بعد از جلسه اول لیزر موهای زائد چه اتفاقی می افتد؟ + مراقبت ها

استفاده از دستگاه لیزر یک راه عالی برای خلاص شدن از شر موهای زائد است. این روش باعث می‌شود تا دیگر نیازی به تحمل درد اپیلاسیون نداشته باشید و دچار التهاب و تیرگی ناشی از اصلاح موهای زائد با تیغ نیز نشوید. اما لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟ در حقیقت، پوست و موی انسان حاوی رنگدانه‌ای به نام ملانین است؛ همان رنگدانه‌ای که به پوست و مو رنگ می‌دهد. دستگاه لیزر با هدف قرار دادن ملانین، فولیکول‌های مو را تخریب می‌کند. در نتیجه، فولیکول آسیب دیده دیگر نمی‌تواند مو تولید کند. اما این سوال برای بسیاری از افرادی که لیزر را برای حذف موهای زائد خود انتخاب کرده‌اند، پیش می‌آید: بعد از انجام جلسه اول لیزر چه اتفاقی می‌افتد و باید چه کار کنیم؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سوال را خواهیم یافت. برای آشنایی با اتفاقات بعد از اولین جلسه لیزر و همچنین مراقبت های لازم، کافی است در ادامه با ما همراه باشید.

بعد از جلسه اول لیزر موهای زائد چی میشه

بعد از جلسه اول لیزر موهای زائد چه اتفاقی می افتد و چه مراقبت هایی لازم است؟

روز اول و دوم بعد از جلسه اول لیزر

یک تا دو روز بعد از اولین جلسه لیزر موهای زائد، حتماً توجه داشته باشید که نباید دوش آب گرم بگیرید یا بیش از حد عرق ‌کنید. مهم است که ناحیه لیزر شده خشک، خنک و عاری از هرگونه مواد تحریک کننده مانند دئودورانت، لوسیون، عطر و محصولات مشابه نگه داشته شود.

همچنین ممکن است پوستتان کمی حساس و ملتهب باشد؛ هرچند که دستگاه‌های جدید لیزر التهاب زیادی برای فرد به همراه ندارند. با این حال، اگر احساس می‌کنید نیاز به تسکین و آبرسانی پوست بدن خود دارید، ژل آلوئه ورا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

روز سوم

می‌توانید به روال قبلی زندگی خود برگردید و مواردی مانند دوش آب گرم، سونا، ورزش و استفاده از لوسیون بدن را از سر بگیرید. اما یادتان باشد که همچنان دکلره کردن و اصلاح موهای زائد با هر وسیله‌ای ممنوع است. تا 10 روز بعد از اولین جلسه لیزر نباید با موهای زائد خود کاری داشته باشید.

همچنین توصیه می‌شود حتماً در ناحیه لیزر شده از ضد آفتاب استفاده کنید تا در معرض اشعه‌های مضر و مخرب خورشید قرار نگیرد؛ چرا که پوست علی رغم رفع التهاب، همچنان حساس است. می‌توانید به جای استفاده از ضد آفتاب روی بدن، شلوار‌های بلند و لباس‌های آستین‌دار بپوشید.

روز دهم

در این مرحله موهای زائد بدنتان دوباره شروع به رشد می‌کند. بسیاری از افراد با خود فکر می‌کنند که از لیزر نتیجه نگرفته‌اند؛ در حالی که رویش مجدد موها بخشی از فرایند از بین رفتن آن‌ها است. حدوداً ده روز بعد از اولین جلسه لیزر، موهایتان دقیقاً مانند حالت طبیعی رشد می‌کنند اما بعد از ده الی دوازده روز می‌ریزند.

این فرایند به تدریج اتفاق می‌افتد؛ بنابراین انتظار نداشته باشید که همه موهای بدنتان یک‌باره دچار ریزش شوند. از روز دهم بعد از لیزر می‌توانید موهای زائد بدنتان را فقط با تیغ یا ژیلت اصلاح کنید. اما توصیه می‌کنیم دفعات اصلاح بین جلسات لیزر را به حداقل برسانید.

روز سی‌ام

حدود یک ماه از اولین جلسه لیزر شما گذشته است و تاکنون بسیاری از موهای بدنتان ریخته‌اند. معمولاً جلسه اول لیزر چیزی حدود 18 تا 20 درصد موها را از بین می‌برد؛ اما نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و این درصد می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

در این مرحله به رعایت نکات مراقبتی خاصی احتیاج ندارید؛ فقط به خاطر داشته باشید که نباید برای اصلاح موهای زائد خود به سراغ موم، وکس، اپی لیدی و سایر روش‌هایی که مو را از ریشه می‌کنند بروید.

کلام آخر

حدود 37 الی 44 روز (تقریباً 6 هفته) بعد از جلسه اول لیزر موهای زائد، لازم است برای انجام جلسه دوم به کلینیک مراجعه کنید. روز قبل از مراجعه به کلینیک حتماً موهای زائد خود را به طور کامل و تمیز با ژیلت اصلاح کنید. هرچه تمیزتر اصلاح کنید، نتیجه بهتری از لیزر خواهید گرفت. به طور میانگین، برای رفع کامل موهای زائد به 6 الی 8 جلسه لیزر احتیاج خواهید داشت.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.