10 علت رنگ نگرفتن مو که هیچکس به شما نمی گوید!

بسیاری از خانم ها هرچند ماه یک بار، رنگ موهای خود را تغییر می دهند. اما گاهی اوقات موها رنگ نمی گیرند یا رنگ مو خیلی زود از بین می رود. این اتفاق می تواند آزاردهنده باشد؛ چرا که رنگ کردن مو زمان‌بر و پرهزینه است. در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا علت رنگ نگرفتن مو را بررسی کنیم.

علت رنگ نگرفتن مو

علت رنگ نگرفتن مو چیست؟

چرا مو رنگ نمی گیرد؟ علت آن می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

عدم استفاده از رنگ مو به اندازه کافی

رایج ترین دلیل رنگ نگرفتن مو این است که در طول فرآیند رنگ کردن مو، از مقدار کافی رنگ استفاده نشود. هنگامی که می خواهید موهای خود را رنگ کنید، باید تارهای مو را به طور کامل با رنگ بپوشانید.

زود شستن رنگ مو

عجله کردن در شستشوی رنگ از روی موها، مانع از رنگ گرفتن مو می شود. رنگ و اکسیدان به زمان نیاز دارند تا بتوانند به کوتیکول های مو نفوذ کنند. به طور معمول، رنگ مو باید به مدت 30 تا 45 دقیقه بماند.

خشک یا چرب بودن بیش از حد موها

برای اینکه موهایتان خوب رنگ بگیرد، مو نباید خیلی خشک یا چرب باشد. تجمع چربی روی ساقه مو، مانع از نفوذ رنگ به مو می شود. بهتر از قبل از رنگ کردن موها، آنها را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

شستشوی مو با آب سخت

آب بسیاری از لوله کشی های شهری، آب سخت است. آب سخت حاوی مقدار زیادی مواد معدنی محلول (مانند کلسیم و منیزیم) است که روی تارهای مو می نشینند. این تجمع، لایه ای روی موها ایجاد می کند که جلوی نفوذ رنگ را می گیرد.

استفاده از اکسیدان نامناسب

کیفیت اکسیدانی که استفاده می کنید، به اندازه کیفیت خود رنگ مو اهمیت دارد. استفاده از اکسیدان ضعیف از رنگ گرفتن موها جلوگیری می کند. در نتیجه، ممکن است مجبور شوید موهای خود را چندین بار رنگ کنید. بنابراین حتماً قبل از رنگ کردن مو، درباره اکسیدان مناسب تحقیق کنید.

انجام فرایندهای شیمیایی مکرر روی موها

انجام فرایندهای شیمیایی مکرر روی موها (مانند کراتینه کردن، رنگ کردن و …) می تواند تأثیرات منفی زیادی بر سلامت موها داشته باشد. قطعاً بسیاری از مواد شیمیایی برای پوست و مو مضر هستند. اگر موهایتان را زود به زود رنگ می کنید، یا بعد از سپری شدن مدت کوتاهی از کراتینه کردن، از رنگ مو استفاده می کنید، به احتمال زیاد موهایتان تخریب می شود. این کار می تواند ریزش مو را به همراه داشته باشد.

آسیب دیدگی شدید موها

موهای خشک و آسیب دیده به خوبی رنگ نمی گیرند. موهای آسیب دیده معمولاً به دلیل سوراخ‌ها و شکاف‌های موجود در امتداد سطح مو، بسیار متخلخل هستند. اگرچه این سوراخ ها ممکن است باعث شوند موهای شما در ابتدا به خوبی رنگ شوند، اما رنگ خیلی زود پاک می شود. متخلخل بودن موها باعث نشت رنگدانه به بیرون می شود.

آسیب مو علت های مختلفی دارد؛ مانند:

  • کلر یا آب شور
  • نور خورشید
  • آسیب شیمیایی و حرارتی
  • شستن بیش از حد موها

جالب است بدانید که کم تخلخل بودن موها نیز باعث رنگ نگرفتن مو می شود. چرا که سوراخ های زیادی روی ساقه مو وجود ندارد که رنگدانه ها بتوانند از طریق آن، به مو نفوذ کنند.

در مجموع، مو باید از لحاظ تخلخل متعادل باشد؛ وگرنه رنگ نمی گیرد.

کلام آخر

در این مقاله، با علت رنگ نگرفتن مو آشنا شدیم. برای بهتر رنگ گرفتن موها، توصیه می شود کیفیت آب حمام را بررسی کنید و فقط از شامپوهای ملایم و باکیفیت برای شستشوی سر خود استفاده کنید. همچنین، از رنگ کردن مکرر مو خودداری کرده و از ابزارهای حالت دهنده حرارتی کمتر استفاده کنید.

منبع: curlcentric

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *