عفونت سینه چه مسائلی را برای فرد ایجاد می‌کند؟!

عفونت سینه زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها به سینه حمله می‌کنند و در نتیجه التهاب ایجاد می‌شود. به این بیماری ورم پستان می‌گویند. اگرچه ورم پستان اغلب با شیردهی همراه است، افرادی که شیردهی ندارند نیز ممکن است به عفونت سینه مبتلا شوند. این مقاله عفونت‌ سینه را با جزئیات بیشتری از جمله علائم، عوامل خطر و گزینه‌های درمانی بررسی می‌کند.

عفونت سینه

علائم عفونت سینه

در برخی موارد، فرد مبتلا به عفونت سینه ممکن است به علت یک ضایعه عفونی در سطح سینه باشد. علاوه بر این، عفونت سینه می‌تواند باعث ایجاد درد در عمق سینه شود. سایر علائم عفونت سینه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زمانی که سینه را لمس می‌کنید گرم است
 • تب
 • علائم شبیه آنفولانزا، از جمله بدن درد و احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • زخم‌های نوک سینه یا سینه که خوب نمی‌شوند.
 • برخی از افراد ممکن است زخم هایی روی پوست خود ایجاد کنند که ممکن است چرک یا خون نشت کند.

انواع عفونت سینه و علل آن

ماستیت یک نوع شایع عفونت پستان است. این امر به ویژه در دوران شیردهی شایع است زیرا نوک سینه‌ها ممکن است ترک بخورند و به باکتری‌ها اجازه ورود به سینه را بدهند. مجرای شیر نیز می‌تواند به دلیل تخلیه ناقص سینه یا فشار بیش از حد روی سینه مسدود شود. مسدود شدن مجاری شیر به باکتری‌ها اجازه تکثیر می دهد که می‌تواند منجر به عفونت شود.

انواع مختلفی از عفونت سینه وجود دارد، از جمله:

 • عفونت مرکزی یا ساب آرئولار: این زمانی اتفاق می‌افتد که مجاری شیر عفونی یا ملتهب شوند. به احتمال زیاد در افرادی که سیگار می‌کشند ایجاد می‌شود. این می‌تواند باعث تغییرات نوک سینه، مانند جمع شدن نوک پستان یا ترشح غیر معمول شود.
 • ورم پستان لوبولار گرانولوماتوز: این امر باعث ایجاد توده دردناک اما غیر سرطانی در پستان می‌شود.
 • عفونت محیطی و غیر شیرده: این نوع عفونت اغلب منجر به التهاب یا آبسه قابل مشاهده در سینه می‌شود. معمولاً در افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که سیگار می‌کشند رخ می‌دهد.
 • سلولیت: این یک عفونت پوستی است که بیشتر در افراد دارای سینه‌های بزرگ یا کسانی که سابقه جراحی سینه یا رادیوتراپی دارند شایع است. می‌تواند باعث ایجاد بثورات شود که در صورت عدم درمان به سرعت گسترش می‌یابد.
 • کارسینوم التهابی: این سرطان نادر است و تنها 1 تا 5 درصد از کل سرطان‌ سینه تشخیص داده شده را تشکیل می‌دهد. این می‌تواند باعث تورم و تغییر رنگ سینه شود و گاهی اوقات پوست مانند پوست پرتقال فرورفته به نظر می‌رسد. از آنجایی که این سرطان بسیار تهاجمی است، فردی که علائمی دارد باید با پزشک تماس بگیرد.
درمان عفونت پستان

تشخیص عفونت

برای تشخیص، پزشک باید در مورد علائم فرد بداند. آنها ممکن است بپرسند که آیا فردی در حال شیردهی است، سابقه ضربه به سینه دارد یا جراحی یا درمان روی پستان انجام داده است. علاوه بر این، ممکن است بپرسند که آیا فرد تب، لرز یا خستگی دارد یا خیر. همچنین ممکن است فرد به معاینه فیزیکی سینه و نوک سینه نیاز داشته باشد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک سواب از ترشحات سینه بگیرد. آنها می‌توانند این را برای آزمایش هایی برای تعیین نوع باکتری در حال رشد در سینه ارسال کنند. دانستن نوع باکتری می‌تواند به پزشک در تجویز داروی مناسب کمک کند.

بسته به علائم فرد، پزشک ممکن است آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

ماموگرام: این آزمایش از اشعه ایکس با دوز پایین برای بررسی سرطان سینه و سایر تغییرات در بافت استفاده می‌کند.

اولتراسوند: سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند و تصویر کامپیوتری از بافت پستان می‌سازد. این می تواند تغییرات سینه مانند کیست‌های پر از مایع را نشان دهد که در ماموگرافی به سختی قابل مشاهده است.

بیوپسی پستان: روش بیوپسی با نمونه کوچکی از بافت پستان را با استفاده از سوزن یا جراحی جزئی می‌گیرد، سپس آن را برای بررسی در آزمایشگاه ارسال می‌کند.

مهم است که توجه داشته باشید که یک پزشک متخصص باید هرگونه عفونت سینه را ارزیابی کند. معمولاً اگر فردی در حال شیردهی باشد، عفونت ناشی از شیردهی است و درمان آن نسبتاً ساده است. با این حال، در افرادی که شیرده نیستند، عفونت ممکن است جدی‌تر باشد. اگر علائمی را تجربه کردند که برطرف نشد، باید با پزشک تماس بگیرند.

درمان عفونت پستان

درمان عفونت پستان اغلب به علت اصلی و شدت علائم بستگی دارد. با این حال، دریافت درمان به موقع برای جلوگیری از عوارض مهم است. اگر باکتری عامل عفونت باشد، پزشک معمولا آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. افراد همیشه باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنند، حتی اگر قبل از تکمیل درمان احساس بهتری داشته باشند.

برخی از افراد مبتلا به عفونت سینه دارای آبسه هستند، یک توده حساس حاوی چرک. پزشک می‌تواند آبسه را تخلیه کند، که باعث کاهش درد می‌شود. آنها احتمالاً سپس برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.

کمپرس گرم می‌تواند به تسکین درد ماستیت کمک کند. افراد همچنین می‌توانند از داروهایی استفاده کنند که ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت و ایبوپروفن برای تسکین درد و التهاب باشد.

آبسه پستان در افراد شیرده بیشتر از افراد غیرشیرده است.

برش و درناژ می‌تواند آبسه سینه را درمان کند. یک پزشک از تیغه چاقوی جراحی برای ایجاد یک سوراخ کوچک در پوست استفاده می‌کند. سپس ممکن است یک زهکشی را به زخم وارد کنند یا آن را برای تخلیه طبیعی باز بگذارند.

با این حال، اگر آبسه کوچک باشد، پزشک ممکن است به جای آن آسپیراسیون سوزنی را انجام دهد. این روش شامل استفاده از یک سوزن برای بیرون کشیدن مواد آلوده است.

درمانهای خانگی عفونت پستان

فرد می‌تواند از انواع درمان‌های خانگی برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی ناشی از عفونت استفاده کند، از جمله:

 • نوشیدن مایعات زیاد
 • پوشیدن لباس‌های گشاد و پرهیز از سوتین‌های تنگ
 • استفاده از کمپرس گرم یا سرد بعد از شیردهی برای کاهش درد

پیشگیری از عفونت و ورم پستان

زمانی که شیر دیگر آزادانه در بدن جریان نداشته باشد، باعث ورم پستان می‌شود. شیر می‌تواند مجاری شیر را مسدود کند و باعث انسداد مجرای شود. ناحیه گرفتگی اغلب ملتهب یا متورم و در لمس حساس به نظر می‌رسد. عدم جریان شیر همچنین می‌تواند یک لکه سفید و زخمی در دهانه نوک پستان ایجاد کند. پزشکان به آن لکه می‌گویند.

پاک کردن مجرای مسدود شده یا برداشتن حباب می‌تواند از ورم پستان جلوگیری کند. یک فرد می‌تواند به آرامی یک لکه را در خانه با کمپرس گرم از بین ببرد یا می‌تواند با پزشک تماس بگیرد. علاوه بر این، موارد زیر ممکن است ناراحتی را کاهش داده و احتمال بازگشت عفونت را به حداقل برساند:

 • ادامه دادن شیردهی یا دوشیدن شیر، مگر اینکه پزشک خلاف آن را بگوید.
 • در هنگام شیردهی ابتدا از سینه آلوده شده را تا جایی که ممکن است خالی کنید!
 • استفاده از کمپرس گرم و مرطوب روی سینه دردناک، به خصوص درست قبل از شیردهی یا دوشیدن شیر.
 • سعی کنید در طول شیردهی موقعیت‌های مختلفی را اتخاذ کنید تا تمام نواحی پستان به طور کامل خالی شوند.
 • در حین شیردهی یا پمپاژ کردن، نواحی سینه را که احساس سفت شدن دارند با فشار ملایم ماساژ دهید.

خلاصه

اگر باکتری وارد سینه شود، می‌تواند باعث عفونت شود و منجر به التهاب دردناک شود. می‌تواند باعث حساسیت، درد و علائمی شبیه آنفولانزا شود. پزشکان معمولا این عفونت‌ها را با آنتی‌بیوتیک درمان می‌کنند. افراد می‌توانند داروهای OTC مصرف کنند و از داروهای خانگی برای مدیریت علائم خود استفاده کنند.
یک فرد می‌تواند شانس ابتلا به ورم پستان خود را در حین شیردهی با شیر دادن یا پمپاژ مکرر کاهش دهد تا اطمینان حاصل شود که شیر وی آزادانه جریان پیدا کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *