بهترین زمان مصرف ویتامین دی چیست؟

ویتامین D یک ویتامین فوق العاده مهم است. اما فقط در برخی غذاها یافت می شود و به همین دلیل، تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن تنها از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است. از آنجایی که تعداد زیادی از مردم جهان در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند، مکمل ویتامین D یکی از پرمصرف ترین مکمل های غذایی در دنیا محسوب می شود. با این حال، مصرف مکمل ها اصول و قواعدی دارد؛ از جمله رعایت زمان مصرف. اما بهترین زمان مصرف ویتامین دی چیست؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، بهترین زمان مصرف ویتامین دی را برای به حداکثر رساندن جذب و اثربخشی آن بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

زمان مصرف ویتامین D

چرا باید مکمل ویتامین D مصرف کنیم؟

ویتامین D با سایر ویتامین ها فرق دارد؛ چرا که هورمون محسوب می شود. این ویتامین توسط پوست با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می شود.

تأمین مقدار کافی ویتامین D برای سلامت بدن ضروری است. مطالعات نشان می دهد که این ویتامین در عملکرد سیستم ایمنی، سلامت استخوان ها، پیشگیری از سرطان و موارد دیگر نقش دارد.

با این حال، ویتامین D در منابع غذایی بسیار کمی وجود دارد. به همین دلیل اگر به طور اصولی و منظم در معرض نور خورشید قرار نگیرید، تأمین ویتامین مورد نیاز بدنتان دشوار می شود.

خطر کمبود ویتامین دی برای افراد مسن و افرادی که پوست تیره تری دارند، اضافه وزن دارند یا در مناطقی زندگی می کنند که نور خورشید کم است، بیشتر از سایر افراد است.

این موارد باعث شده تا حدود 42 درصد از بزرگسالان ساکن ایالات متحده آمریکا دچار کمبود این ویتامین شوند. کمبود ویتامین D در ایران نیز شایع است؛ به خصوص در میان زنان.

خوشبختانه، مصرف مکمل ویتامین D یک روش ساده و مؤثر برای تأمین ویتامین مورد نیاز بدن است. اما در چه زمانی از شبانه روز جذب ویتامین D بیشتر است؟

بهترین زمان مصرف ویتامین دی صبح است یا شب؟

بیشتر محققان توصیه می کنند که ویتامین D را صبح ها مصرف کنید. زیرا تحقیقات نشان می دهد که مصرف ویتامین  D و سایر مکمل ها در شب می تواند خواب را مختل کند.

ملاتونین هورمون مسئول ریتم شبانه روزی انسان است و چرخه خواب و بیداری ما را کنترل می کند. مطالعات نشان می دهد که ویتامین D ممکن است مانع از تولید ملاتونین شود، ریتم شبانه روزی بدن را بر هم بزند و کیفیت خواب را کاهش دهد. این امر منطقی است؛ زیرا بدن ما به طور طبیعی ویتامین D را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می کند که فقط در طول روز در آسمان دیده می شود.

ویتامین دی را با غذا بخوریم یا بدون غذا؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد و بافت چربی ذخیره می شود. به طور کلی، ویتامین های محلول در چربی معمولاً به کمک گلوله های چربی که از دیواره روده عبور کرده و وارد جریان خون می شوند، جذب می شوند.

یک نظریه رایج این است که با مصرف مکمل های ویتامین D همراه با وعده غذایی حاوی چربی مناسب، ویتامین D به راحتی و به طور موثر جذب بدن شده و وارد جریان خون می شود.

یک پژوهش که توسط مجله «آکادمی تغذیه و رژیم درمانی» انجام شد نشان داد افرادی که مکمل ویتامین D را با وعده غذایی پرچرب مصرف کردند، تا 32 درصد بیشتر از افرادی که وعده غذایی بدون چربی مصرف کردند ویتامین D جذب کردند.

با این حال، تعداد زیادی پژوهش متناقض در این باره وجود دارد که نشان می دهد هیچ ارتباطی بین جذب بهتر ویتامین  D با غذا برقرار نیست. از این رو، هنوز به طور قطعی نمی توان گفت که مکمل ویتامین دی را باید با غذا مصرف کرد یا خیر.

نتیجه گیری

در مجموع، بهترین زمان مصرف ویتامین دی صبح است. مکمل ویتامین D خود را هرچه زودتر در روز مصرف کنید تا با افزایش تولید ملاتونین در بدن، یک خواب شبانه عالی داشته باشید و در کنار آن، روحیه و انرژی تان در طول روز افزایش یابد. همچنین بهتر است ویتامین دی را با غذاهای حاوی چربی سالم مصرف کنید. البته همانطور که گفتیم، این موضوع هنوز به طور دقیق اثبات نشده است.

منبع: shop.ora.organic

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *