آیا آلودگی هوا می تواند بر نتایج بارداری تأثیر بگذارد؟

آلودگی هوا می تواند بر بارداری تأثیر منفی بگذارد و احتمالاً منجر به تولد زودرس ، وزن کم هنگام تولد ، تولد نوزاد مرده یا ناهنجاری های مادرزادی شود.  افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند یا در معرض آلودگی هوای داخل خانه از سموم مانند دود سیگار هستند ، نتایج منفی بارداری بیشتری دارند.

در این مقاله  درباره این که چگونه آلودگی هوا می تواند بر بارداری تأثیر منفی بگذارد و همچنین چگونگی کاهش اثرات آلودگی بیشتر بدانید.

آلودگی هوا و نتایج بارداری

اثرات احتمالی آلودگی هوا بر بارداری

آلودگی هوا می تواند بر سلامت فرد باردار و نوزاد در حال رشد تأثیر بگذارد. آلودگی های موجود در هوا می توانند از جفت عبور کرده و بر سلامت جفت تأثیر گذاشته و رشد کودک را مختل کنند. اثرات خاص آلودگی هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 • هنگام رشد کودک در معرض آلاینده قرار می گیرد
 • چه مدت در معرض قرار گرفتن طول می کشد ، و چه مقدار آلودگی وجود دارد
 • آلاینده خاص

عوامل دیگر ممکن است با آلودگی در ارتباط باشند تا خطر را کاهش یا افزایش دهند. بیشتر تحقیقات نشان می دهد گروه هایی که در برابر ناهنجاری های مادرزادی آسیب پذیرتر هستند در مناطق آلوده بیشتر زندگی می کنند. برای والدین با درآمد پایین یا کسانی که از گروه های اقلیت هستند ، سایر عوامل خطر – مانند عدم دسترسی به غذای با کیفیت ، مراقبت های خوب قبل از تولد – ممکن است اثرات آلودگی هوا را تشدید کند.

آلودگی هوا اشکال مختلفی دارد و می تواند در محیط داخلی یا خارجی باشد. برخی از انواع آلودگی هوا عبارتند از:

 • آلودگی هوا در فضای باز از مه و  دود
 • آلودگی داخل و خارج از آتش و دود ، از جمله دود تنباکو
 • خطرات شغلی ، مانند کار در فضای باز ، کار با مواد شیمیایی سمی ، کار با حیوانات و کار در مناطق صنعتی
 • مواد شیمیایی خانگی
 • مواد شیمیایی خطرناک ، مانند برخی از مواد تمیز کننده و رنگ
 • مواد آلرژی زا ، مانند کپک

آلودگی هوا و نتایج بارداری

محققان هنوز همه اثرات آلودگی هوا را شناسایی نکرده اند. همچنین ، پزشکان نمی دانند که چرا آلودگی هوا به برخی از حاملگی ها آسیب می رساند اما برخی دیگر از این موارد آسیب نمی زند.هیچ راهی برای پیش بینی اینکه چه کسی نتایج منفی بارداری را تجربه خواهد کرد وجود ندارد ، اگرچه متخصصان در حال حاضر معتقدند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر را افزایش می دهد. برخی از اثرات احتمالی آلودگی هوا در دوران بارداری عبارتند از:

زایمان زودرس

افراد بارداری که در مناطق آلوده زندگی می کنند ممکن است زایمان زودرس را تجربه کنند. زایمان زودرس خطر سایر مشکلات را افزایش می دهد ، از جمله وزن کم هنگام تولد ، ریه های رشد نکرده در کودک و مرگ کودک در هنگام تولد یا اندکی پس از آن.

یک مطالعه در سال 2019 اثرات آلاینده های رایج مانند ازن ، دی اکسید گوگرد ، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن را ارزیابی کرد. و مشخص شد که بین آلودگی هوا و زایمان زودرس ارتباط وجود دارد. این خطر در حاملگی بعدی بیشترین بود. افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند ممکن است به سادگی در معرض خطر بیشتری از عوامل خطر دیگر برای زایمان زودرس ، قرار داشته باشند.

مرده زایی

تولد نوزاد به مرگ نوزاد در اواخر بارداری ، پس از 20 هفته اشاره دارد. یک مطالعه در سال 2018 ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و مرده زایی را نشان داد. این خطر در سه ماهه سوم بارداری بیشتر بود.

وزن کم هنگام تولد

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است رشد کودک را مختل کرده و باعث شود که کودک به طور غیرمعمول کم وزن متولد شود. همچنین می تواند باعث زایمان زودرس شود ، در نتیجه نوزادان بسیار کم وزن با بدن و ریه های رشد نکرده وجود دارند.

وزن کم هنگام تولد یک عامل خطر برای تأخیر در رشد ، مشکلات متعدد سلامتی و مرگ پس از تولد است. یک تجزیه و تحلیل در سال 2013 از 14 مطالعه در سطح جمعیت نشان داد که شیوع بالاتر برخی از آلاینده ها مانند دی اکسید نیتروژن ، با خطر وزن کم هنگام تولد ارتباط دارد. این مطالعات اثبات نمی کند که آلودگی باعث وزن کم هنگام تولد می شود ، اما ارتباط بالقوه ای بین این دو ایجاد می کند.

جلوگیری از تاثیر آلودگی هوا در بارداری

سلامت مادر

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با خطر بیشتر عوارض مربوط به بارداری در مادر ارتباط دارد. مطالعه ای در مورد نتایج تولد نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در سه ماهه اول خطر ابتلا به پره اکلامپسی و فشار خون بالا در بارداری را افزایش می دهد. این عوارض می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند و این امر ممکن است زایمان زودرس را ایجاد کند. این یافته ها همچنین از نتایج سایر مطالعات که ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی و وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس ایجاد کرده است ، پشتیبانی می کند.

مسائل مربوط به رشد ریه

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است بر رشد ریه تأثیر بگذارد. در برخی از نوزادان ، این امر به طور غیرمستقیم اتفاق می افتد ، هنگامی که زایمان زودرس باعث تولد نوزادی می شود که ریه های او کاملاً کارایی ندارند. این عامل خطری است برای مرگ پس از تولد نوزاد. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا همچنین با مشکلات تنفسی طولانی مدت مانند آسم و آلرژی مرتبط است.

چگونه می توان از تأثیرات منفی آلودگی هوا جلوگیری کرد؟

افراد معمولاً نمی توانند سطح آلودگی اطراف خانه یا محل کار خود را کنترل کنند. با این وجود ، مواردی وجود دارد که فرد می تواند برای کاهش اثرات هوای آلوده انجام دهد. برای مثال:

 • هنگامی که کیفیت هوا بسیار خطرناک است ، مانند آتش سوزی یا آلودگی شدید هوا ، به یک منطقه امن منتقل شوید.
 • برای جلوگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن یک ردیاب مونوکسیدکربن نصب کنید.
 • هنگام استفاده از محصولات تمیز کننده یا رنگ ، از روکش صورت استفاده کنید.
 • در داخل خانه سیگار نکشید و اجازه ندهید شخص دیگری این کار را انجام دهد. از افرادی که سیگار می کشند بخواهید قبل از ورود به خانه لباس خود را عوض کنند.
 • برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه ، یک فیلتر با کارایی بالا نصب کنید.
 • در زمان های بسیار آلوده از بیرون رفتن خودداری کنید. بیشتر ایستگاه های هواشناسی محلی از کیفیت روزانه هوا به ویژه در مناطق آلوده گزارش می دهند.
 • در مورد سایر نکات برای کاهش خطر کلی عوارض بارداری مربوط به آلودگی هوا با یک متخصص پزشکی صحبت کنید.

خلاصه

آلودگی هوا هم برای شخص باردار و هم برای نوزادی که حمل می کنند یک خطر جدی برای سلامتی است. افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند ، با افرادی که سیگار می کشند و یا نگران آلودگی هوا هستند زندگی می کنند می توانند این نگرانی ها را با پزشک یا ماما در میان بگذارند. استراتژی های محافظتی ساده – مانند ماندن در خانه در حد امکان ، پوشیدن صورت در فضای باز و استفاده از فیلترهای هوا با کیفیت – ممکن است اثرات مضر آلودگی هوا بر بارداری را کاهش دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *