8 علت اصلی سفت شدن چربی تزریق شده + راه های جلوگیری 

امروزه افراد زیادی به دلایل مختلفی به سمت تزریق چربی می‌روند. این کار برای زیباسازی صورت و بدن در افراد مختلف انجام می‌شود. تزریق چربی به دلیل تاثیری که دارد، بسیار طرفدار هم دارد. داشتن عوارض کم و نتیجه عالی باعث شده است این روش، بهترین روش برای جوانسازی پوست بدن و صورت تبدیل بشود. به عبارتی می‌توان گفت تزریق چربی یک نوع ترمیم زیبایی است که امروزه استفاده از آن بین مردم رواج یافته است. البته ممکن است در شرایطی این چربی تزریق شده سفت شود. بنابراین شما باید درمان سفت شدن چربی تزریق شده آشنا باشید تا در مواقع بروز مشکل آرامش داشته باشید. سفت شدن چربی تزریق شده به نوع پوست و بدن، عدم توانایی پزشک، سرنگ آلوده و دلایل دیگر بستگی دارد. در ادامه اطلاعات کافی راجع به تزریق چربی سفت شدن چربی و درمان آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

8 علت اصلی سفت شدن چربی تزریق شده

از آن‌جایی که تزریق چربی یک روش کاملاً طبیعی و سالم است، افراد زیادی به سراغ آن می‌روند. این افراد برای جوان‌سازی و از بین بردن چین و چروک از تزریق چربی استفاده می‌کنند. در بعضی از موارد افراد شاهد سفت شدن چربی هستند. باید بدانید که به صورت کلی این روش هیچ خطری ندارد و در این روش از هیچ مواد مصنوعی استفاده نمی‌شود.تنها در بعضی از موارد مشاهده می‌شود که چربی‌ها سفت شده‌اند. شما در این شرایط باید ۱۰ روز صبر کنید. به دلیل این‌که در بیشتر موارد پس از گذشت ۱۰ روز، مشکل سفت شدن چربی حل می‌شود. در صورتی که پس از گذشت ۱۰ روز مشکل سفت شدن چربی حل نشود، مشکل می‌تواند جدی باشد. برای مثال، ممکن است پزشکی که این تزریق را برای شما انجام داده است، از مهارت کافی برخوردار نباشد. شما می‌توانید از یک پزشک متخصص تزریق چربی در شیراز برای این کار کمک بگیرید. یکی از دلایل سفت شدن چربی تزریق شده، استفاده از سرنگ آلوده است. دلیل دیگری که باعث سفت شدن چربی می‌شود، تزریق نادرست و اشتباه است. درمان سفت شدن چربی تزریق شده وجود دارد؛ اما پزشکان باید تمام تلاش خود را کنند تا چربی را به درستی تزریق کنند تا پس از مدتی مشکلی به وجود نیاید. باید بدانید که تزریق اشتباه چربی در بعضی از موارد باعث به وجود آمدن مشکلات طولانی مدت می‌شود. بنابراین، پزشکی که انتخاب می‌کنید بسیار اهمیت دارد.

دلایل گلوله شدن چربی

تزریق چربی به زیر پوست از طریق بدن خود افراد تامین می‌شود. به همین دلیل این روش عوارض زیادی ندارد. پزشکانی که تزریق چربی را انجام می‌دهند، ابتدا آن را از سلول‌های بدن فرد استخراج می‌کنند و پس از خالص‌ سازی، این چربی را آماده انتقال به پوست می‌کنند. در روش تزریق چربی پزشکان گاهی به مشکلاتی مانند سفت شدن و گلوله شدن چربی برخورد می‌کنند. با توجه به پیشرفت علم این روش خطری برای شما ندارد و می‌توانید با مراجعه به پزشک این مشکل را حل کنید. به صورت کلی عوامل تاثیرگذار در گلوله شدن یا سفت شدن چربی عبارتند از:

 • عدم مهارت پزشک در هنگام تزریق چربی
 • وارد کردن فشار به ناحیه‌ای که به تازگی تزریق چربی در آن صورت گرفته است.
 • استفاده بی‌رویه از چربی برای یک ناحیه از پوست و بدن
 • عدم توانایی پزشک در خارج کردن مواد مضر از چربی
 • عدم توانایی پزشک در جداسازی و خالص سازی چربی
 • مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی
 • وجود آب یا دیگر مایعات در زیر پوست افراد
 • در بعضی از شرایط‌های خاص ممکن است که پس از تزریق چربی خون لخته شود و این مشکل باعث می‌شود که فرد برای درمان به جراحی نیاز داشته باشد.
بهترین مرکز تزریق چربی در شیراز

در همین رابطه در وبسایت کلینیک آرشیدا آمده است که :

تزریق چربی همانند دیگر روش‌های جوانسازی ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد؛ اما این عارضه‌ها به ندرت رخ می‌دهند که یکی از آنها سفت شدن یا گلوله شدن چربی است. جلوگیری از این موارد می‌تواند به افراد کمک کند تا با خیالی آسوده برای انجام تزریق چربی و دست یافتن به پوستی جوان و شاداب اقدام نمایند. برای جلوگیر‌ی از سفتی و گلوله شدن چربی در هنگام تزریق می‌توانید این کار‌ها را انجام دهید:

۱. افراد‌ی که قصد استفاده از تزریق چربی برای رفع چین‌وچروک‌های و جوانسازی پوست را دارند بهتر است به کلینیک‌های معتبر‌ با پزشکان باتجربه و ماهر مراجعه نمایند؛ چراکه با انتخاب پزشکان متبحر در این زمینه، از انجام صحیح تزریق چربی اطمینان داشته و از سفت شدن یا گلوله شدن چربی در امان خواهند ماند.

۲. افرادی که قصد انجام تزریق چربی را دارند جهت جلوگیری از عوارض احتمالی، بهتر است که از غذاهای مقوی استفاه کرده تا پوست تقویت شود و دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد.

۳. در مدت زمانی که تزریق انجام داده‌اید به هیچ عنوان نباید از مشروبات الکلی، دارو‌هایی که پزشک ممنوع کرده، دخانیات و… استفاده کنید.

۴. اگر می‌خواهید در هنگام نقاهت با سفت شدن یا گلوله شدن چربی روبه‌رو نشوید، بهتر است هیچ‌گونه فشاری به پوست خود وارد نکنید .

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به صورت

تزریق چربی یکی از روش‌های جوانسازی پوست بدن و صورت است که باید پس از انجام آن موارد زیر را رعایت کنید. در صورتی که نکات مراقبت از تزریق چربی را ندانید؛ باید بعدها به دنبال درمان سفت شدن چربی تزریق شده باشید. مراقبت‌های لازم پس از تزریق چربی به پوست به صورت زیر است:

 • اغلب پزشکان در بهترین مرکز تزریق چربی شیراز پس از تزریق چربی به صورت توصیه می‌کنند که رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید.
 • قبل از انجام تزریق چربی و پس از آن تا زمانی که پزشک اجازه نداده باشد، شما نمی‌توانید به هیچ وجه از دخانیات و مشروبات الکلی استفاده کنید. استفاده از این مواد در آن دوران باعث سفت شدن چربی تزریق شده می‌شود.
 • در صورتی که بیمار دارویی که حاوی آسپرین است استفاده می‌کند؛ باید پیش از تزریق به پزشک اطلاع دهد. مصرف آسپرین باعث رقیق شدن خون می‌شود.
 • به دلیل تفاوتی که بدن افراد با هم دارند، میزان جذب چربی در آن‌ها هم متفاوت است. بنابراین در بدن بعضی از افراد چربی دیر جذب می‌شود و در بدن برخی دیگر زودتر جذب می‌شود. به همین دلیل اگر شاهد سفت شدن چربی بودید کمی صبر کنید و سپس به دکتر مراجعه کنید.
 • افرادی که تزریق چربی انجام می‌دهند، باید تا سه روز پس از آن از کمپرس یخ استفاده کنند. همچنین این افراد نباید در غذای خود از نمک زیاد استفاده کنند.
 • در صورتی که چربی کشیده شده از بدن فرد زیاد باشد ،او می‌تواند از پزشک درخواست کند که از سلول‌ها را در محیط استریل محافظت کند. با این کار افراد می‌توانند در تزریقات بدی از همان چربی کشیده شده استفاده کنند. البته اخیراً پزشکان توصیه می‌کنند که برای تزریق، از چربی تازه استفاده کنید.
 • اگر در صورت تزریق چربی انجام دادید، ممکن است مشاهده کنید که چربی در یک قسمت صورت بیشتر از قسمت دیگر منتشر شده است. در این شرایط نگران نباشید و به سرعت دنبال درمان سفت شدن چربی تزریق شده نباشید. به مرور زمان و پس از گذشت مدت زمان کمی، چربی تزریق شده منتشر می‌شود. به همین دلیل چربی در صورت به صورت یکنواخت پخش می‌شود‌.

در رابطه با مراقبت های بعد از تزریق در وبسایت کلینیک بنیتا آمده است که:

 • از فشار دادن یا ماساژ دادن ناحیه ای که چربی به آن تزریق شده است به مدت 7تا 10 روز پرهیز کنید.
 • به مدت 2 هفته از گن برای ناحیه ای که چربی برداشته شدهاست استفاده کنید.
 • تورم و کبودی طبیعی است وپس از گذشت مدتی رفع می شود.
 • 24 ساعت پس از تزریق چربیمی توان از کرم ضد آفتاب و کرم های آرایشی استفاده کرد.
مزایای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

از آن‌جایی که تزریق چربی جدیداً بسیار رواج یافته است، در این قسمت می‌خواهیم راجع به مزایای آن صحبت کنیم. به صورت کلی تزریق چربی به دلیل داشتن فواید و مزایای زیاد یک عمل جوانسازی محبوب به حساب می‌آید. این عمل در زیبایی صورت و اندام تاثیر مثبت ایجاد می‌کند. افراد می‌توانند با تزریق چربی تغییرات دلخواه را ببینند. مزایای تزریق چربی به شرح زیر است:

 • شادابی و جوانسازی پوست
 • نداشتن هرگونه عوارض جانبی به دلیل برداشت چربی از بدن فرد
 • ماندگاری طولانی مدت
 • عدم پس زدگی چربی تزریق شده توسط اندام‌های مختلف بدن
 • تغییر اندام‌ها بر اساس علاقه شخص
 • عدم بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن فرد
 • تحریک پوست کلاژن سازی زیاد پس از تزریق چربی

معایب تزریق چربی

تزریق چربی یکی از امن‌ترین تزریق‌ها است. به همین دلیل تعداد افرادی که به دنبال درمان سفت شدن چربی تزریق شده هستند، بسیار کم است. معایب این تزریق می‌تواند راجع به طول عمر چربی و سفت شدن آن باشد. این نوع عمل برای بعضی از افراد مفید واقع نمی‌شود. برای مثال تزریق چربی برای افرادی که روزانه ورزش می‌کنند ماندگاری بسیار کمتری دارد. بنابراین می‌توان گفت که ماندگاری تزریق چربی با فعالیت بدن ارتباط مستقیم دارد. در افرادی که دارای بیماری بی‌اشتهایی عصبی هستند، نباید تزریق چربی انجام داد. این افراد مناسب این عمل نیستند. در افرادی که بی‌اشتهای عصبی دارند، به دلیل این بیماری، محلی که از آن بافت چربی برداشته می‌شود دچار کبودی می‌شود. در این صورت فرد باید پس از بروز مشکل موارد بهداشتی و مراقبت‌های پس از عمل را داشته باشد تا کبودی رفع شود.

درمان سفت شدن چربی تزریق شده در صورت

امروزه در کلینیک‌های زیبایی متقاضیان تزریق چربی به صورت، بسیار زیاد است. تزریق چربی به صورت باعث رفع چین و چروک‌ها و زیبایی دوچندان آن می‌شود. این تزریق برای قسمت‌های مانند زیر چشم، فک، لب، خط چشم و… انجام می‌شود. با تزریق چربی به این مناطق چین و چروک‌ها از بین می‌رود و زیبایی‌های صورت بیشتر می‌شود. در مواردی پس از تزریق مشاهده شده است که بعد از ۷ الی ۱۰ روز این چربی سفت و گلوله شده است. در بعضی از این موارد حتی پس از اتمام این دوره، چربی تزریق شده به صورت کامل از بین رفته است. در بعضی از موارد هم چربی از بین نمی‌رود و به همون صورت سفت باقی می‌ماند که در این شرایط باید به فکر درمان سفت شدن چربی تزریق شده باشید. شما در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید. به صورت کلی روش‌های جلوگیری سفت شدن چربی به شرح زیر است:

 • برای تزریق چربی به کلینیک‌های معتبر سر بزنید تا به دلیل سرنگ آلوده و پزشکی که مهارت کافی ندارد دچار مشکل نشوید.
 • پس از تزریق چربی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • برای جلوگیری از سفت شدن چربی تزریق شده در زمان خوابیدن روی صورت و به حالت در نخوابید.
 • برای درمان و رفع سفتی و گلوله شدن چربی تزریق شده ممکن است پزشک تخلیه کردن بخشی از چربی را تجویز کند.

جلوگیری از گلوله شدن چربی تزریق شده

هنگامی که چربی تزریق شده در پوست شما سفت می‌شود، شما باید از روش‌های درمان سفت شدن چربی تزریق شده استفاده کنید. تزریق چربی هم مانند دیگر روش‌های جوانسازی بسیار خوب است؛ اما عوارضی هم به همراه دارد. عوارض این نوع از تزریق چربی بسیار کم است و به ندرت پیش می‌آید که فردی دچار آن شود. رعایت نکات خاصی و جلوگیری از سفت شدن چربی تزریق شده باعث می‌شود که افراد با خیال راحت تزریق چربی انجام دهند. برای جلوگیری از سفتی و گلوله شدن چربی در هنگام زیر باید کارهایی را انجام دهید. این کارها عبارتند از:

 • در صورتی که می‌خواهید با عوارض سفت شدن چربی تزریق شده روبه‌رو نشود، بهتر است به پوست صورت یا بدن فشار وارد نکنید.
 • افرادی که نمی‌خواهند چربی تزریق شده سفت و گلوله شود باید برای تزریق چربی در شیراز به یک کلینیک زیبایی شناخته شده و معتبر مراجعه کنند.
 • افرادی که چربی تزریق می‌کنند، باید تا زمانی که پزشک مشخص می‌کند از نمک استفاده نکنند. این افراد همچنین باید از غذاهای مقوی استفاده کنند تا پوست آن‌ها تقویت شود. در این صورت دوران نقاهت کمتری خواهند داشت.
 • در مدت زمانی که تزریق انجام داده‌اید، به هیچ وجه نباید دخانیات مشروبات الکلی و مواد غذایی که پزشک ممنوع کرده است را مصرف کنید.
عوامل موثر بر تشدید سفت شدن چربی تزریق شده

عوامل موثر بر تشدید سفت شدن چربی تزریق شده

تا زمانی که درمان سفت شدن چربی تزریق شده وجود دارد، افراد نباید نگران موضوع خاصی باشند. البته باید موارد جلوگیری از بروز این مشکل را رعایت کنند. عوامل موثر بر تشدید سفت شدن چربی عبارتند از:

 • مقدار چربی که در یک جلسه به فرد تزریق می‌شود از عوامل مهم تاثیرگذار در سفتی چربی تزریق شده است.
 • مهم‌ترین عامل سفت یا گلوله شدن چربی، ناکافی بودن مهارت پزشک است. تزریق چربی باید توسط پزشک با تجربه انجام شود که پس از آن فرد شامل عوارض آن نشود. تزریق چربی توسط پزشکی که مهارت کافی ندارد ،می‌تواند باعث مرگ سلول‌های چربی شود. در صورتی که پزشک مهارت کافی نداشته باشد به دلیل کمبود اکسیژن این مشکل برای سلول‌های چربی به وجود می‌آید و دیگر با قسمت‌های بدن پیوند زده نمی‌شود. در صورتی که بتوان این بافت را پیوند هم زد، زنده نمی‌ماند. در نهایت این مشکل باعث سفت شدن چربی تزریق شده می‌شود. بنابراین برای تزریق چربی باید از پزشکی ماهر و با تجربه کمک بگیرید.
 • افراد باید پس از تزریق چربی به صورت مداوم قسمتی که تزریق انجام شده را ماساژ دهند. این ماساژ باید به صورت اصولی و مداوم باشد. در صورتی که ماساژ در این دوران انجام نشود باعث سفتی صورت پس از تزریق می‌شود.
 • مرحله‌ای که چربی‌ها برای جداسازی و آماده انتقال به بدن شدن در دستگاه می‌روند هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مراحل باید مواد مضر از چربی جدا شوند. در صورتی که مواد مضر به درستی جدا نشوند ممکن است باعث گلوله شدن آن شود. بنابراین در صورتی که از پزشکی ماهر برای تزریق استفاده کنید، دیگر نیازی به پیدا کردن راه‌های درمان سفت شدن چربی تزریق شده نخواهید داشت.

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید تزریق چربی یکی از روش‌هایی است که امروزه بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. با تزریق چربی می‌توان صورت را پر کرد و چین و چروک‌ها را از بین برد. همان‌طور که تا الان به شما گفتیم، تزریق چربی به جز سفت شدن عوارض خاص دیگری ندارد. به همین دلیل این روش مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. در این بخش راجع به درمان سفت شدن چربی تزریق شده، اطلاعات کافی کسب کردید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *