فواید تای چی برای سلامتی چیست؟

تای چی یک ورزش رزمی غیررقابتی است که به دلیل فواید سلامتی اش شناخته می شود. این ترکیب ورزش ملایم و کشش با ذهن آگاهی است.تحقیقات نتایج متفاوتی را ایجاد کرده است اما به نظر می رسد که تای چی می تواند کنترل تعادل ، تناسب اندام و انعطاف پذیری منبع اطمینان را بهبود بخشد. این فعالیت همچنین ممکن است خطر افتادن در افراد مسن را کاهش دهد. تای چی همچنین در برخی موارد باعث کاهش درد و علائم افسردگی می شود.
این هنر رزمی یک سنت باستانی چینی است که طی قرن ها تکامل یافته است. برخی از افراد برای کاهش استرس و اضطراب از تای چی استفاده می کنند. برخی دیگر بر این باورند که باعث ایجاد آرامش و آرامش درونی می شود. مردم معمولاً آن را برای افراد در هر سنی بی خطر می دانند زیرا فشار زیادی به عضلات و مفاصل وارد نمی کند.

فواید تای چی

فواید تای چی

تحقیقات مختلف نشان می دهد تای چی مزایا زیادی را برای افراد دارای و بدون بیماری مزمن دارد. این مزایا شامل موارد زیر است:

 • بهبود تعادل 
 • بهبود درد و عملکرد مغز
 • بهبود کیفیت خواب
 • تقویت سیستم ایمنی 

کاهش افتادن و افزایش تعادل

از مزایای تای چی میتوان به جلوگیری از افتادن در افراد مسن اشاره کرد. انواع اقدامات برای جلوگیری از افتادن در افراد مسن بررسی شد که در بین آنها تای چی می تواند خطر زمین خوردن را کاهش دهد. همچنین تای چی چوان میتواند به بهبود کنترل تعادل و انعطاف پذیری کمک کند. 
مطالعه ای در افراد مسن مبتلا به بیماری پارکینسون نشان داد که تای چی بیشتر به تمرینات مقاومتی یا کشش منظم میپردازد تا مشکلات تعادل درمان شود.

درد مزمن

تای چی می تواند به طور قابل توجهی بر درد مزمن افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند آرتروز زانو و فیبرومیالژیا تأثیر بگذارد. یک دوره 12 هفته ای تای چی می تواند سفتی و علائم درد آرتروز زانو را بهبود بخشد و عملکرد بدنی را بهبود بخشد. همچنین تای چی می تواند به بهبود عملکرد بدنی در مبتلایان به آرتروز زانو کمک کند. همچنین ورزش به تسکین کوتاه مدت آرتروز زانو کمک می کند.
همچنین تای چی بهتر از آموزش سلامتی و کشش برای تنظیم منظم الگوی خواب و درمان علائم درد و خستگی در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا است. مطالعه ای نشان داد که ترکیب تای چی با مدیتیشن می تواند علائم فیبرومیالژیا و مشکلات عملکردی را بهبود بخشد.

نارسایی مزمن قلب

برخی تای چی را ابزار مدیریتی موثر برای افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلب معرفی می کنند. با این حال ، شواهد موجود این نتیجه را تأیید نمی کند. تای چی برای مناطق مختلف سلامت قلب و عروق مانند فشار خون و ضربان قلب مفید است. از فواید تای چی به طور قابل توجهی اکسیژن بدن را بهبود می بخشد.

فواید تای چی برای سلامتی

سلامت روان و عملکرد شناختی

تای چی یک ورزش رزمی آرام و روان است که با مدیتیشن و عملکرد روانشناختی ارتباط دارد. در حالی که تای چی یک فعالیت ملایم و بت فعالیت بدنی نسبتا کم است ، افراد باید قبل از شروع هر نوع ورزش از پزشک مشاوره بگیرند. این به ویژه در مورد کسانی که:

انواع تای چی

پنج سبک مختلف تای چی وجود دارد که مربوط به دوره های مختلف تاریخ است. هر یک از آنها یک سری روشها و اصول ، اصل و نسب و تاریخ مبدا دارند: 

 • سبک چن ، که مدتی بین سالهای 1528 و 1587 آغاز شد
 • سبک یانگ ، که مدتی بین سالهای 1799 و 1872 آغاز شد
 • سبک وو یا وو هائو ، که مدتی بین 1812 و 1880 آغاز شد
 • سبک وو ، که مدتی بین 1870 و 1942 آغاز شد
 • سبک خورشید ، که مدتی بین 1861 و 1932 آغاز شد

افرادی که یک دوره تای چی را در نظر می گیرند باید با یک مربی باتجربه در مورد اینکه کدام سبک را تمرین می کنند و آیا مزایای مورد انتظار آنها برآورده میشود یا خیر صحبت میکنند.

خلاصه

تای چی یک ورزش رزمی کم تحرک و غیررقابتی است که به علت مزایای بالقوه سلامتی آن شناخته شده است. محققان مطالعات زیادی را در مورد این ورزش رزمی انجام داده اند تا فواید آن را برای سلامتی درک کنند. برخی مطالعات نشان می دهد تای چی می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد ، استرس و افسردگی را کاهش دهد و درد مزمن را کاهش دهد. افرادی که مایل به تمرین تای چی هستند باید در صورت امکان ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *