رابطه جنسی محافظت شده چیست و چه روش های دارد؟

همانطور که می دانید بسیاری از بیماری های عفونی از طریق روابط جنسی میان زوجین انتقال پیدا می کند اما دلیل انتقال بیماری ها چیست؟ در واقع هر گونه تماس بین مایع منی و مایع درون واژن ممکن است سبب انتقال بیماری بین طرفین شود به همین دلیل در صورت وجود بیماری های عفونی بین یکی از زوجین باید روابط جنسی به صورت محافظت شده برقرار شود.

منظور از روابط جنسی محافظت شده این است که به روش های مختلفی از تماس مستقیم بین مایع منی و مایع واژن پیشگیری به عمل آید. در واقع اگر روابط جنسی به صورت محافظت شده انجام شود، احتمال انتقال بیماری به شدت کاهش پیدا می کند و همچنین از بارداری ناگهانی نیز جلوگیری به عمل می آید، بنابراین در موارد زیادی نیاز به رابطه جنسی محافظت شده اهمیت پیدا می کند. در ادامه ما را همراهی کنید تا در ارتباط با روابط محافظت شده مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

رابطه جنسی محافظت شده

بررسی نقش کاندوم در رابطه جنسی محافظت شده

روش های زیادی در برقراری رابطه جنسی محافظت شده، نقش دارند اما در این میان یکی از آسان ترین، کم هزینه ترین و البته بهترین روش های برقراری رابطه جنسی محافظت شده، استفاده از کاندوم است. در واقع کاندوم ارتباط مستقیم بین آلت تناسلی مرد و زن را قطع می کند تا در نهایت مایع منی با مایع واژن تماسی برقرار نکند. فراموش نکنید که استفاده از کاندوم به صورت صد درصد رابطه را محافظت نمی کند بلکه نیاز است که تا حدودی هم طرفین شرایط محافظت را فراهم آورند.

برخی از نکات مهم در رابطه با استفاده از کاندوم

گاهی انتقال بیماری های عفونی از یکی از زوجین به طرف دیگر از طریق مایع انزال صورت می گیرد به همین باید توجه کافی را داشته باشید که کاندوم از ابتدای رابطه تا لحظه انزال، سالم و بدون آسیب باشد. مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در صورت نیاز به استفاده از روان کننده برای ایجاد رابطه بهتر، بهتر است که از روان کننده های بر پایه آب استفاده کنید تا آسیبی به ساختار کاندوم وارد نشود.

توجه داشته باشید که کاندوم های موجود در بازار نیز همانند سایر محصولات دارای تاریخ انقضاء هستند به همین دلیل با بررسی آن از سلامت کاندوم اطمینان حاصل کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که دیافراگم تنها برای پیشگیری از بارداری ناخواسته بوده و تاثیر چندانی برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی نخواهد داشت.

تاثیر حداکثری کاندوم در یک رابطه محافظت شده

مسئله ای که باید مد نظر داشته باشید این است که کاندوم محافظت صد درصدی را در برابر بارداری و انتقال بیماری ایجاد نمی کند و این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که کاندوم نتواند تماس سطح آلت را پوشش دهد. در واقع با استفاده درست از کاندوم می توانید تا حدود زیادی ایمنی در انتقال بیماری را افزایش دهید. از آنجاییکه با وجود استفاده از کاندوم، همچنان سطح تماس بین پوست زوجین برقرار است می توان گفت که امکان انتقال بیماری وجود دارد. زگیل های تناسلی و تبخال از جمله بیماری های جنسی هستند که در اثر رابطه جنسی محافظت نشده امکان انتقال دارند.

گاهی برخی از زوجین به منظور بهبود رابطه از ژل های روان کننده بر پایه روغن استفاده می کنند که این موضوع خود یکی از دلایل آسیب به کاندوم و در نتیجه کاهش کارایی آن خواهد بود. بنابراین با استفاده درست از کاندوم می توان تا حدود زیادی ایمنی رابطه محافظت شده را تامین کرد.

ویژگی های رابطه جنسی محافظت شده

ویژگی های رابطه جنسی محافظت شده

 • رابطه جنسی محافظت شده رابطه ای است که در آن زوجین پیش از شروع رابطه درباره نحوه اقدام به پیشگیری از بارداری و یا عدم انتقال بیماری صحبت کنند تا در نهایت یک رابطه جنسی در رعایت احترام طرفین صورت گیرد.
 • اگر قصد دارید از بارداری ناخواسته پیشگیری کنید، حتما علاوه بر کاندوم، از روش های حفاظت شده دیگری هم استفاده کنید.
 • بهترین راه برای داشتن یک رابطه جنسی ایمن و بدون خطر، درمان بیماری های عفونی و پوستی احتمالی است. در واقع اگر از وجود بیماری آگاه هستید، با اقدام به درمان می توان شریک جنسی را از نظر سلامتی در امان نگه داشت.
 • فراموش نکنید که مصرف مشروبات الکی پیش از رابطه جنسی ممکن است امنیت رابطه را به خطر بیندازد چرا که مصرف این محصولات تمرکز بر حفظ ایمنی در رابطه جنسی را از بین می برد.
 • اگر به بیماری های مقاربتی دچار هستید، می توانید علاوه بر کاندوم  از روابط محافظت شده دیگری هم استفاده کنید. این روابط محافظت شده عبارتند از ماساژ، بوسیدن، نوازش کردن و غیره.
فعالیت های جنسی محافظت نشده

با برخی از فعالیت های جنسی محافظت نشده آشنا شوید

 • عدم استفاده درست از کاندوم می تواند تهدیدی برای یک رابطه جنسی محافظت شده باشد. برای مثال گاهی برخی زوجین پس از پاره شدن کاندوم هم رابطه خود را ادامه می دهند و یا اینکه اصلا از کاندوم استفاده نمی کنند؛ این موارد همگی موجب بروز خطر در رابطه خواهند شد.
 • استفاده دوباره از کاندوم از دیگر فعالیت های مخرب در داشتن یک رابطه محافظت شده است چرا که با استفاده مجدد از کاندوم احتمالا کارایی آن از بین رفته و تاثیری در پیشگیری از بارداری نخواهد داشت.
 • فراموش نکنید که تماس مایع منی مرد با مایع واژن زن یک رابطه جنسی محافظت نشده را به وجود می آورد.
 • توجه داشته باشید که مایعی که پیش از انزال وجود دارد، ممکن است حاوی اسپرم باشد که به دنبال آن احتمال بارداری را در پی دارد. به همین دلیل بهتر است به جای بیرون کشیدن آلت از واژن، از کاندوم استفاده کنید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *