آلانتوئین در مراقبت از پوست چه می کند؟

آلانتوئین ترکیبی است که در بسیاری از موجودات زنده از جمله گیاهان و حیوانات وجود دارد. در مراقبت از پوست، شرکت ها از آلانتوئین برای کاهش تحریک و حساسیت استفاده می کنند.

آلانتوئین می تواند در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست، از جمله پاک کننده ها، لوسیون ها، سرم ها و ماسک های صورت وجود داشته باشد.

به دلیل خاصیت ضد تحریک آن، شرکت ها تمایل دارند آن را به محصولاتی اضافه کنند که پوست را آبرسانی و تسکین می دهد. این ماده برای پوست های حساس مناسب است و برای انسان بی خطر است.

به خواندن ادامه دهید تا درباره آلانتوئین در مراقبت از پوست، از جمله فواید، موارد استفاده، ایمنی و خطرات آن بیشتر بدانید.

آلانتوئین چیست؟

آلانتوئین یک ترکیب شیمیایی طبیعی است. در شکل خالص آن پودری سفید رنگ و بی بو است.

بسیاری از گیاهان حاوی آلانتوئین هستند، مانند شاه بلوط، شاه بلوط اسبی و توت خرس. علاوه بر این، برخی از پستانداران آلانتوئین را از طریق ادرار دفع می کنند. در حالی که تولید کنندگان می توانند آلانتوئین را از گیاهان استخراج کنند، آنها ترجیح می دهند آن را از اوره و اسید گلیوکسیلیک تهیه کنند.

شرکت‌ها آلانتوئین را به بسیاری از محصولات مراقبت شخصی اضافه می‌کنند، زیرا می‌توانند از پوست در برابر تحریک محافظت کنند. به طور موقت از تحریک زخم ها یا پوست های حساس جلوگیری می کند.

انواع مختلفی از آلانتوئین، علاوه بر شکل خالص آن، وجود دارد. این شامل:

آلانتوئین آسکوربات
آلانتوئین بیوتین
آلانتوئین پانتنول
ترکیب آلانتوئین با سایر مواد اثرات متفاوتی ایجاد می کند. به عنوان مثال، نمک آلومینیوم آلانتوئین یک ضد تعریق و درمان آکنه موثر است.

آلانتوئین

فواید و کاربرد آلانتوئین

آلانتوئین فواید زیادی برای مراقبت از پوست دارد، از جمله:

کاهش تحریک

یک مطالعه در سال 2015 توسط منبع معتبر، اثرات ضد تحریک آلانتوئین خالص و عصاره کامفری را که حاوی آلانتوئین طبیعی است، مقایسه کرد. محققان دریافتند که هر دو ماده تحریک را کاهش می‌دهند. با این حال، عصاره کامفری موثرتر از آلانتوئین خالص بود. این نشان می دهد که ترکیبی از ترکیبات موجود در ریشه کامفری تأثیر مفیدی بر تحریک دارد.

اگزمای کودک

درماتیت آتوپیک یا اگزمای آتوپیک باعث التهاب، خارش و خشکی پوست می‌شود. تسکین این علائم در کودکان خردسال برای جلوگیری از خراشیدگی و شکستگی پوست بسیار مهم است. آلانتوئین، آلوئه ورا و بلغور جو دوسر همگی دارای خواص ضدالتهابی هستند که ممکن است آنها را در کنار داروها به رژیم درمانی اگزمای کودکان اضافه کند.

آکنه

بنزوئیل پراکسید خط اول درمان آکنه است. با این حال، اثر خشک‌کنندگی آن بر روی پوست ممکن است پیری را تسریع کند و افراد را از استفاده از آن منصرف کند. این ممکن است منجر به بدتر شدن علائم و زخم بیشتر آکنه شود. در یک مطالعه کوچک در سال 2020 روی 31 زن، شرکت کنندگان به رژیم جدید آکنه حاوی آلانتوئین و ترکیبی از سرامیدها به خوبی پاسخ دادند. به طور کلی، آنها متوجه کاهش علائم آکنه و بهبود عملکرد سد پوستی شدند.

جای زخم

ترکیبی از آلانتوئین و عصاره پیاز به عنوان ژل درمان جای زخم برای چندین دهه در دسترس بوده است. طرفداران ادعا می‌کنند که عصاره پیاز دارای خواص ضدالتهابی است، در حالی که آلانتوئین آبرسان و اپیتلیزه کننده است. این بدان معنی است که به رشد سلول های جدید پوست کمک می‌کند.

مطالعه‌ای در سال 2018 که شامل 125 شرکت‌کننده بود، نشان داد که زخم‌های آن‌ها پس از پوشیدن پچ آلانتوئین و عصاره پیاز پس از جراحی پوست کمتر قابل توجه است. این نظریه را تایید می‌کند که آلانتوئین دارای خواص ترمیم زخم است.

التیام زخم

پکتین و آلانتوئین در حال حاضر کاربردهای زیادی در صنعت داروسازی و زیبایی دارند. با این حال، هر دو برای کمک به بهبود زخم قول می‌دهند. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که لایه‌های پکتین-آلانتوئین زمان بهبودی را تا 25 درصد در موش‌های دارای زخم پوستی افزایش می‌دهند.

مطالعاتی که خواص ترمیم زخم آلانتوئین را بررسی می‌کنند، تمایل به استفاده از حیوانات دارند، بنابراین نتایج ممکن است برای انسان صدق نکند. گفته می‌شود، نتایج این مطالعه امیدوارکننده است و نشان می‌دهد که پکتین و آلانتوئین می‌توانند در مراقبت از زخم کاربرد داشته باشند.

عوارض و خطرات آلانتوئین

محصولات آلانتوئین

انواع مختلفی از محصولات حاوی آلانتوئین وجود دارد، از جمله:

 • محصولات مراقبت از مو
 • شامپو
 • نرم کننده
 • سرم‌های مو
 • ماسک‌های مو
 • محصولات آرایشی
 • ریمل
 • سایه چشم
 • کانسیلر
 • رژ لب
 • خط چشم
 • محصولات مراقبت از پوست
 • مرطوب‌کننده‌های صورت
 • سرم‌ها
 • کرم‌های دست
 • کرم‌های پا
 • شستشوی بدن
 • پاک‌کننده‌های آرایش
 • محصولات نوزاد
 • ضد آفتاب کودک
 • شامپو بچه
 • صابون بچه
 • لوسیون کودک

آیا آلانتوئین بی‌خطر است؟

هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد آلانتوئین ناامن است. با توجه به کارگروه محیط زیست، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد:

برای انسان سمی است.
باعث سرطان می‌شود.
در بدن انباشته می‌شود.
بر محیط زیست تأثیر منفی می‌گذارد.

عوارض و خطرات آلانتوئین

آلانتوئین معمولاً هنگامی که شخصی از آن مطابق دستورالعمل‌های محصول استفاده می‌کند، عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. با این حال، همیشه ممکن است محصولات موضعی باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شوند، به خصوص اگر حاوی بسیاری از مواد تشکیل‌دهنده دیگر باشند. در صورت بروز هر یک از موارد زیر، فوراً محصول را بشویید و استفاده از آن را متوقف کنید:

 • التهاب
 • قرمزی یا تغییر رنگ
 • خشکی
 • خارش
 • کندوها

از آلانتوئین برای موارد زیر استفاده نکنید:

زخم‌های سوراخ عمیق
نیش حیوانات
سوختگی‌های جدی
اگر کسی از پودر آلانتوئین خالص استفاده می‌کند، مهم است که اقدامات لازم را انجام دهد تا آن را استنشاق نکنید یا وارد چشم نکنید. برای جلوگیری از این امر از ماسک و عینک محافظ استفاده کنید. اگر کسی پودر آلانتوئین را قورت داد، فوراً با اورژانس تماس بگیرد.

نحوه استفاده از آلانتوئین

قبل از استفاده از محصولی که حاوی آلانتوئین است، بهتر است آزمایش پچ انجام شود. این می‌تواند به کسی بگوید که آیا استفاده از محصول برای او بی‌خطر است یا خیر.

برای انجام این کار، مقدار کمی از محصول را روی یک تکه از پوست بمالید. به عنوان مثال، ممکن است یک فرد یک مرطوب کننده را به یک چسب در داخل بازو بمالد. اگر در 24 ساعت آینده هیچ تحریکی رخ ندهد، احتمالاً استفاده از آن بی خطر است.

نحوه استفاده فرد از محصولات حاوی آلانتوئین به نوع محصول، دستورالعمل استفاده و آنچه که در تلاش است به آن دست یابد بستگی دارد. مثلا:

پاک کننده‌ها افراد ممکن است بخواهند از آلانتوئین در یک پاک کننده ملایم و متعادل با pH مناسب برای پوست‌های حساس استفاده کنند. قبل از شستشو و خشک کردن با یک حوله تمیز، پاک کننده را به آرامی روی صورت ماساژ دهید یا کف کنید. از چشم‌ها و هر ناحیه‌ای که پوست شکسته است خودداری کنید.
تونرها یا سرم‌ها. این محصولات را بعد از تمیز کردن و قبل از استفاده از مرطوب کننده‌های غلیظ‌تر استفاده کنید. باز هم از پوست آسیب دیده خودداری کنید. قبل از رفتن به مراحل دیگر، اجازه دهید خشک شود یا فرو برود.
کرم‌ها و لوسیون‌ها. این آخرین را در روتین، با تمرکز بر روی مناطق خشک یا تحریک استفاده کنید.

خلاصه

آلانتوئین یک ماده محافظ و حالت‌دهنده است که در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی وجود دارد. همچنین برای مدیریت شرایط پزشکی مانند آکنه، اگزما و زخم ها کاربرد دارد.

به طور کلی آلانتوئین عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند و برای انسان و محیط زیست بی‌خطر است. با این حال، اگر کسی می‌خواهد یک محصول مراقبت از پوست آلانتوئین را امتحان کند، ابتدا باید یک آزمایش پچ انجام دهد تا مطمئن شود به هیچ یک از مواد آلرژی ندارد.

سطوح پایین گلوکز خون
هیپوگلیسمی زمانی ایجاد می شود که غلظت قند خون کمتر از حد طبیعی باشد. افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر هیپرگلیسمی و هیپوگلیسمی هستند.

علائم و نشانه های اولیه هیپوگلیسمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سوزن سوزن شدن لب
لرزش در دست ها و سایر قسمت های بدن
صورت رنگ پریده
تعریق
تپش قلب یا افزایش ضربان قلب
اضطراب
سرگیجه یا سبکی سر
مغز انسان به یک منبع دائمی گلوکز نیاز دارد. کاهش شدید گلوکز می تواند اثرات زیر را داشته باشد:

سردرگمی و سردرگمی
مشکل در تمرکز
یک ذهنیت پارانوئید یا تهاجمی
به ندرت ممکن است فرد دچار تشنج شود یا هوشیاری خود را از دست بدهد. در میان افراد مبتلا به دیابت، هیپوگلیسمی شدید می تواند کشنده باشد.

برخی از دلایل هیپوگلیسمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

دیابت
برخی از داروها، به عنوان مثال، کینین برای درمان مالاریا
مصرف بیش از حد انسولین
نوشیدن الکل بدون غذا خوردن، زیرا ممکن است کبد گلیکوژن ترشح نکند
برخی از بیماری ها، به ویژه هپاتیت شدید و اختلالات کلیه
بی اشتهایی
اگر کلیه ها و کبد به درستی کار نکنند، تجزیه و دفع دارو از بدن سخت تر می شود.

تولید بیش از حد انسولین یا مصرف مکمل می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود. برخی از تومورها می توانند باعث کاهش قند خون شوند، زیرا مواد شیمیایی مشابه انسولین تولید می کنند. یک تومور همچنین ممکن است آنقدر گلوکز مصرف کند که به اندازه کافی برای بقیه بدن باقی نماند.

افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار می گیرند نیز ممکن است دچار هیپوگلیسمی شوند، زیرا می توانند غذای کمتری نسبت به قبل از جراحی مصرف کنند.

Nesidioblastosis، یک بیماری نادر که شامل بزرگ شدن سلول های بتا است، اغلب منجر به تولید بیش از حد انسولین می شود. سلول های بتا انسولین را در پانکراس تولید می کنند.

گلوکز چیست؟
گلوکز قندی است که خون را به گردش در می آورد و به عنوان منبع اصلی انرژی بدن عمل می کند.

گلوکز یکی دیگر از محصولات تجزیه کربوهیدرات است. این یک قند ساده است که سلول های بدن به راحتی می توانند آن را به انرژی تبدیل کنند. قندها مانند گلوکز و کربوهیدرات های پیچیده کربوهیدرات های اصلی رژیم را تشکیل می دهند.

سایر قندها می توانند شامل فروکتوز، لاکتوز و مالتوز به همراه ساکارز (قند سفره) باشند. کربوهیدرات های پیچیده می توانند شامل نشاسته و انواع فیبرهای غذایی باشند.

پس از مصرف و هضم غذا، قند مستقیماً از دستگاه گوارش وارد جریان خون می شود.

با این حال، گلوکز تنها زمانی می تواند وارد سلول ها شود که انسولین کافی نیز در جریان خون در گردش باشد. انسولین پروتئینی است که سلول ها را برای دریافت گلوکز آماده می کند. سلول ها بدون انسولین کافی یا اگر نسبت به اثرات آن بیش از حد مقاوم شوند گرسنه می مانند.

پس از خوردن غذا، غلظت قند خون افزایش می یابد. پانکراس به طور خودکار انسولین را آزاد می کند تا گلوکز را از خون به سلول ها منتقل کند.

با دریافت گلوکز تعداد بیشتری از سلول ها، سطح قند خون به حالت عادی باز می گردد.

کبد و ماهیچه ها گلوکز اضافی را به عنوان گلیکوژن ذخیره می کنند. گلیکوژن نقش مهمی در دستیابی به هموستاز، یک حالت متعادل در بدن دارد. این به عملکرد بدن در حالت گرسنگی کمک می کند.

اگر فرد برای مدت کوتاهی غذا نخورد، غلظت گلوکز خون کاهش می یابد. لوزالمعده هورمون دیگری به نام گلوکاگون ترشح می کند. گلوکاگون باعث تجزیه گلیکوژن به گلوکز می شود که سطح خون را به حالت عادی باز می گرداند.

حفظ سطح متعادل گلوکز خون
افراد مبتلا به دیابت باید سطح گلوکز خون را ثابت نگه دارند. با این حال، افراد بدون دیابت نیز باید از افزایش خطر ابتلا به این بیماری خودداری کنند.

شاخص گلیسمی
شاخص گلیسمی (GI) می تواند به افراد در انتخاب غذاهایی کمک کند که سطح قند خون آنها را مختل نکند.

این شاخص به هر غذا مقداری می دهد. غذاهایی که باعث افزایش شدید سطح گلوکز خون می شوند، مانند آب نبات و دسرهای شیرین، دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند.

آنهایی که نوسانات را از طریق انتشار آهسته انرژی به حداقل می‌رسانند، امتیاز پایینی دارند.

مواد غذایی مانند نوشابه، نان سفید، سیب زمینی و برنج سفید با اندازه گیری در برابر گلوکز، که در شاخص 100 است، دارای امتیاز گلیسمی بالایی هستند. غذاهایی مانند جو غلات کامل و برخی از میوه ها و گیاهان دارای امتیاز گلیسمی پایین تری هستند.

بار گلیسمی (GL) بر اساس GI است. تصویری از تأثیر کلی یک وعده غذا بر سطح انرژی ارائه می دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *