کراتینه کردن مو چیست و چه مزایا و معایبی دارد

کراتینه کردن مو

همه ی خانم هایی که دارای موهای وز و آسیب دیده هستند حتی شده برای یک بار به فکر کراتینه کردن مو های خود افتاده تا از شر مو های آسیب دیده خلاص شوند و هرچند به طور موقت دارای موهایی براق و صاف شوند.. اما این روش مانند هر روش دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد که شما قبل از انجام این کار باید حتما آن ها را بدانید. کراتینه کردن مو که امروزه بسیار مورد توجه خانم ها قرار گرفته است هزینه های نسبتا بالایی دارد.

اثرات کراتینه بسته به اینکه موهای شما ابتدا سالم است ، ضخامت طبیعی موهای شما چقدر است و از چه نوع روشکراتین استفاده می کنید ، بسیار متفاوت است. در این بخش از مجله زیبا با بررسی مزایا و معایب این روش به شما کمک کرده تا تصمیم درستی در این زمینه بگرید. قبل از انجام هر کار زیبایی ابتدا سلامت خود را در نظر بگیرید.

کراتینه کردن مو

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم برای داشتن موهایی نرم و درخشان و بدون آسیب کراتینه انجام می شود. در کراتینه مو برای رهایی از مو های وز و مجعد از یک فرایند شیمیایی استفاده می کنند تا این موهای آسیب دیده را نرم کنند.این نتایج بدست آمده از کراتین مو تا 6 ماه باقی می ماند.

کراتینه مو یا کراتین درمانی روش های زیادی دارد و انتخاب این روش ها بستگی به نوع و نیاز های مو های شما دارد که آرایشگر شما با توجه به این گزینه ها ،فرمول مناسب برای کراتینه مو را برای هر فرد به صورت جدا در نظر می گیرد و کراتینه را انجام می دهد.

در زمان حرارت دیدن بعضی از کراتینه های قدیمی فرمالدهید آزاد می کنند که این اتفاق در روش جدید بسیار کم تر است و بعضی از این روش های جدید فاقد این اتفاق هستند. جدا از این که فرمالدهید در کراتینه آزاد شود یا خیر،کراتینه کردن مو منافذ مو شما را با پروتئین های ضروری پر می کند .

فرمالدهید یک ماده سرطان زا می باشد، درسته مقدار فرمالدهیدی که در انجام کراتینه آزاد می شود کم می باشد اما بهتر است از انجام روشهای که با آزاد شده این ماده همراه است ، خودداری کنید. کراتینه کردن با روش هایی که فرمالدهید آژاد نمی شود تاثیر کمتری دارد اما سلامت شما را به خطر نخواهد انداخت.

هنگامی که شما کراتینه انجام می دهید می توانید موهای خود را رنگ کنید و در روند هیچ کدام اختلالی به وجود نمی آید اما هنگام استفاده از ریلکسر ها و صاف کننده های شیمیایی شما نمی توانید موهای خود را رنگ کنید. اگر قصد باردار شدن دارید بهتر است جدا از این کار خودداری نمایید.

آیا کراتینه فرقی با صاف کردن مو دارد؟

قطعا بله، کراتینه کردن مو موقتی است و ماندگاری آن تقریبا 6 ماه می باشد و بعد از مدتی نتایج آن از بین خواهد رفت. اما صاف کردن یا ریلکسر ها شیمیایی و دائمی می باشند.

کراتینه و ریلکسر دارای مواد تشکیل دهنده متفاوتی با یکدیگر هستند و به همین دلیل نتیجه بدست آمده ازاین 2 روش با یکدیگر فرق دارد. در ریلکسر ها به دلیل اینکه ساقه مو را می شکنند و بعد بازسازی می کنند موها صاف و طبیعتا ضعیف تر می شوند.

اما در کراتینه کردن همانطور که در بالا گفتیم به جای تغییر ساختار شیمیایی مو، منافذ با پروتئین های لازم پر می شود و در نتیجه مو های شفاف و سالم تری به شما می دهد که بعد از حدود شش ماه این مواد از سطح موها پاک شده و در نتیجه تاثیر آن نیز از بین می رود.

مزایا و معایب کراتینه کردن مو

مزایای کراتینه مو

مسلما افراد از این که موهای وزی داشته باشند که هنگام شونه کردن اذیت شوند و همچنین در ظاهر آن ها تاثیر منفی داشته باشد را دوست ندارند ، همه افراد به دنبال موهای زیبا هستند به همین دلیل به دنبال روش های مراقبتی و آرایشی که ظاهر زیبا را به مو هایشان بدهد ، خواهند گشت.

انتخاب بسیاری از خانم ها برای داشتن مو های ابریشمی و زیبا کراتینه می باشد اگر شما هم می خواهید این روش را انتخاب کنید بهتر است از مزایا و معایب آن با خبر باشید تا بتوانید راحت تر و بهتر تصمیم بگیرید.

کراتینه کردن برای همه نوع مناسب است حتی اگر موهای شما فر یا وز نمی باشد و موهای صافی دارید باز می توانید از این روش برای ابریشمی کردن موهایتان استفاده کنید.

روش های قدیمی صاف کردن مو آسیب های دائمی زیادی به موها وارد می کنند اما روش کراتینه کردن اینگونه نمی باشد و اثر آن بعد از تقریباشش ماه کاملا از روی مو های شما پاک می شود. البته فراموش نکنید این ماندگاری به مراقبت های بعد از کراتینه بستگی دارد. در برخی این ماندگاری حدود 3 الی 4 ماه می باشد.

وقتی شما موهایتان را کراتینه می کنید برای حالت دهی آن ها نیازی از اتو مو یا سشوار با حرارت بالا ندارید و موهایتان به راحتی حالت خواهند گرفت این موضوع خود باعث می شود تا موهای شما در معرض کم تری نسبت به آسیب های مواد شیمیایی قرار گیرد.

از مزایای این روش این می باشد که تاکنون هیچ عوارض جانبی اثبات شده ای برای کراتینه ثبت نشده است. بعد از کراتینه کردن  همانطور که گفتیم وز شدن موهایتان برطرف می شود و نرم می شود پس بسیار آسان می توانید موهایتان را شانه کنید. ویتامین های مورد نیاز مو در موادی که برای کراتینه استفاده می شود به مقدار فراوان وجود دارد به همین دلیل انجام کراتینه باعث تقویت ساقه مو ها  می شود.

معایب کراتینه کردن مو

کراتین یک ماده شیمیایی طبیعی می باشد که در دندان، مو و ناخن موجود می باشد اما کراتینی که برای صاف و نرم کردن مو ها استفاده می شود به صورت مصنوعی ساخته می شود که ممکن است برای افرادی که پوست حساسی دارند، آلرژی خفیفی ایجاد کند .اما همانطور که در قسمت مزایای کراتین مو گفته شد تا به حال هیچ عوارض قابل توجهی از این روش ثبت نشده است.

یکی از معایب چشمگیر کراتینه کردن مو هزینه بالا آن است. بعد از کراتینه کردن باید حتما از آن مراقبت شود تا ماندگاری بالایی داشته باشد شما نیاز به شامپو های بدون سولفات دارید که این نوع شامپو ها از سایر شامپو های عادی گران تر می باشد.

در قسمت معایب کراتینه می توانیم به ماندگاری کوتاه آن نسبت به هزینه ای که می کنید اشاره کرد کراتینه کردن مو به نوبه ی خود هیچ آسیب به مو وارد نمی کند مگر اینکه برای کراتینه کردن از مواد و برند های نامعتبر و ارزان استفاده شود به همین دلیل برای اینکه به موهایتان صدمه ای وارد نشود حتما باید نزد آرایشگر ماهری بروید.

روش های کراتینه کردن که با آزاد کردن ماده ای به نام فرمالدهید همراه است رای خود آرایشگر نیز مضر می باشد . خانم های باردار نیز نباید به سراغ چنین روش هایی بروند. برخی نیز ممکن است به مواد داخل کراتینه حساسیت داشته باشند و علائم آلرژیک مانند خارش در پوست بروز دهد.

آیا کراتینه کردن را می توان در منزل انجام داد؟

بله شما میتوانید در منزل اینکار را انجام دهید اما نمیتوان دیگر هیچ انتظاری داشت که همان نتیجه ای که توسط آرایشگری ماهر را می دهد بدهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *