آیا پودر پروتئین وی باعث جوش می شود؟

پودر پروتئین وی نوعی مکمل بدنسازی است که در واقع از آب پنیر گرفته می شود. بسیاری از افراد معتقدند که مصرف آب پنیر نیز مانند سایر لبنیات، منجر به ایجاد جوش و تشدید آکنه می شود. اما، آیا این ادعا حقیقت دارد و پودر پروتئین وی واقعاً باعث جوش می شود؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، این سؤال را پاسخ می دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

آیا پروتئین وی باعث جوش صورت و بدن می شود

پودر پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یکی از دو نوع پروتئین موجود در شیر است. پروتئین دیگر، پروتئین کازئین است. به عبارت دیگر، شیر تازه به حدود 20 درصد پروتئین وی و 80 درصد کازئین تجزیه می شود. هر دوی این پروتئین ها به پودر پروتئینی تبدیل شده و توسط ورزشکاران و بدنسازان مصرف می شوند. با این حال، محبوبیت پروتئین وی بیشتر است. اما چرا؟

در واقع، کازئین یک پروتئین دیر هضم است؛ اما وی به سرعت هضم می شود. این ویژگی پروتئین وی، آن را به منبع کارآمدتر و سریع تری از انرژی برای ورزشکاران تبدیل می کند. با این حال، هم وی و هم کازئین سرشار از آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAAs) هستند که به رشد عضلات کمک می کند.

آیا پروتئین وی باعث جوش صورت و بدن می شود؟

به طور کلی، لبنیات یکی از جوش‌زا ترین مواد غذایی به شمار می روند. آکادمی پوست آمریکا اعلام کرده است که زنانی که روزانه دو لیوان شیر بدون چربی می نوشند، 44 درصد بیشتر از زنانی که شیر مصرف نمی کنند در معرض جوش و آکنه قرار می گیرند. شیر گاو در بسیاری از افراد باعث افزایش احتمال ابتلا به جوش صورت و بدن می شود.

هر چقدر هم که پروتئین وی برای عضله سازی کارآمد باشد، همچنان باید بدانید که می تواند باعث جوش شود. به این دلیل که پروتئین وی بر افزایش هورمون تستوسترون تأثیر می‌گذارد. تستوسترون عملکردهای فوق العاده ای دارد؛ مانند محکم نگه داشتن استخوان ها. اما مقدار بیش از حد آن باعث افزایش تولید چربی در پوست شده و جوش ایجاد می کند.

چه کسانی مستعد جوش ناشی از پروتئین وی هستند؟

شاید فکر کنید که فقط افرادی که به لبنیات حساس هستند، با مصرف آن دچار جوش صورت و بدن می شوند؛ اما در واقع اینطور نیست. تقریباً هر کسی که پروتئین وی مصرف می‌ کند، ممکن است با افزایش تستوسترون و ابتلا به جوش مواجه شود.

از آنجایی که افزایش تولید تستوسترون می‌ تواند با مصرف کازئین نیز رخ دهد، باید بدانید که اگر پروتئین وی باعث ایجاد جوش در صورت و بدن شما شود، احتمالاً پروتئین کازئین نیز همین کار را با پوست شما خواهد کرد.

اگر متوجه شدید که هنگام مصرف پروتئین وی نسبت به زمانی که آن را مصرف نمی کنید، بیشتر دچار جوش می شوید، ساده ترین راه حل این است که خوردن یا نوشیدن آن را متوقف کنید. محدود کردن مصرف لبنیات می ‌تواند در کاهش تستوسترون و جوش‌ مفید باشد.

 شایان ذکر است که همه محصولات لبنی با افزایش جوش و آکنه مرتبط نیستند. آکادمی پوست آمریکا می گوید که محصولات تهیه شده از شیر، مانند ماست یا پنیر، منجر به جوش نمی شوند.

بهترین جایگزین های پروتئین وی کدام اند؟

اگر متوجه شدید که پروتئین وی باعث جوش صورت و بدن شما شده است، بهتر است نوع متفاوتی از پودر پروتئین را انتخاب کنید. خوشبختانه، گزینه های بسیار متنوعی برای انتخاب پودر پروتئین وجود دارد. مانند:

پروتئین استخوان

نگران نباشید، پروتئین استخوان طعمی شبیه آبگوشت استخوان ندارد. این پروتئین حاوی فواید آبگوشت استخوان است؛ مانند کلاژن و اسیدهای آمینه. همچنین طعم ‌های معمولی مانند شکلات و وانیل دارد.

پروتئین سفیده تخم مرغ

پروتئین سفیده تخم مرغ بعد از پروتئین وی، بهترین پروتئین برای بدنسازی است. تخم مرغ حاوی لوسین است؛ نوعی اسید آمینه شاخه دار که نقش مهمی در عضله سازی دارد. بسته به برند، پروتئین تخم مرغ می تواند طعم های مختلفی داشته باشد.

پروتئین نخود

پروتئین نخود یک پروتئین گیاهی محبوب است؛ زیرا بافت آن نسبت به سایر پروتئین های گیاهی نرم تر و طعم آن ملایم تر است. این پروتئین طعمی شبیه نخود ندارد.

پروتئین برنج قهوه ای

پروتئین برنج قهوه ای از نظر طعم خنثی و بدون آلرژن است.

سایر منابع پروتئین گیاهی -که ممکن است از نظر بافت و طعم کمتر محبوب باشند- شامل پروتئین آفتابگردان، سویا و کینوا هستند.

کلام آخر

اینکه پروتئین وی می تواند باعث ایجاد جوش شود، حقیقت دارد. اگر هنگام مصرف پروتئین وی دچار جوش می‌ شوید، به جای آن نوع دیگری از پودر پروتئین را امتحان کنید. اگرچه وی برای عضله سازی مفید است، اما گزینه های دیگری با کیفیت مناسب وجود دارند که می توانند جایگزین وی شده و پوست شما را از جوش محافظت کنند.

برگرفته از: byrdie

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *