک و ژل مانند دارند و بر پایه آب تولید شده اند؛ نه بر پایه چربی. سرم دور چشم نیز می تواند گزینه مناسبی باشد. می توانید دو بار در روز و به مقدار مناسب، از کرم دور چشم استفاده کنید.

برگرفته از: adorebeauty

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *