مصرف الکل و کلسترول : تأثیرات منفی که بر سلامت میگذارد!

الکل به تنهایی فاقد کلسترول است. اما از آنجا که الکل از طریق کبد فرد فیلتر می شود ، نوشیدن زیاد آن می تواند تأثیر منفی بر میزان کلسترول و سلامت قلب داشته باشد. در این مقاله ارتباط بین الکل و کلسترول ، مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

مصرف الکل و کلسترول

الکل و کلسترول

الکل

الکل که در شراب ، آبجو و غیره وجود دارد. اگرچه الکل حاوی کلسترول نیست ، اما بدن فرد ممکن است در پردازش آن مشکل داشته باشد ، که می تواند منجر به مشکلاتی در سلامتی شود. همچنین ، نوشیدنی های مخلوط – مانند کوکتل – ممکن است مقادیر زیادی قند داشته باشند که می توانند بر سطح کلسترول تأثیر بگذارند. به نوبه خود ، این می تواند یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی باشد.

کلسترول

کلسترول ماده ای است از جنس چربی ومومی شکل که در تمام سلول های بدن وجود دارد و برای ادامه زندگی ماده ای حیاتی و ضروری است و از طریق جریان خون عبور می کند. بدن کلسترول کافی برای تأمین نیازهای خود تولید می کند ، اما ممکن است فرد از طریق غذاهای خاص مانند گوشت قرمز ، صدف ، تخم مرغ و برخی محصولات لبنی کلسترول اضافی غذایی مصرف کند.

انواع کلسترول 

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) : LDL گاهی اوقات به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود زیرا می تواند در بدن جمع شده و ماده ای چسبناک به نام پلاک ایجاد کند. با گذشت زمان ، پلاک ها به داخل رگ ها می چسبند و در شرایطی به نام تصلب شرایین که خون قادر به جریان آزاد در اطراف بدن نیست و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) : HDL گاهی اوقات به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود زیرا LDL را از عروق جمع می کند و به کبد برمی گرداند ، آن را تجزیه و از بدن خارج می کند.

انواع الکل و تأثیر آنها بر کلسترول

نوشیدن بیش از حد متوسط ​​شراب ، آبجو یا مشروبات الکلی مانند ودکا ، ویسکی و غیره می تواند بر روی سلامتی فرد تأثیرات مخربی بگذارد ، از جمله باعث افزایش سطح کلسترول می شود. علاوه بر این ، نوع الكلی كه فرد مصرف می كند می تواند تأثیرات متفاوتی بر بدن بگذارد. در بخشهای زیر این انواع و تأثیرات آنها با جزئیات بیشتری بررسی خواهد شد.

شراب

اینکه مصرف کم ​​شراب قرمز فوایدی مربوط به سلامت قلب داشته باشد هنوز اثبات نشده است. اگر چه برخی از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای موجود در شراب می توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند ، اما این ترکیبات در سایر محصولات مانند آب انگور قرمز ، زغال اخته و انگور نیز وجود دارد.

آبجو

آبجو به ویژه بر روی سطح تری گلیسیرید تأثیر منفی دارد. الکل دارویی است که می تواند درارتباط با بدن مقادیر زیادی LDL یا تری گلیسیرید تولید کند. افزایش تری گلیسیرید ممکن است باعث ضخیم شدن رگ های خونی شود و در نتیجه خطر بیماری قلبی یا سکته را افزایش دهد.

مشروبات الکلی و کوکتل

مردم اغلب مشروبات الکلی مانند روم و ودکا را با مایعات حاوی شکر مانند نوشابه ، شربت و آب میوه مخلوط می کنند. نه تنها مشروبات الکلی می توانند سطح تری گلیسیرید را در بدن فرد افزایش دهند ، بلکه قند کالری اضافی را تأمین می کند و می تواند خطر بیماری های قلبی و دیابت را افزایش دهد.

تاثیرات الکل و کلسترول

خطرات مرتبط با الکل و کلسترول

نوشیدن الکل و همچنین افزایش سطح کلسترول ، خطر فشار خون بالا و سرطان های مختلف از جمله سرطان پستان را افزایش می دهد. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، خطرات با مقدار الکل که فرد می نوشد افزایش می یابد. این حتی در شرایطی است که مصرف در سطوح متوسط باشد. برای سلامتی ، افراد باید به طور کلی از الکل اجتناب کنند یا فقط آن را به میزان متوسط ​​بنوشند. این به معنای حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان و حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان است ، طبق دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها برخی از افراد ، مانند افراد باردار ، باید به طور کلی از مصرف الکل اجتناب کنند.

زیاده روی در نوشیدن

نوشیدن زیاد می تواند خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی و نارسایی قلبی را در فرد افزایش دهد. نوشیدن زیاد به معنای این است که مردان در عرض 2 ساعت پنج یا بیشتر نوشیدنی مصرف می کنند و زنان در 2 ساعت چهار نوشیدنی یا بیشتر مصرف می کنند.

سطح کلسترول مطلوب

پزشکان برای بررسی سطح کلسترول از آزمایش خون به نام تابلوی لیپوپروتئین (مشخصات لیپیدی) استفاده می کنند. این آزمون موارد زیر را اندازه گیری می کند:

  • کلسترول تام ، از جمله کلسترول LDL و HDL
  • کلسترول LDL
  • کلسترول HDL
  • کلسترول غیر HDL 

سطح کلسترول مطلوب فرد ، اندازه گیری شده بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) در زیر ، به سن و جنس هر فرد بستگی دارد:    

سن و جنسیتکلسترول کلکلسترول غیر HDLLDLHDL
زیر 19 سال ، زن یا مردزیر 170 میلی گرم در دسی لیترزیر 120 میلی گرم در دسی لیترزیر 100 میلی گرم در دسی لیتربیش از 45 میلی گرم در دسی لیتر
بزرگتر از 20 سال ، مرد125 میلی گرم در دسی لیتر – 200 میلی گرم در دسی لیترزیر 130 میلی گرم در دسی لیترزیر 100 میلی گرم در دسی لیتر40 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر
بزرگتر از 20 سال ، زن125 میلی گرم در دسی لیتر – 200 میلی گرم در دسی لیترزیر 130 میلی گرم در دسی لیترزیر 100 میلی گرم در دسی لیتر50 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

سطح کلسترول بالا هیچ علامتی ایجاد نمی کند ، بنابراین تشخیص به نتایج آزمایش مشخصات چربی بستگی دارد. بیشتر بزرگسالان باید هر 4–6 سال یکبار آزمایش لیپید را انجام دهند. بزرگسالانی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی هستند ، که قبلاً سطح کلسترول آنها بالا بود یا در حال حاضر تحت درمان سطح کلسترول بالا هستند ، باید تحت بررسی های مکرر قرار گیرند. اگر فردی نگران میزان الکل خود است یا برای قطع الکل نیاز به کمک دارد ، باید با پزشک خود صحبت کند. آنها ممکن است داروهایی را پیشنهاد دهند یا به گروه پشتیبانی یا مشاور متخصص ارجاع دهند.

خلاصه

اگرچه الکل فاقد کلسترول است ، اما مصرف آن می تواند تأثیر منفی بر سطح کلسترول داشته باشد. این به این دلیل است که بدن الکل را به تری گلیسیرید تجزیه می کند که می تواند سطح LDL یا کلسترول بد را افزایش دهد. محتوای قند در نوشیدنی های الکلی نیز می تواند منجر به افزایش سطح کلسترول شود. بزرگسالان باید هر چند سال یکبار سطح کلسترول خود را توسط پزشک بررسی کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.