SPF ضد آفتاب چیست و باید چقدر باشد؟ [راهنمای کامل]

با فرا رسیدن فصل تابستان، استفاده از کرم ضد آفتاب به یک ضرورت تبدیل می شود. محافظت نکردن از پوست در برابر نور خورشید می تواند باعث چین و چروک، لک و حتی سرطان پوست شود. معمولاً ما فکر می کنیم که هرچه SPF ضد آفتاب بیشتر باشد، قدرت محافظتی آن نیز بیشتر است. اما SPF دقیقاً چیست و بهترین میزان آن چقدر است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا پاسخ این سؤال را بیابیم.

SPF ضدآفتاب چیست

SPF ضد آفتاب نشان دهنده چیست؟

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor (عامل محافظت کننده در برابر نور خورشید) است و عدد کنار آن نشان می دهد که کرم ضد آفتاب، چقدر از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند. در واقع، عدد SPF نشان دهنده آن است که چقدر طول می کشد تا پوست شما با استفاده از ضد آفتاب، توسط نور خورشید قرمز شود.

به عنوان مثال، اگر بدون استفاده از کرم ضد آفتاب 15 دقیقه طول می کشد تا پوستتان زیر آفتاب بسوزد، SPF 10 باعث می شود تا پوست 10 برابر دیرتر بسوزد؛ یعنی بعد از 2/5 ساعت. با این حال، این فرمول فقط یک تخمین حدودی است. آفتاب سوختگی می تواند به عوامل زیادی مانند آب و هوا، فصل و ساعت روز بستگی داشته باشد.

چه میزان SPF برای ضدآفتاب مناسب است؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی اعداد SPF برویم، باید درباره نقش آن بحث کنیم. به طور کلی، دو نوع اشعه فرابنفش در نور خورشید وجود دارد؛ UVA و UVB. پوست باید در برابر این دو اشعه محافظت شود؛ در غیر این صورت دچار مشکلاتی مانند پیری زودرس و حتی سرطان خواهد شد.

اگرچه پرتوهای UVA و UVB نامرئی هستند و ما نمی توانیم آنها را احساس کنیم، اما در تمام طول سال در معرض هر دوی آنها قرار می گیریم. اشعه‌ UVA مسئول پیری پوست بوده و می ‌تواند از میان ابرها و حتی پنجره ‌های شیشه ‌ای نفوذ کند. بنابراین در هوای ابری یا هنگام نشستن کنار پنجره نیز باید ضد آفتاب بزنیم.

قرار گرفتن پوست در معرض اشعه UVB بر اساس زمان، فصل و مکان متفاوت است. این نوع اشعه در ارتفاعات بالاتر (مانند کوه) آسیب بیشتری به پوست وارد می کند؛ زیرا جو زمین نازک تر بوده و نمی تواند UVB زیادی را فیلتر کند. در هر صورت، محافظت از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB ضروری است.

به طور کلی، عدد کنار SPF به شکل زیر تفسیر می شود:

  • SPF 15 حدود 93 درصد از اشعه UVB را دفع می کند
  • SPF 30 حدود 97 درصد از اشعه UVB را دفع می کند
  • SPF 50 حدود 98 درصد از اشعه‌ UVB را دفع می ‌کند

به عقیده متخصصان پوست، ضد آفتابی که استفاده می کنید حداقل باید SPF 30 داشته باشد. این مقدار SPF برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید کافی بوده و نیازی نیست ضد آفتاب های گران قیمت حاوی SPF خیلی بالا را خریداری کنید. چنین ضدآفتاب هایی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.

کلام آخر

یک عامل دیگر در محافظت از پوست در برابر نور خورشید، مقدار ضد آفتابی است که استفاده می کنید. بسیاری از افراد مقدار کمی کرم ضدآفتاب به پوست خود می زنند؛ که باعث کاهش قدرت محافظتی محصول می شود. بنابراین مراقب باشید که هر روز از مقدار مناسبی ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین، ضد آفتاب با هر مقدار SPF باید هر دو ساعت تمدید شود.

برگرفته از: olay

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *