وز شدن مو نشانه چیست؟ بررسی تمام علت های وز شدن مو

گاهی موهای وز شده، به شدت کلافه کننده و ناراحت کننده است. برای از بین بردن آن، روش های زیادی وجود دارد. اما در ابتدا، باید علت های آن را بدانید؛ تا تلاش شما برای رفع آن، موثر باشد. در این مقاله، تمام علت های مخفی وز شدن مو، بررسی شده است. با ما همراه باشید.

موهای وز شده

علت های وز شدن مو

 • کمبود یا زیاد بودن رطوبت: آب و هوا و کمبود رطوبت مو، یکی از دلایل اصلی وز شدن مو، می باشد. کمبود رطوبت در مو، باعث می شود که موها، رطویت را از هرجایی، جذب می کنند. در نتیجه وز شدن مو و موخوره به وجود می آید. گرمای روزانه هم می تواند رطوبت طبیعی موهای شما را از بین ببرد. همچنین رطوبت زیاد، پیوندهای هیدروژن داخلی مو را مختل می کند و باعث وز شدن مو می شود. با استفاده از روغن های مو و نرم کننده مناسب، رطویت کافی را برای موهای خود ایجاد کنید تا موهای سالمی داشته باشید.
 • دمای بالای آب برای شستشوی مو: آب گرم هنگام دوش گرفتن احساس آرامش می  دهد، اما این به هیچ وجه به نفع موهای شما نیست. آب داغ می تواند روغنهای طبیعی که باعث رطوبت و براقیت مو، می شود را، از موهای شما بگیرد. همانطور که می دانید کمبود رطوبت وز شدن مو را، ایجاد می کند؛ عاقلانه است که از هر چیزی که روغن های گرانبهای موی شما را، که به شدت برا سلامتی مو لازم است، خودداری کنید.
  هر چه دوش شما، در مدت کوتاه تر و با آّب ملایم تر همراه باشد، موهای سالم تری خواهید داشت.
 • ابزارهای مدل مو: بهتر است که سشوار و اتوی مو را کنار بگذارید، یا حداقل استفاده آنها را به حداقل برسانید. اگر نیاز ضروری به آنها دارید، حتما در ابتدا از یک محصول محافظ حرارت برای مو استفاده کنید و  آنها را در کمترین درجه حرارت قرار دهید. متاسفانه، اتوهای مو با قرار دادن موهای شما، در معرض مواد شیمیایی شدید و گرما بسیار آسیب زننده هستند.
 • شستشوی روزانه مو: شستن بیش از حد مو با شامپو، باعث خشک شدن و کدر شدن مو می شود؛ در نتیجه موها را وز می کند. شامپوهای خشن، تعادل طبیعی موهای شما را، دچار اشکال می کنند. شامپو با سطح PH بسیار بالا، به طور قابل توجه ای آسیب رسان است. حتما از شامپویی که  PH کم یا متعادل دارد، استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که همه شامپوها از مواد یکسانی تولید نشده اند. ممکن است نوع انتخابی شامپوی شما، باعث خشک شدن بیشتر موهای شما شود. شامپوهای بدون سولفات مناسب هستند.
  کاری که باید انجام دهید؛ این است که، به جای اینکه هر روز موها را با شامپو شستشو دهید. بسته به نوع موهای خود ، فقط دو یا سه بار در هفته شامپو بزنید. همچنین، برای کمک به مبارزه بیشتر با موهای وز شده ، یک شامپو یا نرم کننده با خاصیت  مرطوب کننده استفاده کنید. رطوبت اضافی می تواند به مهر و موم شدن کوتیکول های هر رشته مو(مواد موجود در مو) کمک کند. بنابراین کمتر در معرض وز شدن مو قرار می گیرید.
 • داشتن موخوره: داشتن موهایی که چند شاخه شده است، نشان از داشتن موخوره است. داشتن موخوره، عامل دیگری برای وز شدن مو می باشد. مرتباً هر شش تا هشت هفته یکبار، موهای خود را اصلاح کنید تا موهای شما حالت ظاهری و زیبایی خود را حفظ کند. همچنین استفاده از روغن مو یا سرم مو روی انتهای موها، کمک خوبی در حفظ سلامتی مو می کند.
 • استفاده از حوله ی نامناسب برای خشک کردن موهای خود: پیچاندن موهایتان به داخل حوله نامناسب حمام، می تواند به سرعت رطوبت را از موهای شما خارج کرده و منجر به وز شدن مو شود. همچنین اگر موهای شما فر است، این اصطکاک می تواند باعث ایجاد توده و تغییر شکل در مواد موجود در مو  شود. از یک حوله با جنس میکرو فیبر برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید. این می تواند به کنترل وز کمک کرده و آسیب مو را در اثر خشک شدن نامناسب کاهش دهد. اگرچه استفاده از این روش ها به کنترل وز موی شما کمک می کند ، اما هیچ کس از روزهای بد مو، مصون نیست.
 • شانه نکردن قبل از حمام: حتما عادت شانه کردن مو قبل از حمام را، در خود ایجاد کنید. با این کار گره های مو را باز کرده اید. و دیگر لازم نیست بعد از حمام، زمانی که موها مرطوب و آسیب پذیر هستند؛ موها را شانه کنید.
 • نوع شانه و تعداد دفعات شانه کردن مو : بسیار مهم است؛ که شانه ای متناسب با نوع موی خود تهیه کنید. شانه ی مناسب برای موی صاف با موی وز بسیار متفاوت است. حتما هنگام خرید شانه، به این نکته توجه نمایید. یک دفعه شانه کردن مو در روز، برای حفظ سلامتی و زیبایی ظاهری مو، مناسب است. شانه کردن زیاد یا دست زدن بیش از حد به مو، تعادل روغن های موجود بر روی مو را، از بین می برد و وز شدن مو را افزایش می دهد.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *