خوردن کدام میوه در روز باعث لاغری میشود؟

میوه های شیرین یا کم فرآوری شده یک میان وعده عالی ایجاد می کنند ، زیرا غنی از انواع مواد مغذی هستند که برای سلامتی مفید هستند. میوه ها به کاهش وزن کمک کنند ، اگر که افراد آنها را به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم قرار دهند. با این حال ، برخی از میوه ها ممکن است برای کاهش وزن بهتر از سایر میوه ها باشند.
در این مقاله ، ما به رابطه بین خوردن میوه و کاهش وزن می پردازیم. همچنین بهترین میوه هایی را که افراد می توانند در رژیم غذایی خود هنگام تلاش برای رسیدن به وزن متوسط استفاده کنند ، را معرفی خواهیم کرد.

خوردن میوه و کاهش وزن

میوه یکی از منابع سالم کربوهیدرات است. گنجاندن میوه در رژیم غذایی ، در کنار تغذیه سالم و ورزش منظم ، ممکن است به کاهش وزن کمک کند. طبق دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها ، مردم باید 2 فنجان میوه در روز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنند. خوردن میوه می تواند به رسیدن و حفظ وزن متوسط کمک کند. با این حال ، بر اساس یک مطالعه در سال 2016 ، ممکن است اشکال مختلف میوه اثرات متفاوتی بر وزن بدن داشته باشد.
اکثر انواع میوه ها دارای خواص مفید از جمله اثرات ضد چاقی هستند و حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. به همین دلیل برخی از سازمان های بهداشتی مصرف میوه را برای کاهش وزن پیشنهاد می کنند.

خوردن میوه و کاهش وزن

میوه چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

میوه از چند طریق ممکن است به کاهش وزن کمک کند:

فیبر: میوه سرشار از فیبر است که قسمت هضم نشده گیاهان و کربوهیدرات ها است. مصرف بیشتر فیبر را با وزن کمتر بدن مرتبط می دانند. فیبر می تواند در افراد برای مدت طولانی تری احساس سیری ایجاد کند ، که ممکن است باعث کاهش تعداد کالری در رژیم غذایی فرد شود.

کالری و محتوای آب: بسیاری از میوه ها مانند توت و خربزه دارای آب زیادی هستند. میوه ها به عنوان یک منبع غنی از فیبر و آب ، یک گزینه مناسب برای افراد هستند تا احساس سیری داشته باشند و کالری کمتری مصرف کنند.

شاخص گلیسمی پایین: شاخص گلیسمی (GI) تأثیرات غذا بر سطح قند خون را اندازه گیری می کند. غذاهایی که GI پایین تری دارند نسبت به غذاهایی که GI بالایی دارند تغییرات کندتری در قند خون ایجاد می کنند. متخصصان غذاهای با ارزش کمتر از 55 را GI پایین می دانند. رژیم کم کالری با کالری کنترل شده می تواند برای کاهش وزن موثرتر از یک رژیم غذایی با GI بالا باشد که چربی کمی دارد.زدر حالی که اکثر میوه ها دارای GI پایین هستند ، میوه های گرمسیری مانند آناناس ، انبه و هندوانه دارای GI متوسط ​​یا زیاد هستند. با این حال ، این میوه ها هنوز هم می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند.

شیرینی طبیعی: شیرینی طبیعی میوه ها ممکن است به مهار قند کمک کند. انتخاب میوه به جای کلوچه یا کیک به فرد کمک می کند کالری کمتری مصرف کند و چربی کمتری داشته و در عین حال همچنان به فرد اجازه می دهد از یک غذای شیرین لذت ببرد. هنگامی که افراد در حالی که از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می کنند ، از میوه به عنوان جایگزین سایر غذاهای شیرین استفاده می کنند ، ممکن است دچار کاهش وزن شوند.

بهترین میوه ها برای کاهش وزن

همه میوه ها حاوی مواد مغذی هستند که در سلامت کلی نقش مهمی دارند. مطالعات نشان داده است که میوه های زیر می توانند به کاهش وزن کمک کنند:

سیب : یک سیب متوسط ​​حاوی 104 کالری و 4.8 گرم فیبر است. خوردن روزانه سیب ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

آووکادو: نیمی از آووکادو حاوی 120 کالری و 5 گرم فیبر است. همچنین منبع خوبی از چربی های مفید برای قلب ، ویتامین K و فولات است. آووکادو ممکن است احساس سیری را افزایش دهد و اشتها را کاهش دهد ، اینها عواملی هستند که می توانند به داشتن وزن مناسب کمک کند.

موز : یک موز حاوی 112 کالری و 3.3 گرم فیبر است. موز همچنین غنی از پتاسیم است که برای سلامت قلب ضروری است. موز به دلیل طعم شیرین و محتوای فیبر بالا ، ممکن است در احساس سیری و مهار ولع قند نقش داشته باشد.همچنین یک میان وعده سالم و قابل حمل هستند و مصرف آنها در حین حرکت آسان است.

توت : توت یک گزینه عالی برای کاهش وزن است ، زیرا دارای مقدار زیادی آب است. توت های مختلف دارای مشخصات مغذی متفاوت هستند ، اما همه آنها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند که برای سلامتی مفید است. انواع توت های محبوب عبارتند از:

 • توت سیاه
 • بلوبری
 • تمشک
 • توت فرنگی

گریپ فروت : نیمی از گریپ فروت حاوی 65 کالری و 2.5 گرم فیبر است. همچنین منبع غنی ویتامین C است. توجه به این نکته مهم است که اگر افراد داروهای خاصی از جمله استاتین ها ، مسدودکننده های کانال کلسیم و برخی داروهای روانپزشکی مصرف می کنند ، نباید گریپ فروت مصرف کنند. این به این دلیل است که گریپ فروت ممکن است روی نحوه عملکرد داروها تأثیر بگذارد.

کیوی: یک کیوی حاوی 44 کالری و 2.3 گرم فیبر است. هر کیوی متوسط ​​71 درصد از مقدار روزانه ویتامین C فرد را تأمین می کند.

خربزه:  خربزه های مختلف به دلیل داشتن آب زیاد و طعم شیرین ممکن است در کاهش وزن نقش داشته باشند. با این حال مردم باید آنها را در حد متوسط ​​مصرف کنند.متوسط ​​GI هندوانه 76 است و آن را به غذایی با GI بالا تبدیل می کند.

پرتقال ها: یک پرتقال متوسط ​​حاوی 72 کالری و 3.7 گرم فیبر است. همچنین حاوی 81.9 میلی گرم ویتامین C است که 109٪ مقدار توصیه شده روزانه برای یک زن و 91٪ برای یک مرد است.

میوه های هسته دار : عبارتند از:

 • زردآلو
 • گیلاس
 • شلیل
 • هلو
 • آلو 

هر میوه دارای ترکیب غذایی منحصر به فردی است و چندین ویتامین و مواد معدنی ضروری را تأمین می کند. علاوه بر این ، میوه های هسته ای دارای GI پایین و معمولاً کم کالری هستند که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

خطرات رژیم غذایی میوه

برخی از افراد رژیم غذایی میوه ای را دنبال می کنند. اکثر افرادی که به این روش غذا می خورند بیشتر کالری خود را از میوه های خام مصرف می کنند و تعداد کمی از آنها از سبزیجات ، آجیل ها و دانه ها تأمین می شود. در حالی که افرادی که این رژیم را دارند ممکن است بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم را از میوه دریافت کنند ، ممکن است مقدار کافی مواد مغذی دیگر مانند موارد زیر را دریافت نکنند:

 • کلسیم
 • اهن
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • پروتئین
 • ویتامین B12
 • ویتامین دی
 • فلز روی

خلاصه
میوه می تواند کمک بسیار خوبی برای رسیدن یا حفظ وزن متوسط باشد. در حالی که همه میوه ها فواید سلامتی دارند ، ممکن است برخی از آنها برای کمک به سیری و ثابت نگه داشتن سطح قند خون از دیگران بهتر باشند. افرادی که مایل به مصرف میوه برای کاهش وزن هستند باید این کار را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل انجام دهند. عوامل دیگری مانند فعالیت بدنی و خواب کافی نیز در کنترل وزن و سلامت کلی نقش دارند.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.