خواص کالاندولا | این 8 خاصیت کالاندولا شما را شگفت زده می کند!

کالاندولا یا گل همیشه بهار یکی از گیاهان دارویی محبوب است. معمولاً از این گیاه به صورت پماد، کرم یا روغن استفاده می‌شود. بهترین راه برای بهره‌مند شدن از خواص کالاندولا استفاده از روغن آن است؛ که برای تهیه کرم و پماد نیز به کار می‌رود.

روغن گل همیشه بهار خاصیت ضد قارچی، ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که می‌تواند باعث بهبود زخم‌ها، تسکین اگزما، برطرف کردن سوختگی و تسکین التهابات پوستی ناشی از پوشک شود. همچنین به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما خواص جادویی این روغن به همین موارد منتهی نمی‌شود!

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی دقیق‌تر خواص کالاندولا یا گل همیشه بهار می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

خواص روغن، کرم و پماد کالاندولا

خواص کالاندولا چیست؟

روغن کالاندولا یا گل همیشه بهار، با تزریق عصاره گل در یک روغن حامل ساخته می‌شود. از این روغن می‌توان به تنهایی یا برای تهیه پماد یا کرم استفاده کرد. اما کالاندولا چه خواصی دارد؟

ضد آفتاب

روغن، پماد و کرم گل همیشه بهار می‌تواند گزینه‌ای برای محافظت از پوست در برابر آفتاب باشد. یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2012 نشان داد که روغن کالاندولا دارای قدرت SPF است. SPF همان ماده ضد آفتابی است که در انواع کرم‌ها و اسپری‌های ضد آفتاب به کار می‌رود.

با این حال، هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان خاصیت ضد آفتابی کالاندولا وجود دارد. از این رو، نباید آن را جایگزین کرم‌های ضد آفتاب روزانه کنید.

بهبود زخم‌

روغن گل همیشه بهار قادر است بهبود زخم را تسریع کند. تحقیقاتی که در سال 2013 انجام شد، نشان داد که استفاده از پماد آلوئه ورا یا گل همیشه بهار به همراه سایر مراقبت‌ها و رعایت بهداشت زخم، باعث بهبودی سریع‌تر زخم‌ها می‌شود.

در این مطالعه، زنانی که هر هشت ساعت و به مدت پنج روز از پماد آلوئه ورا یا کالاندولا استفاده می‌کردند دچار بهبود در علائمی مانند قرمزی، تورم و کبودی می‌شدند.

درمان آکنه

برخی افراد از روغن کالاندولا برای درمان آکنه استفاده می‌کنند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره گل همیشه بهار می‌تواند در درمان و پیشگیری از آکنه ولگاریس مفید باشد؛ اما برای تأیید قطعی این موضوع همچنان مطالعات بیشتری لازم است.

می‌توانید از شوینده‌ها و فیس واش‌های حاوی روغن کالاندولا استفاده کنید. یا به جای آن کرم، روغن یا پماد گل همیشه بهار را روی نواحی جوش‌دار پوست خود بمالید. همچنین می‌توانید هفته‌ای یک بار با روغن کالاندولا ماسک صورت درست کرده و روی پوست خود قرار دهید.

تسکین اگزما

بعضی افراد از روغن گل همیشه بهار برای درمان اگزما استفاده می‌کنند. یک مطالعه نشان داد که کالاندولا می‌تواند به تسکین درد ناشی از درماتیت در افرادی که تحت پرتو درمانی سرطان سینه قرار دارند، کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات کامل این موضوع لازم است.

از بین بردن التهاب پوستی ناشی از پوشک

یکی دیگر از خواص کالاندولا این است که می‌تواند به از بین بردن التهاب پوستی ناشی از پوشک کمک کند. یک مطالعه کوچک در سال 2012 نشان داد که اگرچه آلوئه ورا در درمان بثورات پوستی ناشی از پوشک مؤثر است، اما پماد کالاندولا بسیار مفیدتر و مؤثرتر عمل می‌کند.

برای تسکین التهاب پوستی ناشی از پوشک می‌توانید مقدار کمی روغن گل همیشه بهار یا کرم کالاندولا را چند بار در روز روی ناحیه آسیب دیده بمالید. می‌توانید از آلوئه ورا و کالاندولا در کنار هم کمک بگیرید.

تسکین پسوریازیس

خواص تسکین دهندگی و ترمیم کنندگی روغن کالاندولا می‌تواند آن را به درمان خوبی برا پسوریازیس تبدیل کند. کافی است روغن گل همیشه بهار را روزی چند بار روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

مرطوب و سفت کردن پوست

روغن کالاندولا قادر است سلامت و ظاهر کلی پوست را بهبود بخشد. یک پژوهش نشان داد که کرم حاوی عصاره گل همیشه بهار می‌تواند باعث افزایش رطوبت و استحکام پوست شود؛ اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. می‌توانید روزی دو بار روغن یا کرم گل همیشه بهار را بر روی پوست خود استفاده کنید.

جلوگیری از عفونت

سال‌های سال است که گل همیشه بهار برای درمان انواع عفونت و قارچ استفاده شده است. این گیاه حاوی فلاونوئیدهایی است که با باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و دیگر مهاجمان خارجی مقابله می‌کنند. از این رو، می‌توان از روغن کالاندولا برای پیشگیری از عفونت کردن زخم‌ها استفاده کرد.

 برخی افراد از روغن و کرم کالاندولا برای درمان عفونت قارچی واژن نیز استفاده می‌کنند. اگرچه این گیاه ضدعفونی کننده و ضد قارچ است؛ اما هنوز اثبات نشده است که استفاده از آن برای عفونت واژن مفید است یا مضر.

نکته مهم: برای اطمینان از حساسیت نداشتن به روغن، کرم یا پماد کالاندولا توصیه می‌شود تست حساسیت انجام دهید. کافی است مقدار کمی از محصول را روی بخش کوچکی از پوست بدن مانند مچ دست خود بمالید. سپس 24 تا 48 ساعت صبر کنید. اگر بعد از آن بازه زمانی سوزش، خارش، قرمزی، التهاب یا هرگونه علائم تحریک مشاهده کردید، نباید از محصول استفاده کنید.

کلام آخر

افراد زیادی از کالاندولا یا گل همیشه بهار برای رفع مشکلات پوستی استفاده می‌کنند. اما لازم است بدانید که هنوز تحقیقات زیادی در مورد خواص کالاندولا وجود ندارد. اگر می‌خواهید آن را امتحان کنید، توجه داشته باشید که محصولی که خریداری می‌کنید حاوی مواد طبیعی و فاقد مواد شیمیایی و نگهدارنده باشد. بعلاوه، قبل از استفاده از کالاندولا حتماً تست حساسیت پوستی انجام دهید.

منبع: healthline

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.