اسکراب بدن چیست و چگونه پوست را نرم و روشن می کند؟

پوست بدن نیز درست مانند صورت، به لایه برداری نیاز دارد تا نرم، صاف و روشن بماند. اگر تاکنون برای مراقبت از بدن خود فقط به استفاده از لیف و شامپو بدن بسنده کرده اید، وقت آن است که در این روند یک تغییر کوچک اما به شدت مؤثر ایجاد کنید. اسکراب بدن محصولی برای لایه برداری پوست است که می تواند ظاهر پوستتان را دگرگون کند.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با خواص و فواید اسکراب بدن آشنا می شویم و روش استفاده از آن را می آموزیم. با ما همراه باشید.

اسکراب بدن چیست

فواید اسکراب بدن چیست؟

پوست انسان یک فرآیند طبیعی به نام «گردش سلول» دارد. اتفاقی که در این چرخه ثابت می افتد این است که سلول های مرده، مسن و آسیب دیده بعد از مدتی ریزش پیدا می کنند و سلول های پوستی جوان و سالم جای آن ها را می گیرند. این روند به عوامل مختلفی از جمله سن، نوع پوست، محیط زندگی و محصولات مراقبت از پوستی که استفاده می کنید بستگی دارد.

با این حال، فرایند گردش سلول 100 درصد کامل نیست و می تواند منجر به تجمع سلول های مرده در سطح پوست شود. تجمع سلول های مرده روی سطح پوست باعث تیرگی و زبر شدن پوست شده و حتی ممکن است بروز جوش را در پی داشته باشد. اینجاست که اسکراب بدن به کمک شما می آید! اسکراب سلول های مرده پوست را از بین می برد و مزایای زیادی را به همراه دارد. از جمله:

 • اسکراب به پوست اجازه می دهد تا محصولاتی مانند مرطوب کننده را بهتر جذب کند. تا زمانی که سلول های مرده روی پوست جمع شده باشند، محصولات پوستی راهی برای نفوذ کامل به پوست پیدا نمی کنند. این اتفاق باعث کاهش یافتن اثر محصول خواهد شد. در حالی که استفاده از اسکراب سطح پوست را پاکسازی کرده و موانع جذب محصولات پوستی را از راه بر می دارد. در نتیجه، از مصرف محصولات مراقبت از پوست نتیجه بهتری خواهید گرفت.
 • اسکراب منافذ پوست را کوچک می کند و مانع از رشد موهای زیر پوستی می شود. این امر می تواند در کنترل ترشح چربی و کاهش جوش نیز مؤثر باشد.
 • اسکراب پوست را صاف، روشن و نرم می کند. اگر سلول های مرده به خوبی از روی پوست پاکسازی نشوند، پوست دارای ظاهری تیره و کدر و همچنین پوسته پوسته خواهد شد. به همین دلیل است که اسکراب با لایه برداری پوست می تواند آن را صاف، نرم و روشن کند.

بهره مند شدن از این فواید مشروط بر آن است که روش درست استفاده از اسکراب را بدانید. در بخش بعدی، با نحوه لایه برداری بدن با اسکراب آشنا خواهیم شد.

چگونه و چه زمانی از اسکراب بدن استفاده کنیم؟

استفاده از اسکراب بدن نسبتاً ساده است. کافی است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 1. پوست خود را با آب ولرم بشویید.
 2. اسکراب را با نوک انگشتان خود به پوست منتقل کنید.
 3. ذرات اسکراب را روی دست ها و پاها با حرکت دورانی ماساژ دهید.
 4. ناحیه را با استفاده از آب ولرم کاملاً بشویید.
 5. در این مرحله می توانید در صورت تمایل، موهای زائد بدن را اصلاح کنید.
 6. پوست را خشک کنید اما بگذارید کمی مرطوب بماند.
 7. کرم مرطوب کننده یا لوسیون بدن بزنید.

به خاطر داشته باشید که نباید از اسکراب برای مدت طولانی استفاده کرد. نهایتاً 2 دقیقه ماساژ دادن روی پوست کافی خواهد بود. همچنین یادتان باشد که در حین استفاده از اسکراب، فشار زیادی روی پوست اعمال نکنید. این کار ممکن است باعث تحریک پوست یا ایجاد خراش شود. می توانید حداکثر دو بار در هفته از اسکراب استفاده کنید.

آیا استفاده از اسکراب عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی، استفاده از اسکراب بی خطر است. اما استفاده بیش از حد از آن می تواند منجر به تحریک و خشک شدن پوست شود. بنابراین، توصیه می شود حداکثر دو بار در هفته پوست خود را با اسکراب لایه برداری کنید. همچنین بلافاصله بعد از لایه برداری از لوسیون یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود.

مراقبت های بعد از لایه برداری پوست چیست؟

بهتر است برای حفظ سلامت پوست، نکات مراقبتی زیر را بعد از لایه برداری در نظر داشته باشید:

 • آفتاب نگیرید: پوست ممکن است بعد از لایه برداری به آفتاب حساس شود. از این رو، توصیه می شود تا 24 ساعت بعد از استفاده از اسکراب پوست را در برابر نور شدید و مستقیم خورشید حفظ کنید. همچنین اگر در حال حاضر پوستتان دچار آفتاب سوختگی است، لازم است از لایه برداری خودداری کنید.
 • بیش از حد لایه برداری نکنید: اسکراب بدن به خودی خود لایه بردار است؛ بنابراین بعد از استفاده از آن نیازی به لایه برداری بیشتر نیست. این کار باعث خشکی و تحریک پوست خواهد شد.
 • وارد سونا نشوید: استفاده از سونا بعد از لایه برداری می تواند باعث تحریک پوست شود؛ بنابراین بهتر است از آن صرف نظر کنید.

در انتها باید گفت که اسکراب بدن تقریباً برای هر نوع پوستی قابل استفاده است. اما به افرادی که پوست حساس دارند توصیه می شود فقط یک بار در هفته لایه برداری انجام دهند. یادتان باشد که همیشه در هنگام لایه برداری ملایمت به خرج دهید و پوست را بیش از حد با اسکراب ماساژ ندهید.

منبع: healthline

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.