چگونه می توانیم با روش های خانگی دندان هایمان را سفید کنیم ؟

دندان ها با افزایش سن زرد می شوند ، اما استراتژی هایی وجود دارد  که می توانند روند را کند کنند و حتی آن را معکوس کنند. در حالی که کیت های سفید کننده دندان در اکثر داروخانه ها موجود است ، اما بسیاری از داروهای طبیعی می توانند به از بین بردن لکه ها و محافظت از مینای دندان کمک کنند.

روش های سفیدی دندان

چگونه می توان دندان ها را به طور طبیعی سفید کرد ؟

استراتژی های زیر می تواند به سفید شدن دندان کمک کنند:

1- تغییر در رژیم غذایی

حذف غذاهایی که دندان ها را لک می کنند، می تواند از لک شدن بیشتر دندان ها جلوگیری کند. غذاها و نوشیدنی های حاوی تانن ، مانند شراب و چای ، می توانند دندان ها را لکه دار کنند. قهوه و نوشابه های تیره و آب میوه نیز می تواند باعث لکه دار شدن آنها شود.
غذاهای اسیدی با ساییدن مینای دندان باعث زرد شدن دندان می شوند. افرادی که نگران رنگ دندان خود هستند باید از مصرف بیش از حد مرکبات ، قهوه و نوشابه خودداری کنند. در روش دیگر ، آنها همیشه باید دندان های خود را مرتب دندان مسواک بزنند.
دندانپزشکان معمولاً توصیه می کنند 30 دقیقه پس از غذا خوردن دندان های خود را مسواک بزنید. اسیدها می توانند مینای دندان را ضعیف کنند ، بنابراین مسواک زدن خیلی زود باعث آسیب می شود.
ترک سیگار و دخانیات می تواند خطر لکه های نیکوتین را کاهش دهد. همچنین می تواند از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند ، که هر دو می توانند به مینای دندان آسیب برسانند و باعث مشکلات بهداشت دهان و دندان شوند.

2- از روغن برای سفید شدن دندان هایتان استفاده کنید!

استفاده از روغن بر روی دندان برای شستن دهان به از بین بردن آلودگی ها ، باکتری ها و بقایای آن کمک می کند. این روش جایگزین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن منظم نیست ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که شستن دهان با روغن های خاص ممکن است به سفید شدن دندان کمک کند. البته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، استفاده از روغن بر روی دندان را غیر متعارف می داند و اظهار میدارد : “هیچ مطالعه علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد استفاده از روغن بر روی باعث کاهش حفره ها ، سفید شدن دندان ها یا بهبود سلامت دهان و دندان می شود.” برای امتحان این روش ، دهان را پس از مسواک زدن با روغن یک دقیقه بشویید ، سپس آن را تف کنید.

روغن های مناسب برای استفاده شامل:

 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان
 • روغن کنجد

3- مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین می تواند لکه های سطح دندان را به آرامی صیقل دهد. برخی از مردم نگران این هستند که سفید کردن دندان با جوش شیرین ممکن است مینای دندان را از بین ببرد ، اما تحقیقات نشان داد که این یک روش ایمن برای از بین بردن لکه ها است. جوش شیرین همچنین می تواند به از بین بردن باکتری ها کمک کند ، حتی ممکن است پلاک ها را کاهش دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

4- استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است که می تواند به سفید شدن دندان های لکه دار کمک کند. برای سفید کردن فرد می تواند مسواک زدن با مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را به مدت 1-2 دقیقه و دو بار در روز به مدت یک هفته انجام دهد. البته فقط باید گاهی این کار را انجام دهند. پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد ، بنابراین برای استفاده طولانی مدت یا افرادی که دندان حساس دارند مناسب نیست.

روش های سفیدی دندان در خانه

5- سفید شدن با میوه

پاپائین و بروملین ، آنزیم هایی که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارد ، هر دو می توانند به سفید شدن دندان کمک کنند. مطالعه ای نشان داد که محلول های حاوی این مواد می توانند اثرات سفید کنندگی متوسطی داشته باشند. با این اوصاف باید تحقیقات بیشتری برای تعیین موثر بودن یا نبودن این آنزیم ها لازم است.

6- حفظ بهداشت عالی دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین کاری است که فرد می تواند برای کاهش زردی دندان انجام دهد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم از مینای دندان محافظت می کند ، از پوسیدگی لثه جلوگیری کرده و لکه ها را از بین می برد. بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر است:

 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز. فرد باید حتماً اطراف لثه ها و پشت دندان ها را نیز باید تمیز کند.
 • استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید. فلوراید می تواند با پوسیدگی دندان مقابله کرده و حتی آن را معکوس کند.
 • اگرچه برخی از مردم با استفاده از فلوراید مخالف هستند ، اما دندانپزشکان معتقدند که فلوراید برای دندانها بی خطر و مفید است.
 • نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندان ها.

چرا دندان ها زرد می شوند ؟

دندان ها به دو دلیل زرد می شوند که هر دو دلیل با افزایش سن افزایش می یابند :

نازک شدن مینای دندان

لایه خارجی دندانها از مینای دندان تشکیل شده است که تقریباً سفید رنگ است و از ساختار دندان محافظت می کند. در زیر مینای دندان لایه ای از بافت به نام عاج وجود دارد که به رنگ زرد تیره است. وقتی لایه مینای دندان نازک یا فرسوده می شود ، دندان ها شروع به تیرگی می کنند. غذاهای اسیدی ، بیماری های لثه و پیری می توانند مینای دندان را خراب کنند. برخی از افراد مینای دندان آنها به طور طبیعی نازک تر است.

لکه ها

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند دندان ها را لکه دار کنند. برخی از غذاهایی که دندان ها را لکه دار می کنند ممکن است مینای دندان را نیز از بین ببرند و زردی آن را افزایش دهند. سایر منابع لکه سازی شامل سیگار کشیدن و محصولات دخانیات و انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها است.

روشهایی که در سفیدی دندان موثر نیستند ؟

راهکارهای طبیعی سفید کردن دندان که ممکن است به دندان آسیب برساند شامل موارد زیر است:

 • لیمو
 • پرتقال ها
 • سرکه سیب
 • زغال فعال

حرف آخر

تعداد کمی از افراد به طور طبیعی دندان های سفید دارند ، زیرا دندان ها با افزایش سن به رنگ زرد در می آیند. با این حال ، حفظ بهداشت عالی دهان و دندان و معاینه منظم دندان می تواند به روشن نگه داشتن دندان کمک کند. دندان های زرد معمولاً نشانه مشکل در سلامتی نیستند. درمان های طبیعی می تواند به افراد کمک کند تا دندان های خود را در خانه سفید کنند. یک دندانپزشک همچنین می تواند سفید کننده دندان حرفه ای را ارائه دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.