آر اف مو چیست ؟ این روش درمانی می تواند ریزش مو را درمان کند؟

آر اف یا RF که مخفف (radio frequency) می باشد از تکنیک هایی است که به جوانسازی پوست و مو کمک می کند. قبلا از این روش فقط برای جوانسازی پوست استفاده می شد اما در بسیاری از کلینیک های پوست و مو از این روش استفاده می کنند. زمینه ژنتیکی نقش مهمی در پاسخ به درمان دارد. شاید خیلی از افراد دغدغه هایی از قبیل کم پشت بودن موها، ریزش مو و غیره داشته باشند و به دنبال روش هایی برای درمان این عارضه باشید. ممکن است بسیاری از درمان هایی که به دنبال آن هستید تاثیری بر روی رویش مجدد و تقویت موهایتان نداشته باشد. اما می توان گفت که یکی از روش های درمان قطعی ریزش مو و رویش مجدد آن آر اف مو می باشد.  

آر اف مو چیست

آیا آر اف ریزش مو و کچلی را درمان می کند؟

آر اف مو تاثیری بر روی درمان ریزش مو ندارد و روشی برای جلوگیری از تاسی نمی باشد. روشی وجود دارد به نام مزوتراپی مالشی که داروها و مواد درمانی به داخل پوست مالیده می شود ولی تزریقی انجام نمی شود. برای انجام این کار ابتدا آر اف را در سطح پوست سر با استفاده از سوزن های مخصوص، سوراخ های ریز میکروسکوپی ایجاد شده است و مواد درمانی و دارو می تواند در رویش مجدد مو تاثیر بگذارد. 

کاربردهای آر اف (RF)

 • از بین بردن چین و چروک های پوست
 • از بین بردن و بسته شدن منفذهای پوست
 • درمان جوش های پوستی، اسکارها، کک و مک، زگیل
 • درمان جوانسازی پوستی
 • شفاف سازی پوست
 • لیفت صورت و استحکام پوست
 • کمک به کلاژن سازی پوست
 • افزایش گردش خون در زیر پوست
 • تقویت و رشد مجدد موها

یکی از دلایل ریزش مو ضعیف شدن یا آسیب هایی است که پوست سر ممکن است وارد شود. به همین علت امروزه با استفاده از تکنیک آر اف می توانید پوست سر را تقویت کنید و به رشد فولیکول های سر هم کمک کرد. 

نحوه عملکرد آر اف 

در این روش آر اف به لایه های پوست بدن از طریق لیزری به نام آر اف فرکشنال انجام می گیرد. دستگاه فرکشنال دارای تعداد زیادی سوزن به تعداد 50 عدد می باشد که با استفاده از روکش طلا پوشانده شده است و عمق نفوذ آن را می توان کنترل کرد. این سوزن ها با استفاده از امواج آر اف انرژی مکانیکی و حرارتی را به صورت عمودی به پوست بدن انتقال می یابد. انتقال این انرژی به زیر پوست تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت. قبل از شروع کار پزشک سطح پوست به زیر پوست با استفاده از روغن و نوعی ژل آغشته و آماده کرده تا بهترین و بیشترین تاثیر آن را بر روی پوست افراد بگذارد. تکرار این روش در چند جلسه به ماندگاری و دوام تاثیرات آن کمک می کند. این روش هیچ عارضه و مشکل برای پوست ایجاد نمی کند، البته ممکن است ناحیه ای که آر اف انجام می شود ممکن است که دچار خشکی پوست یا قرمز شدن پوست شود که بعد از مدتی برطرف خواهد شد. با وجود اینکه سوزن ها وارد پوست می شوند اما این عمل درد و خونریزی ندارد. 

آر اف مو

عوارض RF

استفاده از این دستگاه راحت، بدون درد و بدون عارضه می باشد. این دستگاه در مقایسه با لیزرهای تهاجمی و حتی لیزرهای غیرتهاجمی تاثیر کمتری دارد، به همین علت جلسات درمانی را افزایش می دهد (6 تا 10 جلسه) و هر جلسه وقت زیادی برای درمان نیاز دارد.  

تاثیر آر اف بر روی مو

در صورتی که پوست سر دچار طاسی یا ریزش موی سر این تکنیک نمی تواند جلوی ریزش مو و کچل شدن را بگیرد. این روش جایگزین تکنیک هایی مانند کاشت و ترمیم مو نیست. البته همان طور که ذکر شد تاثیر مثبتی بر جریان خون و میزان ترشح در زیر پوست خواهد گذاشت که می تواند در طولانی مدت در رشد موها تاثیر بگذارد، البته به این معنی نخواهد بود که با جلسه آر اف بتوان تمام موهای از دست داده خود را به به دست آورید. و ترکیب این روش با مزوتراپی می تواند به تقویت موهای سر کمک کند. 

حرف آخر

برای موثر بودن درمان بهتر است که آر اف مو با مزوتراپی انجام بگیرد. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.